معاون اول قوه قضاییه «عشق به محرومان و مستضعفان» را گفتمان انقلاب اسلامی تعریف کرد.

به گزارش افکارنیوز ، حجت الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رییسی در سخنان قبل از خطبه های نماز جمعه تهران افزود: مشتری مداری در فرهنگ اقتصادی اسلام یعنی تامین نظر همگان به ویژه محرومان و مستضعفان در برنامه های اقتصادی. در مدیریت اسلامی عشق به محرومان و خدمات صادقانه و بی منت مورد تاکید قرار دارد. اما برخی فقط در پی جلب رای مردم هستند.

وی افزود: ایران جامعه ای مبتنی بر اصول دقیق و هدفدار اسلامی است و مردم نسبت به این موضوع علم داشته و هوشیارند. به بیان دیگر مردم نسبت به عملکرد مسوولان در همه بخش های نظام آگاهی دارند.

وی ارزیابی از وضعیت جاری و هدفگذاری برای بهبود شرایط کشور در همه جنبه ها را خواستار شد و افزود: وضعیت «هست» باید با وضعیت «باید» مشخص شود و تفاوت ها پس از شناسایی برطرف شود تا به جامعه مطلوب قرآنی نزدیک شویم.

معاون اول قوه قضاییه با تاکید بر این که «گفتمان انقلاب اسلامی، ثابت است ولی روش ها و تاکتیک ها تغییر می کند» گفت: استراتژی و راهبردهای اساسی نظام ثابت است، اما در موضوع هسته یی تاکتیک ها بر اساس شرایط تغییر می کند. به عزیزان حوزه دیپلماسی توصیه می کنم با دقت بسیار زیادی بار معنایی واژه های توافق نامه هسته یی را مورد توجه قرار دهند.

وی با یادآوری سوءاستفاده اتفاق افتاده از قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر گفت: در نظام حقوقی کشورمان تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی شناسیم، ولی این تابعیت در آمریکا و کشورهای غربی پذیرفته شده است. با درج این واژه در قرارداد الجزایر از این واژه سوءاستفاده شد و طرف های مقابل ایران این واژه را تفسیر به رای کردند و گفتند منظورمان از تابعیت مضاعف، تابعیتی است که خودمان تعریف می کنیم و بدین ترتیب منافقان و افراد فراری از ایران با طرح شکایت در کشور کانادا موفق شدند با رای دادگاه لاهه اموال و دارایی های ایران را مصادره کنند؛ بنابراین متن توافق نامه هسته یی باید به شکلی دقیق مورد توجه تیم مذاکره کننده قرار داشته باشد که مورد سوءاستفاده دشمنان نظام قرار نگیرد.

وی با بیان این که «در حوزه دیپلماسی سنگردار ارزش های انقلاب اسلامی هستیم» متذکر شد: مرزبانان در حوزه های سیاسی و فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی حتی حق یک لحظه غفلت را ندارند.

معاون اول قوه قضاییه مواد مخدر را تهدید بالفعل جوانان ایرانی دانست و افزود: بیش از ۲۰۰ هزار از اراضی افغانستان تحت نظر ناتو به کشت خشخاش اختصاص یافته است و لابراتوارهایی در نزدیکی مرز ایران زیر نظر آمریکایی ها مواد مخدر صنعتی تولید و روانه بازار می کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش ایستادگی امت در کنار امام را مورد بررسی قرار داد و افزود: همواره این سوال مطرح است که ایستادگی امت در کنار امام به ویژه در جنگ های سیاسی و فرهنگی و اقتصادی چه میزان است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که ایستادگی و مقاومت ملت بزرگ ایران طی این سال ها به خوبی خود را نشان داد. گفتمان انقلاب اسلامی، امام و رهبری یک گفتمان ثابت است. این گفتمان نشات گرفته از گفتمان ائمه خدا و پیامبران الهی است که باید برای جامعه تبیین شود.

وی افزود: توجه به محرومان و مستضعفان گفتمان قالب انقلاب اسلامی است، ولی عده ای طی ۳۴ سال گذشته، در صدد گسترش گفتمان برابری و سوسیالیسم یا دموکراسی مبتنی بر اقتصاد آزاد غربی را در کشور گسترش دادند و عده ای در صدد توسعه عقلانیت لیبرال بودند در حالی که گفتمان فقه سنتی و پویا گفتمان اساسی انقلاب اسلامی است. مردم سالاری دینی و جمهوریت توام با اسلامیت هدف مسوولان ماست. ولی عده ای دموکراسی غربی را با مطرح کردن شعارهای غلط و فریب مردم، دنبال می کنند. عده ای دنبال تعامل با ظالمانند.

رییسی با تبیین ویژگی های یاران پیامبر (ص) گفت: دشمن شناسی، دشمن ستیزی، اتحاد دل های مومنان، جلب رضای الهی و وجود سیمای بندگی در مومنان در کنار فرهنگ انتظار، مقاومت و ایستادگی آن هم در خط توحید، باید ملاک قرار گیرد. امروز پرچم انتظار و انظلام در جهان برافراشته است؛ بنابراین باید با ظالم و ظلم پذیر همچنان که در زیارت عاشورا مورد نفت و مذمت قرار گرفته است برخورد کرد.

وی یادآور شد: ملاک قیام عاشورا عمل به دین بود آن هم در عرصه های فردی و اجتماعی. در یک کلام اجرای دین در عرصه زندگی انسان هدف امام حسین (ع) بود. پیام قیام دینی امام حسین (ع) وارد کردن سیره و سلوک ایشان در متن زندگی جامعه بشری بود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات