وزیر امور خارجه کشورمان گفت که هیچگونه مانعی در مسیر توسعه روابط ایران و ارمنستان وجود ندارد.

به گزارش افکارنیوز ، شاوارش کوچاریان معاون وزیر امور خارجه ارمنستان ظهر یک شنبه با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت وگو کرد.

محمدجواد ظریف در این دیدار روابط بین ایران و ارمنستان به عنوان دو کشور همسایه را روابطی دیرینه و دوستانه توصیف کرد و افزود: دولت جدید ایران بر توسعه روابط با همسایگان توجه ویژه ای دارد و مایلیم این روابط را بیش از پیش گسترش بدهیم.

وزیر امور خارجه با اشاره به این که هیچ گونه مانعی در مسیر توسعه روابط بین تهران و ایروان وجود ندارد، بر وجود ظرفیت های فراوان در دو کشور به خصوص در عرصه های اقتصادی، تجاری و بازرگانی تاکید و خاطرنشان کرد: تداوم سفرهای متقابل و پیگیری مسوولان دو کشور نقش موثری در روند گسترش روابط دارد.

ظریف با استقبال از دعوت همتای ارمنی خود برای سفر به ایروان، بر ضرورت انجام متقابل سفر مقامات عالی رتبه دو کشور برای پیگیری توسعه بیش از پیش روابط تاکید کرد.

او هم چنین بر موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران درباره ضرورت حل و فصل برخی مسائل و مناقشات در منطقه و تقویت و توسعه فضای آرامش و دوستی بین کشورهای منطقه تاکید کرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به مواضع خوب و سازنده ارمنستان در مجامع بین المللی، تداوم رایزنی ها و همکاری ها در عصه های منطقه یی و بین المللی را ضروری دانست.

شاوارش کوچاریان، معاون وزیر امور خارجه ارمنستان که بنا به دعوت همتای ایرانی خود به تهران سفر کرده است، در این دیدار ضمن ابلاغ سلام های گرم ادوارد نعلبندیان، وزیر امور خارجه کشورش به ظریف، از دیدارها و مذاکرات خود در تهران ابراز رضایت کرد.

کوچاریان ابراز امیدواری کرد با سفر متقابل مقامات عالی رتبه دو کشور شاهد جهشی در سطح روابط تهران و ایروان در همه ابعاد باشیم.

وی هم چنین با اشاره به بیانیه صادره از سوی وزارت خارجه ارمنستان بلافاصله پس از اعلام حصول توافق بین جمهوری اسلامی و گروه ۱+۵، حمایت این کشور را از روند مثبت این مذاکرات اعلام و از آن استقبال کرد.

رایزنی معاونان وزرای خارجه ایران و ارمنستان

در دیدار وزرای امور خارجه ایران و ارمنستان درباره راه های توسعه روابط و همکاری های دوجانبه بحث و تبادل نظر شد.

شاوارش کوچاریان، معاون وزیر امور خارجه ارمنستان روز یک شنبه با ابراهیم رحیم پور، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه کشورمان دیدار و درباره راه های توسعه و گسترش همکاری های دوجانبه، برگزاری کمیسیون مشترک و طراحی و اجرای پروژه های جدید میان دو کشور گفت وگو و تبادل نظر کرد.

دو طرف در این دیدار بر لزوم توسعه و گسترش بیش از پیش روابط در زمینه های مختلف به ویژه پیگیری طراحی ترانزیتی در محور شمال - جنوب به خصوص ارتباطات ریلی تاکید کردند.

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه در این دیدار ضمن تشریح امکانات و ظرفیت های بندری ایران در دریای خزر، امکان استفاده همسایگان از این مسیر برای ارسال یا دریافت کالا به کشورهای منطقه به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس، اقیانوس هند و ارمنستان را مورد تاکید قرار داد.

معاون وزیر امور خارجه ارمنستان نیز در این دیدار بر عزم و اراده مقامات عالی رتبه کشورش برای بسط و گسترش بیش از پیش روابط بین تهران و ایروان در کلیه عرصه های اقتصادی و تجاری و بازرگانی تاکید کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات