مصاحبه جدید وزیر خارجه ایران درباره اقدام جدید تحریمی آمریکا و گفت و گوی وی با همتای آمریکایی خود در این زمینه، درخواست چین برای پایبندی طرفین به موافقتامه ژنو، برنامه دیدار معاون وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و تلاش دولت پاکستان برای ادامه پروژه ساخت خط لوله گاز از ایران، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.
به گزارش افکارنیوز ، تحولات دیپلماتیک مربوط به مذاکرات هسته ای ایران، مهمترین بخش مطالب امروز مطبوعات جهان را درباره ایران به خود اختصاص داده است. در این زمینه، سایت شبکه خبری «یورو نیوز» اقدام به انتشار متن مصاحبه خود با وزیر خارجه ایران کرده و می نویسد از دید محمد جواد ظریف، اقدام وزرات خزانه داری آمریکا در گسترش لیست سیاه خود علیه ایران، یک «عقب نشینی بزرگ» در روند توافق بوده است. ظریف با اشاره به اینکه برخی در غرب تصور می کنند که می توانند با افزایش فشار بر ایران به نتیجه برسند، این تصور را اشتباه خوانده و گفته همین فشارها سبب شد ایران به تولید ۸۰ هزار سانتریفیوژ اقدام کند؛ بنابراین اگر آن ها می خواهند همین مسیر را ادامه بدهند، راه برایشان باز است.در خبر دیگری مربوط به اقدامات و سخنان وزیر خارجه ایران، خبرگزاری فرانسه موضوع گفت و گوی تلفنی ظریف با جان کری، وزیر خارجه آمریکا را مورد توجه قرار داده است. این خبرگزاری اشاره می کند که در جریان گفت و گوی مذکور، ظریف مراتب نارضایتی ایران را از اقدام دولت آمریکا در گسترش لیست سیاه علیه ایران، به کری ابلاغ کرده است. افزون بر این، یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفته که در این تماس تلفنی، دو طرف درباره اهمیت پیشروی در زمینه اجرای موافقتنامه ژنو و همچنین ایجاد یک فضای مثبت و سازنده در ادامه مذاکرات، با یکدیگر گفت و گو کرده اند.


در همین حال، دولت چین خواستار پایبندی طرفین توافقنامه ژنو به تعهدات خود شده است. «پیپل دیلی» می نویسد پس از آنکه ایالات متحده اقدام به افزودن نام افراد و شرکت های جدید به لیست تحریم های ایران کرد، دولت چین از همه طرف ها خواسته به راه حل دیپلماتی در موضوع هسته ای ایران پایبند بمانند. سخنگوی وزارت خارجه چین، توافقنامه ژنو را «یک گام مهم» در راستای حل و فصل دیپلماتیک موضوع هسته ای ایران دانسته و خواستار پیگیری اصول احترام متقابل از سوی طرف ها شده است. وی همچنین ابراز امیدواری کرده که بتوان در اولین زمان ممکن، گام های اولیه را برای حل موضوع هسته ای ایران برداشت.


در مطلب دیگری در همین زمینه، خبرگزاری کویت به موضوع دیدار کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سید عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران پرداخته که قرار است امروز انجام گیرد. این خبرگزاری اشاره می کند که قرار است در جریان این دیدار که در بروسل برگزار می شود، دو طرف درباره اجرای توافقنامه مقدماتی هسته ای ایران به گفت و گو بپردازند. اشتون گفته که این دیدار به درخواست طرف ایرانی انجام می گیرد و قرار است عراقچی پیام ظریف را به وی انتقال دهد. اشتون همچنین با تأکید بر اینکه باید از اقداماتی که ممکن است پروسه اجرای توافقنامه را به تأخیر بیندازد اجتناب کرد، گفته گروه ۱+۵ متعهد شده که در جریان مذاکرات، از اعمال تحریم های جدید بر ایران خودداری کند.


در نهایت، در مطلبی اقتصادی، روزنامه «هندو» از تلاش دولت پاکستان برای یافتن حامی مالی جهت پیشبرد طرح خط لوله گاز ایران به پاکستان خبر داده است. به نوشته این روزنامه، پس از آنکه ایران اعلام کرد برای تکمیل بخش پاکستانی خط لوله مذکور، وامی را در اختیار دولت اسلام آباد نمی گذارد، این دولت در جست و جوی دیگر گزینه های تأمین مالی برآمده است. به گفته وزیر نفت پاکستان، این کشور اکنون در جست و جوی شرکت های از کشورهای ثالث است که وظیفه تأمین مالی این پروژه را بر عهده بگیرند؛ با این حال، با توجه به تحریم های آمریکا علیه ایران، گزینه های زیادی در این زمینه وجود ندارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات