مجری طرح کاوشگر «پژوهش» با بیان این که کار بر روی کاوشگر از اواخر بهار امسال آغاز شده و پس از حدود شش، هفت ماه فعالیت پژوهشکده سامانه های فضانوردی به نتیجه رسیده است، اظهار داشت: ساخت کاوشگر «پژوهش» در حدود پنج میلیارد تومان هزینه برده و ساخت حامل نیز در قالب طرح جداگانه ای در سازمان هوافضای وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح پیگیری شده که هزینه تولید آن را می توان براساس استانداردهای موجود برآورد کرد.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر محمد ابراهیمی، رییس پژوهشکده سامانه های فضانوردی سازمان فضایی ایران و مجری طرح کاوشگرهای زیستی پیشگام و پژوهش طی گفت و گویی در تشریح جزئیات برنامه های پرتاب کاوشگرهای فضایی ایران در پاسخ به سوالی درباره دلیل انتخاب میمون به عنوان تنها سرنشین کاوشگرهای سازمان فضایی ایران گفت: اگر درباره برنامه فضایی کشورمان حضور ذهن داشته باشیم می دانیم که مطالعات زیست فضایی از سال ۸۸ و با اعزام موجودات زنده کوچک و تعدادی از رده های سلولی شروع شد. هم اکنون این تحقیقات در شاخه های متعددی در حال جریان است و برای انجام مطالعات بنیادی، بیشترین تمرکز روی ارگان ها و اجزای ریزتری مانند سلول هاست.

موش، کرم، لاک پشت و میمون، نخستین مسافران فضایی ایران

وی خاطرنشان کرد: در اولین تجربه ارسال محموله زیستی کشور به فضا از موجوداتی مانند موش، به دلیل شباهت ژنتیکی به انسان و کرم خاکی، به دلیل مقاومت بالا در شرایط کمبود اکسیژن استفاده شد. موجود دیگری که با این محموله همراه شد لاک پشت بود که امکان بررسی مقاومت موجود زنده در برابر ضربه و ارتعاشات ناشی از پرتاب را فراهم می کرد.

بدین ترتیب در یک قالب کوچک تلاش شد تا تعدادی از عوامل مرتبط با حضور موجود زنده در فضا مورد ارزیابی قرار گیرد. با این وجود، هنگامی که موضوع قابل توجهی مانند حضور انسان در فضا مطرح می شود لازم است موجودی با پیچیدگی های ژنتیکی و فیزیولوژیکی نزدیک به انسان را بررسی کنیم که بتواند ویژگی های اصلی رفتار حیات در فضا را در اختیار ما قرار دهد.

ابراهیمی تصریح کرد: در میان موجودات در دسترس، میمون ها هم از نظر ژنتیکی و فیزیولوژیکی و هم نوع استقرار، نشستن و ساختار ستون فقرات شباهت زیادی به انسان دارند. در مطالعات مشابهی که در سطح دنیا به انجام رسیده است هم با آن که کشورهای شرقی از سگ ها استفاده کرده اند که تا حد مطلوبی به شرایط سخت مقاومند، در غرب بیشتر از میمون ها استفاده شده است.

ما هم به دلایل علمی ترجیح دادیم با میمون ها کار کنیم، گرچه شاید مقاومت سگ در شرایط فضایی خیلی زیاد باشد ولی الان با وجود تجربیات متعددی که از ارسال محموله های فضایی دنیا در اختیار داریم می دانیم که چگونه باید موجود را در شرایط فضایی حفظ کنیم؛ به همین دلیل مقاومت زیاد در برابر شرایط فضایی معیار چندان مهمی نیست و شباهت به انسان و آموخته ها و درس های حاصل از پرتاب میمون از اهمیت بیشتری برخوردارند.

در این مسیر تا جایی که نتایج تحقیقات سایر گروه های فعال در دنیا منتشر شده و برای ما در دسترس و قابل استفاده است، از آن ها بهره برداری می کنیم و مواردی هم که یا منتشر نشده و یا ابهامات جدیدی است که می توانیم روی آن کار کنیم، در دستور بررسی در پرتاب های ما قرار می گیرد.

میمون فضانورد


ملاک های گزینش میمون های فضانورد!

رییس پژوهشکده سامانه های فضانوردی سازمان فضایی ایران در پاسخ به این سوال که میمون هایی که تاکنون استفاده شده اند از چه ویژگی هایی برخوردار بوده اند، اظهار داشت:

میمون های فضایی عمدتاً گروه های مختلفی را شامل می شوند ولی تا قبل از پرتاب ویژگی چندان متفاوتی نسبت به سایر میمون ها ندارند. این موجودات معمولاً از کشورهای شرق آسیا و برای استفاده در تحقیقات دارویی وارد کشور می شوند و تعداد زیادی از آن ها در مطالعات پزشکی مورد بهره برداری قرار می گیرند. این فرآیند مدت ها قبل از اینکه ما بحث فضا را دنبال کنیم به عنوان یک روند جاری ادامه داشته است. در کشور مراکز استانداردی هستند که این خدمات را ارائه می دهند و با تیم های تحقیقاتی همکاری دارند. ما هم با یکی از این مجموعه ها در ارتباط هستیم.

وی تصریح کرد: در مطالعاتی که ما انجام می دهیم به تدریج با انجام آزمایش های لازم و همچنین زمینه سازی آموزش های مورد نیاز، میمون از یک موجود معمولی به یک میمون فضایی تبدیل می شود. منظور از میمون فضایی موجودی است که توانایی تحمل شرایط دشوار فضا را دارد و کاملاً با آن محیط سازگار شده است. گاهی در همان آزمایش های اولیه نشان داده می شود که بعضی از میمون ها با شرایط ویژه ای همچون شتاب و ارتعاش و موارد دیگری از این دست سازگار نیستند که کنار گذاشته می شوند و در تحقیقات دیگر مورد استفاده قرار می گیرند و آن هایی که براساس آزمون ها، سازگاری خوبی با شرایط فضایی دارند وارد برنامه تربیت فضایی ما می شوند. این کار تا زمانی ادامه می یابد که برای هر پرواز بتوانیم دو یا سه حیوان را آماده کنیم.

در مرحله بعدی تمامی میمون های تربیت شده به سایت پرتاب منتقل می شوند، دو تا از آن ها را به کنار سکوی پرتاب می بریم و آماده ترین آن ها به عنوان سرنشین کاوشگر انتخاب خواهد شد. برای پرتاب اخیر هم سه میمون فضایی به نام های فرگام، که یک میمون نر است و دو میمون ماده به نام های ترنگ و ترنج تربیت شد ه اند.

فرگام، میمون پرتاب شده به فضا با کاوشگر پژوهش پس از بازگشت به زمین


تفاوت های کاوشگرهای پژوهش و پیشگام

وی در ادامه درباره تفاوت های کاوشگرهای پژوهش و پیشگام گفت: کاوشگر پژوهش از نظر ساختار فضاپیما که بخش های مربوط به پشتیبانی حیات، سامانه خدمات و سیستم های بازیابی را شامل می شود، کاملاً مشابه با هندسه قبلی است، گرچه در داخل و زیرسامانه ها، اصلاحات و بهینه سازی های متعددی انجام شده است. عمده ترین تفاوت کاوشگر پژوهش با پیشگام در استفاده از حاملی است که حاوی سوخت مایع خواهد بود. در دنیا عمدتاً برای انجام مأموریت های فضایی سرنشین دار از حامل های سوخت مایع استفاده می کنند زیرا شتاب، ارتعاش و شرایط محیطی قابل تحمل تری را به موجود وارد می کنند.

در عین حال ما سعی کردیم در کاوشگر پژوهش جنبه های تحقیقاتی کار را نسبت به پیشگام که اولین سامانه در نوع خود بود و واقعاً پیشگام فعالیت هایی از این دست به شمار می رفت، ارتقا دهیم.

این تغییرات عبارتند از بهبود وضعیت داده برداری و ثبت شرایط محیطی و حیاتی، اضافه شدن سامانه ثبت علائم آکوستیکی موجود زنده در کل مسیر پروازی، اضافه شدن ضربه گیر مناسب برای کاهش ضربه برخورد محموله به زمین و اصلاح برخی اشکالات جزئی که در مأموریت پیشگام در فضای داخلی کپسول زیستی وجود داشت.

نهایتاً نمونه به روزرسانی شده ای با همان هندسه سابق آماده شده است که به یک راکت با قطر بزرگتر و حاوی سوخت مایع وصل می شود و کاوشگر کاملاً متفاوتی را ایجاد می کند که در عملیات پرتاب قرار خواهد گرفت.


هزینه پنج میلیارد تومانی کاوشگر پژوهش

ابراهیمی همچنین در پاسخ به این سوال که برای طراحی، ساخت و آماده سازی کاوشگر پژوهش چه میزان زمان و هزینه صرف شده است، گفت: کار بر روی کاوشگر پژوهش از اواخر بهار امسال آغاز شد و پس از حدود ۶،۷ ماه کار و فعالیت همکاران ما در پژوهشکده با هزینه ای در حدود پنج میلیارد تومان به این مرحله رسیده است. البته ساخت حامل نیز در قالب طرح جداگانه ای در سازمان هوافضای وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح پیگیری شده است و هزینه تولید آن را می توان براساس استانداردهای موجود برآورد کرد.

پرتاب و بازیابی کاوشگر پژوهش


تفاوت کاوشگرهای زیستی ایران با نمونه های خارجی

  وی درباره شاخصه های متمایز کننده کاوشگرهای زیستی ایران با سامانه های مشابه خارجی گفت: از نظر هندسه، نوع طراحی، شکل ظاهری و همچنین اجزای داخلی این کاوشگر هیچ مشابه خارجی دیگری ندارد، یعنی اگر در میان کاوشگرهای پرتاب شده دنیا جستجو شود کاملاً واضح است که هیچ نمونه مشابه دیگری وجود ندارد که چنین مأموریتی را انجام داده باشد. یکی از دلایل این اتفاق هم این است که ما در طراحی و ساخت و تست های این محموله از مشاور خارجی استفاده نکرده ایم و همه فرآیندها با استفاده از دانش فضایی متخصصان داخلی کشور صورت گرفته است.

ابراهیمی تصریح کرد: هندسه ای که ما طراحی کردیم اگر چه از شکل ساده ای برخوردار است و به صورت یک استوانه به سطح زمین برمی گردد ولی از حداکثر بهینه سازی و پایداری در پرواز، خصوصاً در مرحله بازورود به جو برخوردار است و یک طراحی منحصر به فرد داخلی قلمداد می شود. برای نمونه نوع چیدمان مرکز جرم، بالک های مجموعه و شکل و هندسه سطح ورودی به جوّ آن با استفاده از تحقیقات داخلی و آزمایش های تونل باد طراحی شده است.

وی در بیان رمز موفقیت این کاوشگرهای کاملاً ایرانی گفت: مهمترین عامل، خودباوری متخصصان داخل کشور است و اینکه امیدی نداشتند که بتوانند در شرایط موجود همکار خارجی پیدا کنند. به عبارت دیگر چون می دانستیم کسی در این زمینه دست یاری به سوی ما دراز نخواهد کرد امیدی هم به همکاری خارجی ها نداشتیم. بنابراین مجبور بودیم خودمان کار کنیم و خودباوری و اعتماد به نفسی که به خاطر سابقه پرتاب کاوشگرهای متعدد در تیم به وجود آمده بود، زمینه ساز موفقیت ما شد.

از دیگر عوامل تأثیرگذار، حمایت های جدی مسئولین کشور از برنامه های فضایی بوده است که از سال های گذشته آغاز شده و هم اکنون نیز به صورت جدی تری در حال تداوم است و اگر هر برنامه ای در کشور با وقفه روبرو شده است، برنامه های فضایی همچنان با جدیت دنبال می شوند.

آیا نمی توان به جای حیوانات از تجهیزات شبیه ساز استفاده کرد؟

رییس پژوهشکده سامانه های فضانوردی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا استفاده از موجودات زنده در مطالعات فضایی، ضروری است و آیا نمی توان از ربات ها یا حسگرها بدین منظور استفاده کرد، گفت: برخی از فرآیندهای توسعه یی در فناوری های فضایی با موجودات زنده عجین شده است.

این قاعده در همه دنیا وجود دارد و کشور ما هم از آن مستثنی نیست. چنین مطالعاتی عمدتاً در بخش هایی است که نوعی تعامل مابین فیزیولوژی یک موجود زنده با محیط فضا و همچنین کپسول زیستی وجود دارد. با وجود آنکه این گونه آزمایش ها از سابقه طولانی مدتی در دنیا برخوردارند هنوز هم در کشورهای صاحب فناوری، برای توسعه فناوری های جدید از موجودات زنده استفاده می شود.

برای نمونه دارویی که قرار است در ایستگاه فضایی مورد استفاده قرار گیرد ابتدا روی موش هایی که در آزمایشگاه های شبیه ساز شرایط فضایی در سطح زمین قرار گرفته اند، تست می شود. اخیراً یک فضاپیمای روسی به فضا پرتاب شد که تعداد زیادی از موجودات زنده کوچک را برای انجام تحقیقات فضایی با خود حمل می کرد.

وی تاکید کرد: هدف از اولین مأموریت هایی که در دنیا با حضور موجودات زنده در فضا انجام شدند پاسخ گویی به یک سری سوالات ابتدایی بود، برای مثال این که آیا این موجودات در شرایط فضا زنده می مانند و یا اینکه آیا توانایی بینایی یا شنوایی خود را از دست خواهند داد؟

با پیشرفت این تحقیقات، سوالاتی که مطرح می شوند هم پیچیده تر شده اند و تحقیقات زیست فضایی به یک جریان مداوم در این گونه فعالیت ها تبدیل شده است. رویکرد ما هم در انجام این مطالعات، تکرار فعالیت هایی که در سطح دنیا حل شده قلمداد می شوند نیست بلکه هدف یافتن پاسخ های مناسب برای سؤالاتی است که در سال های اخیر در این حوزه از دانش بشری مطرح شده است.

در این راستا تلاش می کنیم، در همان مسیر تکاملی که در سطح دنیا اثبات شده است گام برداریم. البته در صورتی که برای دست یابی به دستاوردهای کشورهای صاحب فناوری با محدودیت هایی مواجه باشیم، ناچاریم با تکرار تجربیات دیگران به داده های مورد نیاز خود دست یابیم.

از سوی دیگر، حداکثر تلاش ما بر این است که در انجام مأموریت های خود از دانش نوین بهره مند شویم و تا جایی که نیاز مبرمی به استفاده از موجودات زنده نباشد از جایگزین هایی مانند سامانه های قابل بهره برداری در داخل کپسول زیستی و یا شبیه سازها استفاده کنیم. برای مثال، در اولین پرتاب طراحی جدید کاوشگر از عروسکی استفاده شد که همزمان امکان تولید دی اکسید کربن و ضربان قلب را داشت.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: این محموله با موفقیت پرتاب و بازیابی شد. در عین حال انجام برخی از مطالعات فیزیولوژیکی، بدون حضور موجود زنده امکان پذیر نیست. بخش دیگری از مطالعات نیز توسط ربات ها و سامانه های مکانیکی و الکتریکی مشابه قابل انجام است که شاخه مفصلی از کارهای فضایی را شامل می شود. در خصوص استفاده از موجودات زنده، اولویت ما در به کارگیری میمون هاست که دلایل آن عنوان شد.

دستاوردهای علمی پرتاب کاوشگرها

مجری طرح کاوشگر پژوهش در پاسخ به این سوال که اجرای چنین مأموریت هایی چه کمکی به ارتقای سطح علمی کشور خواهد کرد، اظهار داشت: انجام پروژه های فضایی قطعاً به توسعه دانش و فناوری منجر خواهد شد. بسیاری از شاخه های پیشرفته علوم هستند که تا زمانی که در آنها آزمایشی انجام نشود، توسعه علمی قابل توجهی حاصل نخواهد شد.

در رشته هایی مانند شیمی و فیزیک، این پدیده خیلی واضح است. یک شیمی دان، مواد را در آزمایشگاه با هم ترکیب می کند و با استفاده از کاتالیزورهای مختلف و در شرایط گوناگون آزمایش های مورد نظرش را انجام می دهد. در بحث فضایی هم آزمایشگاه ما محموله ای است که مجموعه های مورد آزمایش را به فضا می برد، و پس از قرارگیری در شرایط مورد نظر آن ها را به زمین بازمی گرداند.

پرتاب و بازیابی کاوشگر پژوهش

نام گذاری طرح کلان طراحی و ساخت کاوشگرها تحت عنوان آزمایشگاه ملی فضایی، به خوبی گویای این واقعیت است. کاوشگرهای حاصل از این طرح در واقع نوعی آزمایشگاه هستند که اولین هدف آن ها توسعه علم و فناوری است و همین امر است که بنا بر تأکیدات مقام معظم رهبری به توسعه و افزایش اقتدار کشور منجر خواهد شد. ما با استفاده از آزمایشگاه متحرکی که به فضا ارسال می کنیم در مسیر توسعه علم گام برمی داریم و نتیجه آن توسعه فناوری خواهد بود که در بسیاری از شاخه های دیگر علوم نیز به کمک ما می آید.

ایران در فهرست شش کشور دارای توانمندی ارسال موجود زنده به فضا

رییس پژوهشکده سامانه های فضانوردی همچنین درباره جایگاه ایران در عرصه فضا در سطح جهانی گفت: این سوال را به دو صورت باید جواب داد؛ یک بخش رکوردهای ثبت شده فضایی کشور است که ما را در میان کشورهای تراز اول در این حوزه قرار می دهد. ما در بحث ماهواره ها در زمره ده کشوری هستیم که توانسته ایم ماهواره ای را به صورت کاملاً بومی تولید و با توانمندی های داخلی پرتاب کنیم. در ارسال موجود زنده هم جزو شش کشوری هستیم که توانسته ایم در این سطح پیچیدگی موجود زنده را به فضا بفرستیم و سالم برگردانیم.

وی تصریح کرد: البته این بدان معنی نیست که ما از نظر سطح دانشی در این حوزه ها از سایر کشورها جلوتر هستیم. این ها رکوردهای ماست که البته ثبت هم شده و خیلی هم باید به آن ها بالید و افتخار کرد ولی از نظر زیرساخت، تعداد پرسنل فعال در بخش فضایی، فضاپیماها و خط تولید آن ها و ماهواره های مستقلی که باید در بحث های سنجش از دور و مخابرات داشته باشیم، با آنکه به شدت در حال کار هستیم، برنامه های فراوانی هم داریم که هنوز انجام نداده ایم.

برای نمونه کشور، هنوز ماهواره مستقل مخابراتی یا سنجش از دور ندارد. علیرغم آنکه توانایی تولید ماهواره های کوچک را به دست آورده ایم ولی هنوز این فناوری به بلوغ کافی برای چنین کاربردهایی نرسیده است.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: در بخش ارسال موجودات زنده، پیشرفت های بسیار خوبی داشته ایم ولی تا رسیدن به مرحله ای که قادر باشیم در ردیف سه کشور بزرگ صاحب فناوری فضایی، فضانورد را به مدار زمین بفرستیم فاصله زیادی داریم و کار زیادی باید انجام دهیم ولی خوشبختانه تیم ها و ساختارهایی شکل گرفته که مشغول فعالیت در همه این زمینه ها هستند.

هم اکنون در کشور، هم بر روی ماهواره برها و ماهواره ها کار می کنیم و هم در زمینه توسعه علوم زیستی. این ها منظومه کاملی از فناوری فضایی را شامل می شوند. به عبارت دیگر در مجموعه سازمان فضایی کشور همه شاخه های علم و فناوری فضایی مورد توجه قرار گرفته است و در کنار هم و به صورت موازی در حال توسعه هستند.

یعنی وقتی برسیم به جایی که ماهواره ژئو داریم، انشاءالله به توانایی ارسال فضانورد به مدار هم دست یافته ایم، ماهواره سنجش از دور مناسبی نیز خواهیم داشت و همچنین توانسته ایم فضاپیمایی بسازیم که می تواند وزن های بالایی را تا مدار زمین جابجا کند. همه این فناوری ها به صورت گام به گام و در کنار هم در حال رشد هستند، به گونه ای که پیش بینی می شود در دهه آینده بتوانیم جایگاه قدرتمند و تثبیت شده ای را در فناوری فضایی در سطح دنیا اشغال کنیم.

پرتاب کاوشگر حامل موجود زنده «پیشگام» به فضا

منحصر کردن برنامه های فضایی بر تولید ماهواره های ژئو به تاخیر جبران ناپذیری در روند پیشرفتهای فضایی کشور می انجامد

این مدیر فضایی در ادامه درباره ضرورت پرداختن ایران به برنامه پرهزینه اعزام فضانورد به فضا با وجود زمینه های کاربردی تر دیگر گفت: حضور انسان در فضا دو جنبه کلیدی دارد؛ یکی خود مأموریت که می تواند انگیزه و اشتیاق فراوانی در نسل جوان و سایر اقشار مردم ایجاد کند.

این هدف، به خودی خود به تعریف پروژه های بزرگ و انسجام تیم ها کمک می کند و نهایتاً به توسعه فناوری های پیچیده ای منجر می شود که در هیچ پروژه دیگر فضایی قابل دستیابی نیست. یعنی ما با تولید ماهواره های ژئو یا سنجشی به چنین فناوری هایی که در سطح دنیا هم بسیار مورد توجه هستند، نخواهیم رسید. اگر برنامه های ما ایجاب کند که ابتدا آن دست از فناوری ها را توسعه دهیم و بعد به سراغ فراهم سازی مقدمات ارسال حیات به فضا برویم با تأخیرغیرقابل جبرانی در این زمینه مواجه خواهیم شد.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: دومین هدف عمده ما این است که در آینده از این فناوری، بهره برداری های دیگری انجام دهیم. یکی از بحث های مهم در این حوزه، تولید فضاپیماهایی است که می توانند مسافرین را در کمتر از دو ساعت مابین دوردست ترین نقاط دنیا جابجا کنند.

اتفاقی که هم اکنون در پروازهای هواپیمایی بیش از ۱۰ ساعت طول می کشد، با چنین رویکردی و با استفاده از پروازهای فضایی در کمتر از دو ساعت انجام می شود و به یک خط تجاری بسیار قابل توجه منجر خواهد شد. اگرچه ورود به این خط تجاری برای کشوری با زیرساخت های ما بسیار دشوار است، ولی این امر به منزله عدم برنامه ریزی لازم برای تهیه مقدمات آن نیست.

به دنیا بقبولانیم که یک فضانورد ایرانی هم می تواند با تیم اعزامی به مریخ همراه شود

وی تصریح کرد: تحقیقات زیست فضایی بسیار جدی در دنیا وجود دارد که ما می توانیم با نشان دادن توانمندی های خود در ارسال فضانورد به فضا، سایر بازیگرانی را که هم اکنون در این عرصه از ما جلوترند متقاعد کنیم که ما هم توانمندی حضور در عرصه این تحقیقات را داریم.

برای مثال می توانیم در ایستگاه فضایی بین المللی یا در فضاپیمایی که چینی ها به طور دائم در مدار زمین دارند حضور داشته باشیم و یا اینکه به دنیا بقبولانیم که یک فضانورد ایرانی هم می تواند با تیم اعزامی به مریخ همراه شود. لازمه اینکه بتوانیم در این صحنه های بزرگ فضایی در دنیا وارد شویم این است که توانمندی های خود را در این زمینه به اثبات برسانیم.

  ابراهیمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر پیش بینی که از آینده دنیا وجود دارد، دستیابی انسان به امکان اقامت در سایر کرات است. مشابه زمانی که در دنیا یکسری قاره های فاقد سکونت وجود داشت و اولین گروه هایی که توانستند آن ها را کشف کنند به منافع قابل توجهی دست یافتند، الان هم چنین آینده ای پیش روی بشریت است و احتمالاً کسانی که توانمندتر در این حوزه ها باشند می توانند از منابع معدنی، زیستی و امکان سکونت در کرات دیگر استفاده کند.

کشوری که امروز شروع نکند در آینده، سال ها عقب خواهد افتاد. نمی شود گفت چون که ماهواره مخابراتی ما راه نیفتاده است از این مطالعات هم غافل شویم، چون در چنین روزی حسرت خواهیم خورد که چرا مدیران سالیان قبل کشور به این فکر نبودند که تحقیقات زیست فضایی را شروع کنند و اقدامات لازم برای تربیت افراد مورد نیاز در این عرصه را انجام دهند.

وی در پایان درباره عمده ترین موانع و چالش های مأموریت اعزام انسان به فضا گفت: اعزام انسان به فضا نیازمند دو مؤلفه کلی است؛ یکی بودجه و دیگری زیرساخت ها.

بودجه ای که ما در نظر گرفتیم، قدم به قدم قابل تخصیص است، یعنی ما انتظار نداریم که یک عدد خارج از قاعده و فراوانی به یکباره به این کار اختصاص یابد، ولی در صورت تداوم پشتیبانی بودجه ای مناسب از سوی دولت، رشد کار با روال مناسبی ادامه خواهد یافت.

نیازمندی بعدی زیرساخت هاست که یک بخش آن نیروی انسانی توانمندی است که باید تربیت شود و هم اکنون هم آغاز شده است و دیگری شامل تجهیزات و امکانات مورد نیازی مانند پایگاه ها و ایستگاه های انتقال اطلاعات و غیره است.

ما الان در همه این موارد نیاز به کار داریم و اگر توسعه مناسبی در این حوزه ها ایجاد نکنیم در دستیابی به هدف نهایی خود با دشواری های فراوانی مواجه خواهیم شد.

با این حال در شرایط کلی، مانع خاصی که ما نتوانیم این پروژه را انجام دهیم وجود ندارد و در صورت به کارگیری امکانات مورد نیاز، هم از نظر فناوری و هم دانش، این آمادگی را داریم که قدم به قدم مشکلات را حل کنیم و این مأموریت را به یاری خدا به نتیجه برسانیم.

پرتاب کاوشگر حامل موجود زنده «پیشگام» به فضا
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات