رئیس مجلس در دیدار با هیئت اروپایی با تأکید بر اینکه نحوه برخورد با اجرای توافقنامه ژنو آزمونی برای صداقت غرب درباره ایران است، هشدار داد ادامه رفتارهای آمریکا در زمینه توافقنامه ژنو می تواند مشکلات مهمی ایجاد کند.

به گزارش افکارنیوز ، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز در دیدار اعضای هیئت پارلمانی اروپا با بیان اینکه اسلام دارای یک نظام حقوقی بسیار غنی در زمینه های مختلف به ویژه حقوق انسان و کیفیت رابطه مردم و حکومت است، اظهار داشت: شناخت دستاوردهای این تفکر و نظام حقوقی غنی و پیشرفته برای اروپا و سایر کشورها بسیار مفید خواهد بود.

وی با انتقاد از برخی تلاش ها برای سیاسی کردن موضوع حقوق بشر افزود: حقوق بشر در اصل یک موضوع اجتماعی است که با زندگی مردم ارتباط دارد آغشته کردن این مسئله با اغراض سیاسی اشتباه بزرگی است.

رئیس مجلس همچنین تداوم گفت وگوها میان تهران و اروپا را در مورد حقوق بشر بسیار مفید خواند که برای تقویت شناخت و ایجاد درک متقابل از یکدیگر و حل بسیاری از سوء تفاهمات ضروری است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با استقبال از تقویت ارتباطات و رایزنی میان ایران و اروپا، تصریح کرد: همکاری میان ایران و کشورهای اروپایی می تواند برای ایجاد امنیت و آرامش در شرایط حساس کنونی منطقه مفید باشد.

لاریجانی با اشاره به عدم پایبندی کشورهای غربی بر توافقات قبلی خود در زمینه هسته ای با کشورمان و حمایت این کشورها از رژیم بعثی عراق در حمله به ایران، گفت: نحوه برخورد با اجرای توافقنامه اخیر ژنو آزمونی برای صداقت کشورهای غربی در مورد ایران خواهد بود.

وی تأکید کرد: کشورهای غربی نباید اشتباهات گذشته در نحوه برخورد با ایران را تکرار کنند.

رئیس مجلس با اشاره به مواضع اخیر مقامات آمریکایی در مورد این توافقنامه، یادآور شد: ادامه این قبیل رفتارها در مراحل آتی می تواند مشکلات مهمی ایجاد نماید.

وی با استقبال از توسعه مراودات و تبادل هیأت میان مجلس و پارلمان اروپا، خاطرنشان کرد: گسترش ارتباطات فیمابین می تواند بستر مناسبی برای تقویت همکاری ها در سایر حوزه ها ایجاد کند.

در این دیدار همچنین «کرونبرگ» رئیس هیئت پارلمان اروپایی ضمن ابراز خرسندی از سفر به کشورمان، گفت وگوها و مذاکرات انجام شده با مقامات ایرانی را بسیار مفید و سازنده دانست و گفت: گفت وگوهای انجام گرفته باعث تقویت شناخت و درک از مواضع و دیدگاه های ایران نسبت به مسائل مختلف شد و امیدواریم این ارتباطات به نحوی روافزون و مستمری ادامه یابد.

وی مردم ایران را دارای تمدنی غنی و دیرینه خواند که همواره در راه صلح و آرامش تلاش کرده اند و افزود: در هر گفت وگویی میان ایران و اروپا باید به ارزش های مذهبی و باورهای طرفین احترام گذشته شود.

«کرونبرگ» همچنین با ابراز خرسندی از توافق ایران با گروه ۱+۵ ابراز امیدواری کرد که با تقویت اعتماد میان طرفین، زمینه توافق نهایی در این موضوع ایجاد شود.

اعضای هیئت پارلمان اروپایی در این دیدار، همچنین با بیان اهمیت گسترش همکاری های فیمابین، بر ایجاد مناسبات نزدیک و پیوسته میان مجلس شورای اسلامی و پارلمان اروپایی تأکید کردند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات