مشخص نیست ایران چه ظلمی به آمریکا کرده که آنها باید از حق! خود نسبت به مردم ایران گذشت کنند.

به گزارش افکارنیوز ، «منطق در گفتار» و «ثبات در اصول» از شاخصه هایی است که در درازمدت انسان های حکیم را از اغیار جدا می سازد و بر این اساس می توان عیار وجودی افراد را سنجید.

طی روزهای اخیر شاید کمتر کسی است که از اعمال تحریم های جدید آمریکایی ها علیه ایران بی اطلاع باشد و بر تنفرش به دولتمردان آمریکا افزوده نشده باشد، این روزها به راحتی می توان با گشت و گذاری در فضای مجازی، سایت ها و شبکه های اجتماعی متوجه گلایه های شدید بسیاری از حتی اصلاح طلبان و حامیان دولت از رفتارهای دولت آمریکا در قبال مردم ایران شد اما درست در همین برهه، آقای یوسف صانعی که از چهره های شاخص حامی سران فتنه نیز محسوب می شود در گفتگویی با روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز بر لزوم گذشت دولتمردان آمریکا و ایران از یکدیگر تاکید کرده و گفته که دولتمردان ایران و آمریکا از هم بگذرند! او همچنین مدعی شده که ایران ممکن است روزی با اسرائیل به آشتی برسد!

این اظهارات در حالی بیان شده است که بازخوانی مواضع و اظهارات آقای صانعی در سه دهه گذشته نشان می دهد، «فقدان منطق» و «تناقضات پی درپی» از وجوه اشتراک مواضع ایشان است.

برای مثال وی در سال های ابتدایی انقلاب و در دیدار با اعضای گشت ثارالله می گوید؛ «ضد انقلاب باید آن قدر از شما بترسد که عکس شما را ببیند فرار کند و اگر این جور شد، مسلمان صد درصد هستید! » (روزنامه جمهوری اسلامی ۱۱ اسفند ۱۳۶۱) اما به فاصله چند سال بعد وی از افرادی بود که بعد از دوم خرداد ۷۶ بارها و بارها از اسلام رحمانی و دوری از خشونت و افراط گری سخن گفت!

صانعی همچنین در یکی از صحبت های خود در سال ۷۲ نیز با حمله به رادیو بی بی سی می گوید: ما نیازی نداریم که بی بی سی برایمان مراجع پیدا کند.

ما مرجعی می خواهیم مثل حضرت امام (ره) که با یک فتوا استکبار را بیچاره کرد. باید مراقب مرجع تراشی بیگانگان و ایادی استکبار بود.

کسانی که تا دیروز با امام دشمنی می کردند فکر کرده اند می توانند بیایند در این حوزه و قدرتی پیدا کنند و قداست ها و ارزش های امام را از بین ببرند. کور خوانده اند. مگر از روی جنازه نسل جوان حوزه بگذرند.

مگر بنده و امثال بنده در این حوزه بمیریم. هر کسی هم که به آنها کمک کند بد کرده است. » (روزنامه جمهوری اسلامی ۳۰ آذر ۱۳۷۲) اما به فاصله چند سال بعد از دوم خرداد، وی یکی از افرادی بود که نه تنها مواضع وی با استقبال گسترده و پوشش فوق العاده شبکه های رسانه ای بیگانه از جمله بی بی سی مواجه می شد، بلکه اصرار این شبکه ها بر «مرجع تقلید» بودن آقای صانعی یکی از نکات قابل توجهی بود که در نوع خود جالب توجه می نمود.

از جمله شعارهای آشوبگران در فتنه سال ۸۸ این بود که منتظری، صانعی را به عنوان روحانی و مجتهد واقعی مطرح می کردند؛ این طیف همان هایی بودند که در روز قدس و سوم ماه مبارک رمضان اقدام به روزه خواری علنی و سیگار کشیدن در خیابان ها کردند.

وبسایت «مباحثات» نیز با مرور مواضع متناقض آقای صانعی در گذشته و امروز خاطرنشان کرد پاسخ اظهارات صانعی در مواضع دهه ۶۰ و ۷۰ وی است از جمله آنجا که می گوید: «آمریکا موقعی که دست از جنایت نسبت به مردم دنیا برداشته و پول خون عزیزان ما را داد، آن وقتی که ثروت های بلوکه شده ما را دادند، آن وقتی که آدم شدند ملت ایران با آنها صلح می کند که بعید است به این زودی ها به آنجا برسد. »

او همچنین در گذشته گفته بود: فکر اینکه با آمریکا بسازیم، اوضاع ما بهتر می شود فکر غلطی است. حکومت پهلوی با آمریکا ساخته بود وضع ما آنطور بود. آیا آمریکایی ها و مسیحی ها می خواهند به ما خدمت کنند؟ … یک جهت یاد امام، این است که اهداف امام را نگه داریم و نباید کارهای کلیدی به نااهلان سپرده شود.

او همچنین در دهه ۷۰ معتقد بود: ملت ایران مخالف سازشی نیست که همراه با عدالت باشد. مخالف با سازش گرگ و میش است. مخالف با ظلم و جنایت و وحشی گری است.

جالب ترین تعبیر را در این سخنرانی ها بعد از امام، امروز مقام معظم رهبری داشتند «آمریکا غرورطلب و تزایدطلب است» .

خداوند ایشان را و بقیه افرادی را که برای این انقلاب رنج برده و می برند حفظ نماید. برخی فکر نکنند که اگر ما با آمریکا سازش کردیم اسلام و قرآن و ارزش های مکتبی در ایران همچنان باقی خواهند ماند. نه هرگز چنین نیست… اینطور نیست که اگر آمریکا یک تغییر جزیی در سیاست خود دهد آن موقع با مسلمانان خوب می شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات