وزیر امور خارجه ایتالیا بر ایفای نقش اساسی توسط ایران به منظور حل بحران سوریه تاکید کرد.

به گزارش افکارنیوز ، «اما بونینو» ، وزیر خارجه ایتالیا ظهر امروز (یکشنبه) پس از دیدار و گفت وگو با محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در ابتدای این نشست خطاب به ظریف گفت: ۱۹ نوامبر به شما قول داده بودم که در پاسخ سفر شما به ایتالیا به تهران سفر خواهم کرد.

بونینو ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران به حضور خبرنگاران زن ایرانی حاضر در نشست اشاره کرد و افزود: همکاران رسانه ای شما از خانم ها هستند و این نشان از حرفه ای گری آنها دارد.

وزیر خارجه ایتالیا با اشاره به سفرش به تهران این حضور را نشانگر اراده مثبت ایتالیا برای شکل گیری فضای نوین در روابط با ایران برشمرد و از سفر وزیر فرهنگ ایتالیا به تهران طی روزهای آینده خبر داد.

اما بونینو همچنین گفت که رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس سنای ایتالیا و نمایندگانی از بخش صنعت این کشور به زودی به تهران خواهند آمد و افزود: امیدواریم این سفرها به توسعه روابط بینجامد.

وی با بیان اینکه راه طولانی توام با موانع گوناگون درپیش داریم و باید خویشتن داری در پیش بگیریم، افزود: لازم است این گفتمان را ادامه داده و تقویت کنیم.

وی بر ایفای نقش اساسی ایران در حل بحران های منطقه تاکید کرد و افزود: اتحادیه اروپا باید نقطه نظرات خود را در راستای همگن کردن ایران به کار گیرد.

وزیر خارجه ایتالیا بر ایفای نقش اساسی ایران به منظور یافتن راه حل برای بحران سوریه تاکید کرد و افزود: در روزهای آینده حضور و تاثیر مثبت ایران را در این مسئله بررسی خواهیم کرد.

وی با تاکید بر تقویت روابط دوجانبه بر اجرایی کردن یادداشت تفاهم بین ایران و ایتالیا در مورد افغانستان تاکید کرد.

وزیر خارجه ایتالیا با اشاره به حضور نیروهای ایتالیایی در هرات عنوان کرد: ما نیازمند همکاری منسجمی در هرات هستیم و باید ابتکار عمل های مشترکی در اینخصوص داشته باشیم.

بونینو اضافه کرد: آقای ظریف آمادگی خود را اعلام کرد که موضوعات ناظر به حقوق بشر را بدون پیش داوری مورد عنایت قرار دهد و مسائل حساس را به صورت دوجانبه بررسی کنیم.

وی گفت وگوهایش با خانم ملاوردی، معاون رئیس جمهور در امور زنان را سازنده برشمرد و افزود: با آقای ظریف توافق کردیم که در زمینه محیط زیست همکاری ها را تقویت بخشیم.

وی بر گسترش حوزه های همکاری و گفت وگوها در این زمینه تاکید کرد و افزود: روابط مردمی ایران و ایتالیا باید گسترش یابد.

وزیر خارجه ایتالیا بر افزایش تعداد دانشجویان ایرانی در ایتالیا تاکید کرد و افزود: ما در زمینه باستان شناسی با یکدیگر همکاری داریم که باید این همکاری ها را تقویت بخشیم و علاوه بر آن درخصوص سازمان های مردم نهاد نیز همکاری ها گسترش یابد.

وی همچنین درخصوص توافق ایران و ۱+۵ در ژنو از این توافق ابراز خرسندی کرد.

وزیر خارجه ایتالیا در خصوص ژنو ۲ نیز گفت: تمام کشورهای حاضر در منطقه برای فائق آمدن به تراژدی در سوریه بایستی حضور پیدا کنند و ما موضع قاطعانه خود را بیان می کنیم که خواستار حضور مثبت ایران در این نشست هستیم.

وزیر خارجه ایتالیا در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره دورنمای روابط ایران و اروپا ابراز امیدواری کرد که بتوان شاهد گشایش روابط بین ایران و اتحادیه اروپا بود و افزود: باید بر موانع فائق آییم و این پروسه ای طولانی و سخت است که نیاز به تمرین، توجه و عصاب قوی دارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات