تاملی در باب رفتار ویترینی دولتمردان روحانی

هنگامی که گفته می شود این کارگروه بدون هیچ رای منفی به فیلتر شدن «وی چت» رای داد مشخص می شود حتی نماینده وزیر ارشاد هم که پیش از این ژست های متفاوتی درباره این موضوعات گرفته بود مخالفتی با این موضوع نداشته است.

گروه سیاسی – «خودم عضو فیس بوک هستم، فیس بوک جزء مصادیق مجرمانه نیست» این ها قسمتی از سخنان علی جنتی وزیر ارشاد دولت روحانی است. دولتی که پس از دولت احمدی نژاد قول داد راستگو باشد و حتی در برخی تبلیغات انتخاباتی خود را دولت راستگویان نامید اما این دولت راستگویان تا چه اندازه با مردم صادق بوده است؟

به گزارش افکارنیوز؛ موضوع فیلترینگ شبکه های اجتماعی از ۴ سال پیش تاکنون هر از چندگاهی به صدر سوژه های سیاسی و اجتماعی روز بازمی گردد به هر حال کشوری که بیش از ۳۰ میلیون کاربر اینترنتی دارد و بیش از نیمی از این کاربران هم عضو شبکه های اجتماعی هستند باید هم نسبت به این موضوعات حساسیت نشان بدهد.

تا دولت احمدی نژاد بر سر کار بود کسی هم توقعی برای رفع فیلتر فیس بوک و توئیتر نداشت چرا که نه وزیر ارشاد و نه وزیر ارتباطات هیچکدام نظر مثبتی نسبت به این شبکه ها نداشتند و به این ترتیب تکلیف همه روشن بود.
با روی کارآمدن دولت روحانی و خصوصاً پس از حضور محمد جواد ظریف در شبکه فیس بوک با عنوان دیپلماسی عمومی، دولت بحث رفع فیلتر فیس بوک را مطرح کرد و رفتاری نشان داد که همگان تصور کردند با وجود مشکلات متنوع و عدیده فرهنگی در کشور، عزم دولت بر رفع فیلتر فیس بوک جدی است.

محمدجواد ظریف یکی از سرسخت ترین کاربران فیس بوک است و همین موضوع کافی است تا این سوال منطقی برای مردم پیش بیاید که چرا وقتی وزیر امور خارجه کشور از شبکه ای استفاده می کند همان شبکه برای بقیه مردم غیر قابل دسترس است؟

موضوع وقتی جالب تر می شود که حتی وزیر ارشاد همان دولت هم می گوید عضو فیس بوک است و با فیلترینگ آن مخالف، اما هنگامی که قرار است شبکه اجتماعی دیگری فیلتر شود انگار اوضاع باید طور دیگری رقم بخورد.

در هفته گذشته کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رای به فیلتر شدن وی چت داد، شبکه ای که به سرعت در حال گسترش در میان جوانان بود و کار را به جایی رسانده بود که دور از انتظار نبود حتی رقیب گردن کلفتی مثل فیس بوک را هم از میدان به در کند.
نکته قابل توجه اما این بود که در خبر مربوطه آمده است: فیلتر شدن « وی چت » پنجشنبه - ۲۸ آذر ماه - در جلسه شورای کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه بدون رای منفی به تصویب رسید.

این در حالی است که طبق ماده ۲۲ قانون جرایم رایانه ای، این کارگروه با عضویت نمایندگانی از سه قوه قضائیه، مجریه و مقننه (شامل ۶ وزیر از دولت، دو نماینده مجلس شورای اسلامی و به ریاست دادستان کل کشور) تشکیل جلسه می دهد. در این میان وزیر یا نمایندهٔ وزیر اطلاعات، وزیر یا نمایندهٔ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر یا نمایندهٔ وزیر دادگستری، وزیر یا نمایندهٔ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر یا نمایندهٔ وزیر علوم تحقیقات و فناوری، وزیر یا نمایندهٔ وزیر آموزش و پرورش از اعضای این کارگروه هستند و در حالی که دیگر عضو این کارگروه یعنی نماینده دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی هم با تفوق نسبی دولت بر این شورا انتخاب می شود انتظار می رفت کارگروه در رای گیری برای فیلتر شدن «وی چت» حداقل با ۶ رای منفی از وزرای دولت مواجه شود که اگر نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی را هم اضافه کنیم با ۷ رای منفی به دلیل مخالفت دولت فیلترینگ «وی چت» به تصویب کارگروه نرسد!

هنگامی که گفته می شود این کارگروه بدون رای منفی   به فیلتر شدن «وی چت» رای داد مشخص می شود حتی نماینده وزیر ارشاد هم که پیش از این ژست های متفاوتی درباره این موضوعات گرفته بود مخالفتی با این موضوع نداشته است.

آنچه اینجا مطرح می شود جدای از مباحث کار شناسی درباره مضرات «وی چت» و تاثیرات مخرب آن بر جوانان است، موضوع بر سر صداقت اعضای دولت راستگویان است.

هنگامی که آقایان در مصاحبه ها و تریبون های عمومی به گونه ای سخن می گویند که گویی به دنبال آزاد سازی یکی پس از دیگری شبکه های اجتماعی فیلتر شده هستند اما هنگامی که قرار است در خفا رای بدهند طور دیگری رای می دهند آیا نباید به صداقت گفته های اعضای دولت راستگویان شک کرد؟

به راستی آقایان جنتی و ظریف و واعظ از این پس از چه موضعی درباره فیلترینگ سخن خواهند گفت وقتی نتیجه رای آن ها دقیقاً برعکس اظهارات عمومیشان بوده است؟
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات