عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد که وزارتخانه های خارجه و اطلاعات باید پاسخگوی عملکرد هیئت پارلمانی اروپایی در سفر به تهران باشند.

به گزارش افکارنیوز ، مهدی دواتگری نماینده مردم مراغه در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خانه ملت با یادآوری اینکه هیئت پارلمانی اروپا به دعوت کاظم جلالی به کشور ما سفر کرد، اظهار داشت: این سفر در راستای رفت و آمدهای پارلمانی انجام شد.

وی با بیان اینکه سفر هیئت پارلمانی اروپا به ایران حساسیت های خاص خود را دارد، خاطرنشان کرد: پیش از این هیئت ایرانی به آنجا سفر کرده بود و حال نوبت هیئت اروپایی بود که به کشورمان بیاید.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس با یادآوری اینکه سفر هیئت پارلمانی اروپا به ایران چندین بار لغو شد، افزود: در نهایت توافقات لازم برای این سفر انجام گرفت و این هیئت توانست به تهران سفر کند.

دواتگری در ذکر نکته ای در سفر مقامات خارجی به کشورمان اظهار داشت: برنامه ملاقات های آشکار مقامات خارجی با وزارت خارجه بوده و مسئولیت بحث های پنهان نیز بر عهده وزارت اطلاعات است.

وی با اشاره به دیدار هیئت پارلمانی اروپا با نسرین ستوده و جعفر پناهی گفت: این انتظار از وزارت اطلاعات وجود داشت که به صورت فعالانه تری به این موضوع ورود می کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خانه ملت این سؤال را مطرح کرد که چطور ممکن است چنین دیداری در سفارت یونان برگزار شده و جایزه ساخاروف نیز داده شود و آنگاه اهدای این جایزه در خارج از کشور اعلام شود. این موضوع به دلیل ضعف دستگاه های اطلاعاتی رخ داد.

وی درباره دیدار هیئت پارلمانی اروپا با آیت الله هاشمی رفسنجانی هم گفت: از نظر ما آقای هاشمی یک مقام مسئول در کشور است و بی حرمتی به وی از سوی یک مقام خارجی بی حرمتی به جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.

دواتگری با بیان اینکه بی حرمتی به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ضعف وزارت خارجه بوده است، اظهار داشت: ایران دارای پروتکل هایی در دیدارهای خارجی است که باید پیش از این دیدار با توجه به مسئولیت وزارت خارجه این پروتکل ها به آنها تذکر داده شود.

وی با اشاره به توضیحات کاظم جلالی در صحن علنی مجلس در روز یکشنبه نیز گفت: از صحبت های آقای جلالی چنین استنباط می شود که درباره این دیدار صحبت هایی با جواد لاریجانی شده است که وی نیز نظر مثبتی در اینباره داشته است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: موضوعات اینچنینی در حیطه اختیارات آقای جواد لاریجانی نیست در صورت نیاز به تصمیم گیری در اینباره، شورای عالی امنیت ملی و یا مقامات ارشد نظام باید اتخاذ تصمیم کنند.

دواتگری در پایان سخنان خود بر این نکته تأکید کرد که وزارت خارجه و اطلاعات باید پاسخگوی دیدار هیئت پارلمانی اروپا با نسرین ستوده و جعفر پناهی باشند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات