" آقای کروبی می گفت تقلب شده است. گفتیم دلیل تقلب چیست؟ گفت من دفعه قبل ۴ میلیون و نیم رأی آوردم و این بار ۳۵۰ هزار، پس یقیناً تقلب شده. ما گفتیم مردم رأی ندادند اینکه اسمش تقلب نیست! گفت: نه! تقلب شد. "

به گزارش افکارنیوز ، پس از اعتراض برخی از کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی گروه ۶ نفره ای را برای رسیدگی به اعتراض کاندیدای معترض انتخابات ریاست جمهوری را در نظر گرفت تا این گروه برای رسیدگی به شکایات بتوانند مستنداتی را تهیه کنند.

این گروه ۶ نفره را کاظم جلالی، الیاس ناداران، علیرضا زاکانی، حجت الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی فرد، حمیدرضا کاتوزیان و علی عباسپور تهرانی تشکیل می دادند. این گروه فعالیت خود را دقیقاً با شروع ناآرامی ها در کشور آغاز کرد و با کاندیدای معترض انتخابات و آیت الله هاشمی رفسنجانی جلساتی را تشکیل دادند.

بر این اساس سراغ علیرضا زاکانی یکی از اعضای کمیته ۶ نفره مجلس شورای اسلامی برای رسیدگی به اعتراض کاندیدای معترض بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ رفتیم. در مورد دیدارهای این کمیته با میرحسین موسوی، مهدی کروبی، محسن رضایی و آیت الله هاشمی رفسنجانی پرسیدیم که وی نیز اطلاعات مهمی از جلسات شان گفت.

علیرضا زاکانی در بین سال های ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۲ مسئولیت سازمان بسیج دانشجویی کشور را بر عهده داشت و پس از سازمان بسیج دانشجویی با عنوان «آبادگران ایران اسلامی» کاندیدای انتخابات مجلس شورای اسلامی شد و در نهایت توانست از مردم تهران رأی اعتماد بگیرد و وارد مجلس هفتم شورای اسلامی شود. وی هم اکنون نیز نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی است. زاکانی از چهره های شناخته شده تحقیق و تفحص در مجلس است که بیش از هر چیز، وی را در پرونده تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد می شناسند.

زاکانی در ابتدای مصاحبه در مورد حوادث کوی دانشگاه بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ گفت: یکی از شرایط تلخی که اتفاق افتاد حادثه کوی دانشگاه تهران بود که یکشنبه شب، ۲۵ خرداد یک زد و خوردی صورت گرفت و یک ضرب و شتم صورت گرفت که محصول تلخی داشت. اول صبح متوجه شدیم چیزی شبیه حادثه سال ۱۳۷۸ تکرار شده است، لذا من خودم را به سرعت به کوی دانشگاه رساندم و دیدم که آقای دکتر نادران هم آنجا هستند و بعد آقای دکتر جلالی و سپس آقای ابوترابی فرد هم آمدند.

وی همچنین در مورد پیگیری آزادی دانشجویانی که در جریان کوی دانشگاه ۲۵ خرداد بازداشت شده بودند اظهار داشت: برای همین موضوع و پیگیری بازداشتی ها با فرماندهی محترم نیروی انتظامی تماس گرفتم، با اطلاعات هم تماس گرفتم و به پلیس امنیت رفتم و با مسئولین پلیس امنیت جلسه ای گذاشتیم و قرار شد که پلیس امنیت به سمت بازداشتگاهی که دانشجوها آنجا بازداشت بودند، برود.

زاکانی در مورد تشکیل کمیته ۶ نفره مجلس شورای اسلامی برای رسیدگی به اعتراضات کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری می گوید: در مسیر بودیم که به سمت بازداشتگاه های دانشجویان بروم که از دفتر آقای لاریجانی تماس گرفتند و گفتند که آقای لاریجانی ۶ نفر از نمایندگان را مشخص کردند که این ها این حادثه تقلب در انتخابات و اینکه اصلاً صحبت نامزدها چیست و اعتراضشان را بررسی کنند و دنبال کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در مورد اظهارات میرحسین موسوی در جلسه ای که با اعضای کمیته ۶ نفره مجلس داشت، گفت: آقای موسوی اولاً اظهار ناراحتی کردند و گفتند که چرا بخشی از این سایت هایی که به من مربوط هست را بسته اند و یا محدود کردند و نکته دومی هم که گفتند این بود که هیچ دلیلی برای اعتراضات ذکر نمی کرد و تنها دلیلی که شنیدیم این بود که اگر من اعتراض نکنم این ۱۳ میلیون رأی از من عبور می کند. اعتراض من به خاطر این است که یه پیشتازی نسبت به این ۱۳ میلیون داشته باشم و بتوانم آنها را در پشت سر خودم نگه دارم، حال اینکه این ها به چه دلیل و چه نیتی است را به ما نگفتند.

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی همچنین در مورد اظهارات آقای هاشمی رفسنجانی نیز اظهار داشت: آقای موسوی همه حرف هایی را که هست به شما نگفته اند و بحث این است که آقای موسوی خواهان ابطال انتخابات است و اصرار بر تقلب دارند و برای رسیدگی به اعتراضاتشان راه هایی که در چهار چوب قانون هست را قبول ندارند.

زاکانی در مورد جلسه حجت الاسلام سیدحسن خمینی، خاتمی و هاشمی رفسنجانی در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز خاطر نشان کرد: آقای هاشمی گفت صبح روز شنبه ۲۳ خرداد آقای خاتمی با من تماس گرفتند و اعلام کرد که ما می خواهیم با آقای سیدحسن خمینی و آقای موسوی پیش شما بیاییم و من هم گفتم جلسه مجمع تشخیص مصلحت را باید بروم و شما بعدازظهر بیایید و آقای هاشمی گفت که این ۳ نفر ظهر آمدند. وقتی از آقای هاشمی خواهش شد که شما هم اظهار نظر کنید تا فضای التهاب آرام شود، آقای هاشمی گفت ما دیگر مرجعیت سابق را نداریم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در مورد دلایل آقای هاشمی رفسنجانی برای تقلب در انتخابات اظهار داشت: اولاً آقای ری شهری پیش من (هاشمی) آمدند و گفتند که هفته قبل از انتخابات روز ۱۵ خرداد، یکی از کارمندان آستانه مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) به کرج پیش پدر و مادرشان رفتند و مشاهده کردند پدرشان نیست و بعد از مدتی که پدرشان برگشت دیدند که انگشتان پدر جوهری است و جوهر استامپ بوده و بعد هم شناسنامه در دست داشته که پرسیدم پدر جان کجا بودی؟ پدر گفت من ۵۰ هزار تومان پول گرفتم و به احمدی نژاد رأی دادم. بعد آقای هاشمی گفت ناقل این صحبت خود آقای ری شهری است، لذا معلوم بوده که این ها از قبل تقلب در انتخابات را شروع کردند.

البته این اظهارات بعداً با واکنش آیت الله ری شهری همراه بود و آیت الله ری شهری به آیت الله هاشمی رفسنجانی اعتراض کرده و گفته بودند که من چنین حرفی را نزدم.

زاکانی در مورد ادامه اظهارات هاشمی رفسنجانی نیز گفت: آقای هاشمی گفت: در مدتی که از انقلاب می گذرد از ۵۷ تا امروز در این ۳۲ سال هیچ حادثه ای به اندازه ی پیچیدگی این حادثه ای که اتفاق افتاد نیست.

آقای هاشمی در همان هفته اول گفت این حادثه بسیار سختی است و بعد یک نکته ای را گفت که برای من خیلی جالب بود و این بود که من با شناختی که از مقام معظم رهبری دارم یقین دارم که ایشان از این حادثه، انقلاب را سالم به بیرون می برند و با تدبیرشان نمی گذارند حادثه ای به انقلاب برخورد کند.

عضو کمیته ۶ نفره تحقیق مجلس در مورد دلیل مهدی کروبی برای اثبات تقلب در انتخابات نیز اظهار داشت: جمله ای که آقای کروبی دائماً تکرار می کرد این بود که من دلم برای" اسلامیت" و" جمهوریت" نظام می سوزد.

گفتیم چرا برای اسلامیت و جمهوریت نظام؟ گفت چون تقلب شد. گفتیم دلیل تقلب چیست؟ گفت من دفعه قبل ۴ میلیون و نیم رأی آوردم و این بار ۳۵۰ هزار، پس یقیناً تقلب شده و ما گفتیم مردم رأی ندادند اینکه اسمش تقلب نیست!

گفت: نه! تقلب شد. ما اصرار کردیم تا اینکه آقای گرامی مقدم به آماری از برخی صندوق های بزرگ بجنورد اشاره کرد و ما خواهش کردیم شما بیایید این ۶۰۰-۷۰۰ صندوقی که در حوزه های خراسان شمالی هست را انتخاب کنید و اصرار از ما بود که این کار را انجام بدهید، آنها ابتدا قبول کردند ولی در آخر قبول نکردند که صندوق های رأی را باز کنیم و کمک کنیم و اگر اشکالی هست در هر صندوقی که خودشان می خواهند؛ اما قبول نکردند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین در مورد نامه ای که آیت الله هاشمی رفسنجانی نوشت ولی خانواده وی نگذاشتند نامه منتشر شود، گفت: ما به آقای هاشمی گزارش دادیم که صحبتی با دوستان شد و هیچکدام دلیلی بر تقلب ارائه نکردند و فقط کلی گویی کردند، لذا ما مطالبه داریم که شما نامه ای یا بیانیه ای بدهید که محصولش این باشد که شرایط به سمت حالت غیرالتهابی می رود و خطاب به مردم باشد.

آقای هاشمی گفت من نامه می دهم البته نامه ای که با سلیقه خودم می نویسم. ما گفتیم به هر حال شما موضع خودتان را اعلام کنید که بعدها شنیدیم نامه را نوشته اند اما خانواده مانع انتشار آن شده بودند. این حاصل ۵دیداری بود که من خدمت شما گفتم و پس از آن هم در چند کار ما ورود جدی داشتیم.

زاکانی همچنین با اشاره به اتفاقات و جرم هایی که دردوران بعد از انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفت، اظهار داشت: همه این ها در یک نقابی با عنوان نخست وزیر عصر امام (ره) و به نام کسانی که اول انقلاب فداکاری کردند، صورت گرفت و خود این نفاق و دوچهره بودن محل اشکال بزرگ و اساسی است. مسیری که این ها رفتند مسیری است که در مقابل اسلام و انقلاب و مردم شریف مان است و هم ایستادگی در راستای خواسته دشمن بود، حالا دانسته و یا ندانسته عمل کردند، لذا جرم، جرمی بزرگی است و آسیب های زیادی به جامعه وارد شد که سالیان سال طول می کشد تا التیام پیدا کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات