" مک گی" وکیل خانواده لوینسون اعلام کرد قصد داشت از سازمان مرکزی جاسوسی آمریکا (CIA) شکایت کند اما سیا با پرداخت دو میلیون و ۲۵۰ هزار دلار به خانواده لوینسون، آنها را از شکایت منصرف کرد.

به گزارش افکارنیوز ، " رابرت لوینسون" از مأموران سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) است که بنابر ادعای مقامات آمریکایی و خانواده لوینسون در اسفند ۱۳۸۵، هنگامی که در پوشش کارمند بازنشسته بخش مبارزه با جرائم سازمان یافته پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) ، مشغول جاسوسی در ایران بوده، ناپدید شده است.

مقامات پلیس فدرال آمریکا مدعی شدند که لوینسون احتمالاً از سوی یک گروه ربوده شده و در منطقه مرزی بین ایران با افغانستان و پاکستان نگهداری می شود. ادعایی که هیچ گاه از سوی هیچ منبعی تأیید نشد.

همسر و پسر وی هم برای یافتن لوینسون به ایران سفر کردند اما تلاش ها برای یافتن وی بی ثمر بود زیرا وی در خاک ایران حضور ندارد. در دسامبر ۲۰۱۳ میلادی، آسوشیتدپرس گزارش داد که لوینسون، در یک پروژه و مأموریت تأییدنشده، برای سازمان اطلاعات آمریکا (سیا) جاسوسی می کرده است." داوود صلاح الدین" مدعی است" رابرت لوینسون" شش سال پیش توسط مأموران ایرانی در جزیره کیش دستگیر شد و او آخرین کسی است که لوینسون را دیده است! صلاح الدین می گوید که مأموران، او و لوینسون را بازداشت کردند اما صلاح الدین که شاهدی برای این ادعا ندارد، به گفته خودش، پس از یک روز آزاد شد. به ادعای صلاح الدین، لوینسون در این دیدار قصد داشته او را به عنوان خبر رسان استخدام کند که مأموران از راه رسید ه اند!

داود صلاح الدین مدعی است که شاهد دستگیری لوینسون در جزیره کیش بوده است!

تنها اثری که از این عامل سیا پیدا شده، یک فیلم کوتاه ویدئویی از او بود که دو سال پیش او را با لباس زندانی و زنجیر به دست و گردن، به نمایش گذاشته بود. در آن فیلم، او کاغذی را به دوربین نشان می داد که روی آن نوشته شده بود: " آیا شما می دانید گوانتانامو کجاست؟ " انتشار این فیلم، این گمان را تقویت کرد که وی پس از فرار از ایران، در دام گروه های نزدیک به القاعده و طالبان در پاکستان یا افغانستان افتاده باشد.

" دیوید مک گی" ؛ وکیل خانواده «رابرت لوینسون» است که معتقد است اف بی آی درباره پرونده موکلش تا کنون بی توجهی و کم کاری کرده است و پیشنهادهای متعدد همکاری و کمک از طرف دوستان و همکاران" رابرت لوینسون" برای یافتن او را رد کرده است.

همسر و فرزند رابرت لوینسون در سفارت سوئیس در تهران

مک گی با ارائه اسنادی به کمیته اطلاعات سنای آمریکا به طور مستند ثابت می کند که لوینسون برای سیا کار می کرده است. اما این کمیته در نهایت و در نتیجه تحقیقات خود اعلام می کند که مدرکی دال بر مجرم بودن سیا و تأیید مأموریت لوینسون از جانب سیا وجود ندارد اما در همین حال، سازمان سیا دو تن از مقامات خود را برای عذرخواهی رسمی به دیدار با همسر و وکیل" رابرت لوینسون" می فرستند. در این دیدار وکیل خانواده لوینسون اعلام می کند که قصد دارد از سیا شکایت کند اما سازمان سیا با پرداخت مبلغ دو میلیون و ۲۵۰ هزار دلار، آنها را از شکایت منصرف می کند.

با بالا گرفتن بحث ها درباره پرونده مأمور ناپدیدشده سازمان سیا و فشارهای داخلی به اوباما برای یافتن وی، با دیوید مک گی وکیل خانواده لوینسون گفت وگو کردیم تا از نزدیک ترین فرد به پرونده افسر سابق اف بی آی و مأمور سیا، در جریان قرار بگیریم.

 به عنوان وکیل و سخنگوی آقای لوینسون، لطفاً او را برای مخاطبان معرفی کنید.

دیوید مک گی: اول درباره شخصیت او توضیح می دهم و بعد درباره فعالیت هایش. آقای لوینسون از نظر شخصیتی یکی از بهترین افرادی است که من می شناسم؛ بسیار اخلاقی و خانواده دوست است. اکثر سال های عمرش را مأمور اجرای قانون بود. به اخلاقیات بسیار پایبند بود و همیشه سعی داشت عدالت را در پرونده ها اجرا کند. زمانی که اف بی آی را ترک کرد، درآمد بسیار خوبی داشت: به عنوان سهامدار خصوصی برای کمپانی های بزرگ و افراد ثروتمند کار می کرد اما از این کار رضایت نداشت؛ بنابراین با" سازمان مرکزی جاسوسی آمریکا (CIA) " آغاز به همکاری کرد، چون فکر می کرد تخصصش در جرائم سازمان دهی شده و پول شویی به کارش می آید و می تواند با مجرمان برخورد کند. از همین طریق هم بود که به ایران رفت.

خانوده لوینسون زمانی که در ایران بود چگونه با او ارتباط داشتند و آخرین خبری که از او دارند چیست؟

دیوید مک گی: خانواده اش مستقیماً با او در ارتباط نبودند، بلکه با افرادی در ارتباط بودند که با او تماس داشتند یا می دانستند کجاست. وقتی دستگیری یک فرد تا این اندازه علنی می شود، با اطرافیان او تماس های مختلفی گرفته می شود که درجه اعتبارشان متفاوت است: از" کاملاً بی اعتبار" یعنی افرادی که حتی باور نمی کنید از او خبر داشته باشند، تا تماس های" کاملاً معتبر" که مدرک است. در این سال ها، گزارش های معتبر از افرادی داشته ایم که می گویند آقای لوینسون در زندان های ایران است. بنابراین ما معتقدیم که دست کم برای مدتی طولانی در زندان های ایران بوده است.

 با توجه به اینکه وی در ایران حضور نداشته و هیچ اثری هم از وی یافت نشده است چطور اطمینان دارید این اطلاعات درباره زندانی شدن او در ایران صحت دارد؟

دیوید مک گی: این فرد ۶۵ سال دارد و دچار بیماری دیابت نیز هست و بیمارستان هم رفته است. اطلاعات دیگر را نمی توانم بدهم، چون منبع آن ها آشکار می شود و خطرناک است! اما همین اندازه بگویم که نظام اداری ایران هم مثل آمریکا راه نفوذ دارد؛ افرادی هستند که اطلاعات را افشا می کنند. اگر به دقت گوش دهید، این صحبت ها را می شنوید. ما هم گفت وگوهای افرادی را زیر نظر گرفته ایم که با آقای لوینسون در تماس بوده اند!


 آیا می دانید مأموریت لوینسون در ایران چه بوده؟ و چرا فردی به این سن و سال باید در پرخطرترین مأموریت جاسوسی آمریکا در ایران به کار گرفته شود؟


دیوید مک گی: نمی توانم به شما بگویم چرا سیا او را به ایران فرستاده است. نمی دانیم به دنبال چه هدفی بوده اند و چرا این ریسک را به آقای لوینسون محول کرده اند. همچنین نمی توانم بگویم که خود او از این ریسک خبر داشته است. خود او هم ترسیده بود اما دولت کشورش از او خواست این کار را بکند و او هم پذیرفت.

اما این که در ایران چه مأموریتی داشت. آقای لوینسون در دو چیز تخصص داشت: " پول شویی" و" جرائم سازمان دهی شده در روسیه" . او یک عملیات پول شویی را کشف کرده بود که مجرمان سازمان دهی شده در آن دست داشتند و برای افرادی پول شویی می کردند که در واقع درآمدهای نفتی خارجی این کشور را به سرقت می بردند. مجرمان روسی در پول شویی از طریق غرب مهارت دارند.

آقای لوینسون این عملیات را کشف کرده و به مقامات بالا گزارش داده بود. به دنبال منبع این عملیات می گشت و در تحقیقاتش به این نتیجه رسیده بود که فردی که در جزیره کیش با او قرار ملاقات گذاشته بود، می توانست اطلاعاتی در این زمینه به او بدهد. مأموریت او هم در ایران همین بود. می خواهم از این فرصت استفاده کنم و بگویم آقای لوینسون برای آسیب زدن به مردم ایران وارد این کشور نشده بود! آقای لوینسون برای تحقیق در این خصوص به ایران آمده بود.

این عملیات پول شویی چه اهمیتی برای آمریکا داشت؟


دیوید مک گی: باید از خودشان بپرسید. من نمی دانم اما این را می دانم که مبلغ زیادی در میان بوده: میلیاردها دلار. دلایل زیادی وجود دارد که تحقیق کنید چرا برخی افراد میلیاردها دلار پول شسته شده را وارد نظام بانک داری یا اقتصادی می کنند.

برخی گزارش ها مدعی هستند که آقای لوینسون مستقیماً برای سیا کار نمی کرده، بلکه برای فردی درون این آژانس کار می کرده است، چون نام او در لیست حقوقی سیا نیست. آیا این احتمال وجود دارد که عملیات او بنا به نظر شخصی یک فرد انجام شده باشد؟


دیوید مک گی: سیا بخش ها و دپارتمان های مختلفی دارد. یکی از این بخش ها" بخش اطلاعات" است. اعضای این بخش وظیفه دارند برگه ها و عکس ها و مشابه آن ها را آنالیز کنند؛ شواهد و مدارک را برای آن ها می آورند، خود آن ها نباید مأمور اعزام کنند. بخش دیگری به نام بخش عملیات ها وجود دارد که وظیفه اعزام نیرو به مکان های مختلف را به عهده دارد.

با این حال، در بخش اطلاعات حوزه ویژه ای به نام «پول های غیرقانونی» وجود دارد که اعضای این حوزه در زمینه پول شویی بین المللی فعالیت می کنند. حوزه تخصص آقای لوینسون هم همین بود. او را استخدام کردند و بر اساس هر قرارداد به او حقوق می دادند. حقوق او را" یک گروه خاص" پرداخت می کرد.

البته کار این گروه از نظر سیا غیر قانونی است؛ اجازه نداشته اند از آقای لوینسون به این شکل استفاده کنند؛ اما به خاطر ارزش این اطلاعات و تجارب فراوان آقای لوینسون در آمریکای مرکزی و جنوبی، این کار را کردند. این گروه" یک بخش کامل از سیا" بود و همه اعضایش، افسرهای سیا بودند که او را کنترل می کردند و بر اساس قراردادی که بسته بودند حقوق به او می دادند.

گفته می شود که رؤسای سیا از این موضوع اطلاعی نداشته اند و من هم همین گونه فکر می کنم. چون این افراد باهوش تر از آن هستند که چنین عملیات اشتباهی را برنامه ریزی کنند. بخش عملیات ها هم اطلاعی نداشته است. می توانید بررسی کرد که موضوع چه اندازه فراتر از بخش پول های غیر قانونی بوده؛ اما افرادی که معتقدند موضوع از بخش پول های غیر قانونی فراتر بوده، هیچ کدام نمی گویند که آن را با رؤسای خود در میان گذاشته اند. در آن زمان" مایکل هیدن" رئیس و" استیون کپس" معاون رئیس سیا بودند. من شخصاً مطمئن هستم که این دو از موضوع خبر نداشته اند اما در رده های پایین تر این احتمال وجود دارد که افرادی می دانسته اند چه اتفاقی دارد می افتد.

 دولت آمریکا می گوید آقای لوینسون در استخدام سیا نبوده، بلکه پیمانکار بوده است. معنای این حرف چیست؟


دیوید مک گی: صرفاً نوع پرداخت حقوق او را نشان می دهد. نکته مهم اینجاست که سیا به او پول می داد تا عملیات برایش انجام دهد. مهم نیست که چگونه به او پول می دادند؛ بار قانونی او همچنان به گردن" سیا" است. اصطلاحی که خود آن ها استفاده می کنند «عامل» است؛ می گویند" عامل" سیا بوده و از این آژانس پول می گرفته است.

در همان سال هایی که از سرنوشت لوینسون خبری در دست نبود، دولت آمریکا پرونده های دیگری نظیر" سارا شورد" و" رکسانا صابری" را به شدت پیگیری می کرد. برای پس گرفتن این مأموران اطلاعاتی خود به ایران فشار می آرود، پیشنهاد مبادله می داد. چرا در مورد لوینسون این اتفاق نیفتاد؟ چرا انکار می شد که او مأمور اطلاعاتی است؟

دیوید مک گی: در این باره هم نمی توانم اطلاعات کامل به شما بدهم! اما این اتفاقی است که در ابتدا افتاده است: افرادی که او را به ایران فرستاده اند، قانون را زیر پا گذاشته اند و وقتی مأموران از آن ها درباره سرنوشت آقای لوینسون سؤال پرسیدند، حقیقت را نگفتند. در آمریکا دروغ گفتن به مأموران قانونی که در حال تحقیق هستند، جرم است. بخش اعمال قانون وزارت دادگستری آمریکا در حال حاضر مشغول تحقیقات جنایی درباره اقدام این افراد است.

این اشخاص اجازه نداشتند کاری را انجام دهند که مرتکب شده اند و به همین خاطر از کار خود اخراج هم شده اند. سه نفری که بیشترین مسؤولیت را در این باره داشتند، اخراج شده اند. هفت نفر دیگر هم به خاطر کاری که انجام داده اند، جریمه شده اند. تحقیقات جنایی بیشتر هم در این باره ادامه دارد که آیا افراد دیگری هم در این ماجرا دست داشته اند یا نه.

اعتراف به اینکه با آقای لوینسون ارتباط داشته اند و او یکی از عامل های شان بوده، به این معناست که اولاً، اخراج می شوند، و ثانیاً ممکن است با حکم جنایی مجازات شوند، و ثالثاً مسؤول هر آسیبی هستند که به آقای لوینسون وارد شود. این افراد آقای لوینسون را بخوبی می شناختند و می توانستند انتخاب کنند که آیا باید جان دوست خود را نجات دهند یا اینکه واقعیت را انکار کنند. آن ها تصمیم گرفتند دروغ بگویند، نه اینکه جان دوست خود را نجات دهند و به همین دلیل آن ها را نخواهیم بخشید.

چرا برخی افراد در سیا باید شغل و زندگی خود را برای عملیاتی به خطر بیندازند که حتی رؤسای شان هم اطلاعی از آن ندارند؟


دیوید مک گی: آقای لوینسون نمی دانست که رؤسای سیا نمی دانند. دستوراتش را از بخش پول های غیر قانونی می گرفت. نمی دانست که عملیات غیر مجاز است. برای افرادی کار می کرد که به او دستور می دادند و بیش از آن هم چیزی نمی دانست اما افرادی که به او دستور می دادند چرا این کار را کردند؟ چون درون سیا ارزش زیادی دارد که در جمع آوری اطلاعات بهترین باشید.

فضای سیا، بسیار رقابتی است و هیچ کس در جمع آوری اطلاعات بهتر از آقای لوینسون نبود. در کاری که انجام می داد بسیار ماهر بود. اطلاعاتی که از آمریکای جنوبی جمع آوری کرده بود، فوق العاده بود.

اعضای سیا هم می خواستند بهترین اطلاعات را جمع آوری کنند و حاضر بودند برای این کار ریسک کنند. مطمئناً عملیات را بخوبی بررسی نکرده بودند؛ در غیر این صورت دست به این عملیات نمی زدند اما تحت تأثیر هیجان رقابت درون سیا، این کار را کردند تا رؤسای شان آن ها را ستایش کنند.

ایمیل ها همگی حاوی این پیام است که «کارت عالی بود! » بنابراین از اطلاعاتی که آقای لوینسون برای شان ارسال می کرد بسیار هیجان زده شده بودند و نمی خواستند آن را متوقف کنند. انسان ها گاهی احساساتی می شوند و به نظر من آن ها هم به دلیل هیجان کار و تقدیرهایی که از رؤسای شان دریافت می کردند، احساساتی شده بودند.

دیدگاه خانواده لوینسون درباره این پرونده چیست؟ آیا دولت ایران را مقصر می دانند؟


دیوید مک گی: نه. رابرت لوینسون عامل اطلاعاتی آمریکا بود که در ایران مشغول عملیات بود. دولت ایران حق کامل داشت که او را دستگیر کند. دولت آمریکا درباره فعالیت های او در ایران به دولت این کشور دروغ گفته است.

به نظر من دولت ایران هم حقیقت را نگفته؛ اما می توانم بفهمم چرا؛ چون آمریکایی ها به آن ها دروغ گفته بودند. دولت آمریکا به خانواده آقای لوینسون توضیح داده بود که گفتن حقیقت درباره او خطرناک است.

من هم این را می فهمم؛ اما بعد از شش سال و نیم، خانواده او دیگر از دروغ گفتن خسته شده اند. ما ایران را مقصر نمی دانیم. کار آن ها در چارچوب قانون بوده است. فقط می خواهیم با آقای لوینسون صحبت کنیم، او را ببینیم، و دوست داریم به خانه برگردد. تنها تقاضای هم دردی داریم، نه چیز بیش تری.

 با توجه به این که دولت و مردم ایران از نهادهای اطلاعاتی آمریکا دل خوشی ندارند و شاهد ترور دانشمندان خود با حمایت دولت آمریکا و اجرای آن از سوی اسرائیل بوده اند، نمی توان از آن ها خواست یک مأمور سیا را که در کشورشان عملیات می کرده، آزاد کنند. انتظار خانواده لوینسون از دولت و به ویژه مردم ایران چیست؟


دیوید مک گی: انتظار هم دردی. با مردی که سن بالایی دارد، دچار دیابت است، می دانیم که در ایران هم به بیمارستان برده شده است. هفت فرزند دارد که به او نیاز دارند.

همسری دارد که به او نیاز دارد. دوستان مسلمانم به من گفته اند که در قرآن هم بر هم دردی تأکید شده است. ما درخواست داریم که هم دردی کنند و این فرد را به خانه اش برگردانند.

انتظار ما این است. من می دانم که سنت دنیای اطلاعات وقتی از کشور دیگری عامل اطلاعاتی دستگیر می کنند این است که معامله انجام می شود.

پیشنهاد می دهم که مقامات ایران بنشینند و فکر کنند که می خواهند چه کسی یا چیزی را از آمریکا پس بگیرند و دو طرف به یک معامله برسند. اگر هم نمی خواهند با دولت آمریکا معامله کنند و ترجیح می دهند با من معامله کنند، من صددرصد آماده هستم.

اگر می خواهند با دولت آمریکا معامله کنند، باز هم خوب است. مطمئن هستم می دانند با چه کسی در دولت صحبت کنند، اما اگر هم به کمک نیاز داشتند، من آماده هستم تا آن ها را به افرادی معرفی کنم که بتوانند با آن ها معامله کنند. آماده هستیم با آن ها حرف بزنیم، آماده هستیم با آن ها در ازای آقای لوینسون چیزی به آن ها بدهیم. می خواهیم این همسر و پدر و دوست را به خانه اش برگردانیم.

دلیل من برای مصاحبه با شما هم این بود که ببینیم آیا راهی هست که سرنوشت آقای لوینسون مشخص شود. چرا که ایران نیز تا کنون اعلام کرده است آقای لوینسون در ایران نیست و از سرنوشت او هم اطلاعی ندارند. اما برای من به عنوان یک ایرانی بسیار سخت است که ببینم هم وطنانم در ایران و کشورهای دیگر ترور می شوند؛ اما وقتی یکی از عوامل آمریکایی را در حین ارتکاب جرم دستگیر می کنیم، صحبت از تبادل و معامله به میان می آید.

دیوید مک گی: من با برخی افراد صحبت کرده ام و به من گفته اند که در کشور شما هم گروه های مختلفی فعالیت های اطلاعاتی را به عهده دارند و با سنت های نهادهای اطلاعاتی بین المللی آشنا هستند.

نکته دیگر این که باید تأکید کنم، آقای لوینسون برای ترور کسی به ایران نیامده بود. بلکه کاری که می خواست انجام دهد، به نفع مردم ایران بود. اگر واقعاً پول های آن ها به سرقت می رود و توسط گروه های مجرم روسی پول شویی می شود، که من معتقدم این گونه است، مردم ایران باید از چنین تحقیقاتی استقبال کنند. می دانم و می پذیرم که حضور او در ایران خلاف قانون بوده؛ اما حضور او برای آسیب رساندن به مردم ایران نبوده است.

بعد از آن که اخیراً رابطه آقای لوینسون با سیا مشخص شد، می بینیم بسیاری از رسانه های عمومی در آمریکا می کوشند تا ایران را در این باره مقصر معرفی و از این پرونده نه تنها برای آزادی آقای لوینسون، بلکه برای خراب کردن تصویر ایران در دنیا استفاده کنند. به نظر شما این پرونده به یک ابزار سیاسی علیه ایران تبدیل نشده است؟

دیوید مک گی: قبلاً این گونه بوده است. ما با رسانه ها صحبت و تأکید کرده ایم که در این مسئله دولت ایران را مقصر نمی دانیم. فکر نمی کنیم رسانه ها اخیراً این کار را تکرار کرده باشند.

البته رسانه های زیادی در آمریکا فعال هستند و من شاید همه آن ها را بررسی نکرده باشم، اما آن هایی که با آن ها صحبت کرده و اطلاعات در اختیارشان گذاشته ام، بعد از آن دیگر ایران را مقصر معرفی نکرده اند.

قبلاً که دولت به آن ها دروغ می گفت، این گونه اظهارات را داشته اند؛ اما من با آن ها صحبت کرده ام و می دانم که متوجه شده اند که خطایی از طرف ایران صورت نگرفته است. انتقاد ما به دولت ایران نیست، به دولت آمریکاست. این عملیات بسیار اشتباه و غیر حرفه ای بود، و نباید آن را انجام می دادند. همچنین به تهران انتقاد داریم، چون چند سال به خانواده آقای لوینسون دروغ گفته اند و این ما را بسیار نگران کرده است!

یک نکته دیگر را هم می خواهم اضافه کنم: اخیراً تحرکاتی شکل گرفته تا مردم ایران و آمریکا را به هم نزدیک تر کند. این پرونده می تواند قدم خوبی در این راه باشد.

آمریکایی ها دارند این پرونده را به دقت دنبال می کنند. به نظرم الآن می دانند که اشتباه را دولت ایران انجام نداده، بلکه دولت آمریکا مرتکب شده است. اما قدردان هم دردی از جانب ایران و برگرداندن این فرد به خانه اش هم خواهند بود.

بنابراین می توانید به هر دو ملت کمک کنید و تنش های بین دو طرف را کاهش دهید؛ تنش هایی که شما هم درباره آن ها صحبت کردید و من هم درک می کنم. اما می توان این تنش ها را کم کرد. دو دولت اکنون آماده هستند تا تنش ها را کاهش دهند.

 بسیاری از مردم ایران متن این مصاحبه را خواهند خواند. اگر می خواهید مستقیماً به مردم ایران چیزی بگویید، می توانید از این فرصت استفاده کنید.


دیوید مک گی: از آن ها می خواهم از این فرصت استفاده کنند تا با مردی مسن و بیمار هم دردی کنند. از این فرصت استفاده کنند تا با این هم دردی دو ملت را به هم نزدیک تر کنند.

از آن ها می خواهم توجه داشته باشند که نگه داشتن این فرد در کشورشان دیگر هیچ ارزشی ندارد. لطفاً توجه داشته باشید که ما دولت ایران را مقصر نمی دانیم. اگر روزنامه های آمریکایی را بخوانید خواهید دید که انتقاد ما به دولت آمریکا و کاری است که انجام داده است.

این فرصتی است که امیدوارم از دست ندهند. کاری است که مطمئن هستم مردم آمریکا تحسین خواهند کرد و خانواده رابرت لوینسون هم به نوبه خود از دولت ایران تقدیر خواهند کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات