شورای ملی ایرانیان آمریکا:

دولت های غربی نیاز به استراتژی چندلایه، به خوبی زمان بندی شده و صبورانه ای علیه ایران دارند. هسته اصلی در یک رویکرد جدید علیه ایران، درگیر شدن با عموم مردم ایران و سهام دارانی است که به طور ویژه با سهام داران غربی رابطه دارند.

به گزارش افکارنیوز ، شورای ملی ایرانیان آمریکا ( NIAC ) در گزارشی جدید، برای نزدیک شدن آمریکا و متحدانش به دولت روحانی و در عین حال برای به حاشیه راندن تفکر مقاومت در برابر آمریکا در ایران، هفت استراتژی را به ایالات متحده پیشنهاد می دهد.

این مطالعه که ادعا می شود به وسیله مصاحبه با مقامات ارشد ایرانی، نخبگان و تجار و سهام داران تهیه شده، تحت عنوان «دست های دارز- مشت های باز: جهت دهی مجدد چشم انداز ایران فراتر از توافق هسته ای» نام گذاری شده و ادعا دارد که ایران دست به سمت آمریکا و ایالات متحده دست یاری به سمت ایران باز کرده اند.

این شورا که متشکل از ایرانیان مقیم ایالات متحده است برگزاری گردهمایی و نشست های متعدد با سیاست مداران در واشنگتن در مورد وضعیت و سیاستگذاری روابط ایران با آمریکا را در کارنامه خود دارد.

این مطالعه در مقدمه خود آورده است: اوباما گفت که اگر ایران مشت هایش را باز کند، آمریکا دست دوستی اش را به سوی او دراز می کند. حدود ۵ سال بعد، انتخاب حسن روحانی به عنوان ریاست جمهوری ایران، این کشور فرآیندی عملی را به سمت دیدگاه اوباما شروع کرده است.

برخلاف نظر عموم در واشنگتن، شواهد کمی مبنی بر این سخن که تحریم ها باعث باز شدن و انجام تغییرات عملی در ایران شده، وجود دارد. به علاوه، نتیجه ای غیر منتظره در انتخابات ریاست جمهوری ژوئن در ایران، در نتیجه به وجود آمدن همبستگی سیاسی بی سابقه پدید آمد و مردم ایران تصمیم گرفتند دیگر مانند انتخابات سال ۲۰۰۹ از تقلب سخنی نگویند.

این مطالعه ادامه می دهد: بعد از گذشت ۸ سال از روایت افراط گرا در ایران که مبتنی بر مواجهه و مقاومت بود، تیم روحانی اکنون، تهران را با روایتی متفاوت که با پندهای تعامل سازنده با دنیا همراه است رهبری می کند و این کار را با توافق موقت هسته ای محکم کرد.

اما این آونگ به سادگی می تواند دوباره به جای قبلی بازگردد. افراط گراها در ایران منتظرند تا روحانی شکست خورده و بتوانند دوباره به سیاست های ایران را به دست بگیرند. انتخاب هایی که غرب امروز انجام می دهد به تعریف جهت گیری حرکت داخلی و خارجی ایران کمک خواهد کرد.


این مطالعه، مبتنی بر مصاحبه با مقامات ارشد ایرانی، نخبگان و تجار، ریشه ها و مفاهیم هر دوی این روایت ها در ایران را توضیح می دهد. توضیح می دهد که تغییر روایت در ایران چگونه رخ می دهد و همچنین اقدامات تحکیمی ای که بتواند به تقویت روایت مثبت کمک کند را نشان می دهد.


«تریتا پارسی رئیس شورای ایرانیان مقیم آمریکا»


این مطالعه می افزاید: اقدامات تحکیمی جهت رد اساسی روایت افراط گری – مانند ایده ای که غرب ذاتا علیه پیشرفت علمی ایران هست - قویا «روایت مثبت» در ایران را تقویت خواهد کرد به شکلی که آسان کردن توافقی بزرگ تر با ایران و کمک به جلوگیری از قدرت یافتن مجدد سیاست های مقابله با غرب توسط تندروها را پشتیبانی خواهد کرد.

این گزارش هفت پروژه ویژه را پیشنهاد می دهد: از همکاری در انرژی پاک گرفته تا اوج شراکت علمی میان ایران و اروپا و آمریکا. این پروژه ها به صورت ویژه برای رد روایت افراط گراها در ایران طراحی شده اند در حالی که هیچ ریسکی را در پی نخواهد داشت. برای داشتن بیشترین تاثیر، این پروژه ها باید دارای درگیری مستقیم یا موهبت های آشکار دولت های آمریکا و اروپا باشند.

این مطالعه در گام بعد اقدام به واکاوی دو روایت _از قول خودش _ افراط گرا و مثبت می کند:

آشنایی با روایت افراط گرا در ایران:

این روایت به طرق زیر، به باقی ماندن وحدت در ساختار تکه تکه قدرت در ایران خدمت می کند:

- نگاه داشتن تصویر یک دشمن بی امان.

- توجیه نیاز به امنیت مبتنی بر ترس سیستم به عنوان وسیله ای برای مقابله با آن دشمن.

- بسیج عمومی برای پشتیبانی از حلقه اقلیت جامعه که در هنگام نیاز می تواند به صورت یک «پشتیبانی عمومی» در آید- مانند زمان سالگردهای پیروزی انقلاب و انتخابات ها و وقایع مهم.« بیژن خواجه پور، مولف این مطالعه و از بازداشت شدگان فتنه ۸۸ »

آَشنایی با روایت مثبت در ایران:

- بعد انتخابات سال جاری در ایران و بیرون آمدن ریاست جمهوری حسن روحانی از جعبه های رای، حسن روحانی سوار بر روایت مثبت، گفت که این انتخاب به معنای «اراده مردم ایران است» که «از طریق کانال انتخابات ریاست جمهوری بیان شده است» . این دیدگاه، دیدگاه افراط گرا در ایران را سرخورده می کند. در ایران مردم هیچ نقشی در تعیین سیاست های استراتژیک کشور ندارند.

آنچه که روایت جدید روحانی را به پیش می راند این است که کاندیدای افراط گراها در انتخابات سال جاری (سعید جلیلی) تنها حدود ۱۱ درصد از آرا را به خود اختصاص داد.
تفاوت اساسی میان تندروها و روایت روحانی این است که روایت روحانی، ظرفیت مسائل داخلی، اجازه اظهار نظر، و ارزیابی سیاست های هسته ای و دیگر سیاست ها را مبتنی بر تحلیل های هزینه فرصت منصفانه به وجود آورده است.

شاید مهم ترین نکته ریاست جمهوری روحانی این باشد: برای مصلحت مردم ایران، مسئله هسته ای بیشتر یک وسیله است تا هدف، به این معنا که این وسیله ای برای دست یافتن به شناخته شدن و یکپارچه شدن در سیستم بین المللی به عنوان یک بازیگر هم سان است.

مطالعه شورای ایرانیان مقیم آمریکا ضمن ساده دانستن تغییر دادن رویکرد سیاسی در ایران می آورد: این امکان وجود دارد که بتوان با ایران به صورت کاملا محترمانه برخورد کرد- که البته مسیری دو طرفه است نه یک طرفه- و در کنار آن نگرانی های جهانی را نیز به پیش برد.

با توجه گونه شناسی رفتارهای گذشته تندروها در ایران، آمادگی برای دریافت عکس العمل های منفی و دیدن توهم توطئه از سوی آنان را باید داشته باشیم. تا رسیدن به هدف، هر نوع درگیری و برخورد انتظارات، مسائل و نیروهای داخلی ای را تولید خواهد کرد که باید محاسبه و پیش بینی شوند.

بنابراین دولت های غربی نیاز به استراتژی چندلایه، به خوبی زمان بندی شده و صبورانه ای علیه ایران دارند. هسته اصلی در یک رویکرد جدید علیه ایران، درگیر شدن با عموم مردم ایران و سهام دارانی است که به طور ویژه با سهام داران غربی رابطه دارند. در زیر تعدادی از مزایای ایده های طراحی شده را می بینید:

این ایده ها با حضور تحریم های فعلی قابل انجام است.

شامل سهام داران ایرانی ای می شود که به صورت رسمی یا غیر رسمی به مراکز اصلی قدرت دسترسی دارند.

این ایده ها با عموم مردم ایران و نخبگان آن ها رابطه برقرار کرده و به آن ها خواهد قبولاند که دولت های غربی با پیشرفت های اقتصادی و تکنولوژیکی ایران مخالف نیستند.

این ایده ها مسائلی را نشان می دهند که برای سهام داران ایرانی بدون داشتن چالش مستقیم با مقامات حکومتی ایران مهم است.

و مهم ترین آن که، این پروژه، توافق هسته ای جامع توسط تضعیف تندروها و تقویت روایت مثبت در ایران را تسهیل می کند.


مطالعه انجام شده در هفت پروژه پیشنهادی، توضیح می دهد که چگونه می توان ذهن و قلب عموم مردم ایران و همچنین نخبگان آن را به تسخیر ایالات متحده در آورد:

۱. نشست های علمی میان ایران و اروپا- آمریکا : آمریکا و اروپا می توانند دانشمندان خود را به داشتن نشست هایی با دانشمندان ایران ترغیب کنند البته به صورتی که باعث تقابل علمی و رقابتی نشود؛ و باید که به افتخار دانشمندان باستان ایران مثل عمر خیام و بو علی سینا برگزار شوند تا میزان بروز شک در تهران را حداقل کند.

از سویی دیگر، برای اطمینان از اینکه این نشست ها تاثیر مطلوبی بر روند ماموریت خواهد گذاشت، آمریکا ومتحدانش می توانند از شخصیت های برجسته آمریکایی و ایرانی-آمریکایی مانند بیل گیتس، پیر امیدیار و امید کردستانی استفاده کنند. نشست های علم اعصاب به شدت پیشنهاد می شود زیرا ایران از پیشرفته ترین ها در جهان است.

با استفاده از تشجیع و کمک به تسهیل همکاری های علمی، آمریکا و غرب پیامی واضح را به طیف سیاسی ایران خواهند فرستاد که لبه برنده همکاری های علمی برای نزدیک شدن به یکدیگر بسیار مناسب است. این سبک از علم-دیپلماسی که ایران را شریک می بیند نه مشتری، به نخبگان علمی وزنی می دهد که باعث قدرتمند شدنشان در مقابل تندروها خواهد شد. اگر میراث علمی ایران را بفهمیم و به آن احترام بگذاریم، ضرورتا و قطعا باعث کاهش تقابلات افراط گراها در ایران خواهد شد.

۲. انرژی پاک: از آنجا که ایران به شدت به انرژی نیازمند خواهد بود، آمریکا و اروپا می توانند هیئت های نمایندگی خود را برای همکاری در مورد انرژی های پاک و تجدیدشدنی مثل خورشیدی و باد به ایران بفرستند. با این کار به مردم و نخبگان ایران فهمانده می شود که غرب با نگرانی هایش به دنبال محروم کردن ایران از انرژی نیست.

پیام اصلی این کار این ها خواهد بود:

غرب اساسا مخالف با ارسال تکنولوژی انرژی به ایران نیست.

نیاز به انرژی ایران می تواند از طریق انرژی پاک تامین شود

ایران ظرفیت دارد تا مرکزی برای توسعه تکنولوژی انرژی های تجدیدپذیر برای کل منطقه اش است.

۳. فرستادن رئیس کمیته علمی کنگره آمریکا به تهران : باید یک ارتباط قانونی اعتمادساز البته به صورت کم تکرار و به ندرت میان کنگره آمریکا و مجلس ایران برقرار کرد. این ارتباط باید توسط نمایندگان شجاعی صورت گیرد که می خواهند به سمت حفظ احترام حکومت ایران حرکت کنند. آمریکا می تواند برای برقراری رابطه علمی، مستقیما با آیت الله خامنه ای و حسن روحانی ارتباط برقرار کند.

رئیس کمیته علم کنگره باید با محمد مهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش، تحقیق و تکنولوژی مجلس ایران ارتباط برقرار کند. جذب پشتیبانی این شخص و رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس ایران آقای علاالدین بروجردی نیز شدنی است. به این صورت این پیام به تهران ارسال می شود: سرسخت ترین ارگان سیاسی آمریکا با مهاجم تاریخ دار ایران می تواند همکاری عملی در حوزه های غیرحساس داشته باشد.

۴. بازدید روسای دانشگاه های مهم آمریکا از تهران : روسای دانشگاه ها نیز می توانند حال و هوای احترام را نیز به ایران تلقین کنند و ارتباط دانشگاه های ایران با جهان را زیاد کنند. کاخ سفید باید به عنوان گام نخست، روسای دانشگاه های مهم آمریکا را برای همکاری های آکادمیک به ملاقات هم تایان آن ها در ایران بفرستد.

ایالات متحده باید به امور پذیرش دانشجویان ایرانی در دانشگاه های آمریکا اهتمام بورزد. اکنون برخی از روسای دانشگاه های ایران طرفدار روایت مثبت جاری در ایران هستند و باید از آن ها برای برقراری روابط این چنینی استفاده کرد.

۵. برنامه های بورس کردن دانشجویان ایرانی : مقامات دولت اوباما و کنگره باید مراحل بورس شدن و رفت و آمد دانشجویان ایرانی میان ایران و آمریکا را تسهیل کنند. ایالات متحده باید گروه هایی را جهت برقراری رابطه اداری میان تهران و واشنگتن برای انجام این امور تعیین کند.

این امر، سه نتیجه استراتژیک برای آمریکا خواهد داشت: روایت مثبت روحانی را از طریق احترام و منافع متقابل تقویت می کند. این امر نشان می دهد که ایالات متحده به دنبال سرمایه گذاری روی آینده ایران و سرمایه های اجتماعی و انسانی این کشور است و این امر نهایتا فاصله پیش آمده میان ایران و آمریکا را کاهش می دهد.

۶. طرح های زیست محیطی در دریاچه ارومیه : آمریکا و اروپا برای تقویت روایت مثبت در ایران باید توسط برگزاری سیمنارهای بین المللی به دوباره زنده کردن دریاچه ارومیه که در حال خشک شدن است، کمک کنند. در کنار این کار باید با سازمان حفاظت از محیط زیست ایران ارتباط برقرار شود.

پیام اصلی این کار غرب این است که به ایران نشان می دهد نگران آروزهای زیست محیطی ایران و به دنبال همکاری در این زمینه است. ضمنا این کار باعث تبادل تجربیات در این زمینه و گسترش آن به نواحی دیگر زیست محیطی نیز می شود.

۷. آلودگی هوا در ایران: ایالات متحده و اروپا می توانند به ایران در کنترل آلودگی هوای ناشی از اتومبیل ها و کارخانجات در شهرهای بزرگ و ازبین بردن ذرات معلق هوا در شهرهایی چون اهواز کمک کنند.

یک دیپلمات که از نزدیکان روحانی است می گوید اگر غرب بتواند این معضل را حل کند گامی بلند در جهت منزوی کردن تندروها در ایران برداشته است. ایالات متحده و متحدانش باید برای این موضوع هم به دنبال برقراری رابطه عملی با دانشمندان این کشور باشند.

 ایرانی بودن مولفین این گزارش و شناختی که از فضای فرهنگی و روانی ایران دارند، باعث می شود که احتمالا دولت ایالات متحده از تفکرات این افراد علیه مردم ایران استفاده کند.

اهمیت این گزارش از آن جهت می تواند باشد که احتمالا بتوان رفتارهای ایالات متحده و غرب را طی سالهای آینده در چارچوب این استراتژیها شناسایی کرده و دستگاه های ذیربط بتوانند نسبت به موضع گیری های صحیح و به موقع اقدام نمایند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات