حسن روحانی در پیام تبریک به مسیحیان ایران و جهان سرنوشت امروز جهان را در گرو اتحاد پیروان دو دین اسلام و مسیحیت دانست.

به گزارش افکارنیوز ، متن کامل پیام تبریک رییس جمهور به شرح زیر است:

به نام خدا

مسیح در شرایطی به رسالت و نبوت مبعوث شد که دو قدرت با هم در ستیز بودند و شگفتا که هر یک پوشاننده بخشی از حقیقت بودند، یک گروه به نام ارباب دین و اصحاب شریعت آگاهی را از انسان دریغ می کردند و گروه دیگر به نام ارباب دولت و اصحاب قدرت رهایی را از انسان دریغ می ساختند. بنای امپراطوری رم باستان در آن زمان بر برده داری بود و انسان عصر مسیح در تقابل بردگی و آزادگی، مفهوم آزادی را بهتر از انسان عصر ما درک می کرد. مسیح در جامعه ای زاده و برانگیخته شد که هنوز آزادی موهبتی الهی و فطری و طبیعی نبود و اراده انسانهای قدرتمند و ثروتمند آن را محدود می کرد. مسیح آزادی را یک موهبت الهی اعلام کرد. از سوی دیگر، گروهی که نماد اقتدار دینی و معنوی زمانه بودند چونان در سلسله مراتب خود فرو رفته بودند و اقتداری دنیوی بنا کرده بودند که جز رهایی قوم خویش دغدغه ای نداشتند و البته در این رهایی خواهی برای خود سروری می جستند و برای برگزیده نامیدن خود چنان خرافات و پیرایه هایی به دین خدا بسته بودند که دایره هدایت الهی و رسالت نبوی حضرت موسی (ع) را محدود به عده ای معدود کرده بودند و در واقع با توسعه جهل بر دامنه ظلم می افزودند.

مسیح عظیم الشان در برابر این هر دو قرار گرفت. بر اشراف دینی و دنیوی شورید و ندای آزادی و برابری و برادری سر داد. رستگاری را به یک قوم و قبیله محدود نکرد و جهان را به رستگاری فراخواند. مسیح یکی از پیامبران بزرگی بود که پیش از بعثت پیامبر گرامی اسلام، دعوتی جهانی کرد و سیاه و سفید، زن و مرد و بزرگ و کوچک را به دین الهی فراخواند. مسیح پیامبری بود که اجازه نداد پیروانش خود را قوم برگزیده بخوانند و هر گروه به تنهایی خود را از قوم مسیح بدانند. امروزه در جهان هستند کسانی که مسیح را نه به صورت نقاشی ها و پیکره های مرسوم دو هزار ساله سفید رنگ و چشم آبی، که با رنگهای مختلف و صورتهای متفاوت تصور می کنند. از زمان ظهور آدم نبی (ع) بر کره خاکی تا عصر ظهور ابراهیم خلیل (ع) به عنوان پدر ادیان توحیدی و از زمان ظهور ادیان توحیدی تا عصر بعثت عیسی (ع) همه پیامبران بر توحید، تاکید داشتند اما متاسفانه پس از رحلت انبیاء الهی پیروان آنان گاه چنان در جهل و گمراهی فرو می رفتند که از انبیاء الهی تصویر یک بزرگ قومی و قبیله ای ارایه می کردند. مسیح (ع) با خُلق فراگیر خود و محمد (ص) با دعوت عام خویش انبیائی بودند که پیروان آنان مرز زبان و نژاد و رنگ و خون و خوی را در نوردیدند و جهان را موحد ساختند.

اکنون نیز سرنوشت جهان عمدتا در گرو اتحاد پیروان این دو دین الهی و جهانی است. مسیح (ع) معروف به پیامبر صلح بود و محمد (ص) پیامبر عقل و وحی محمد (ص) را در آیین ما، نبی آشکار خواند و عل را نبی مخفی و باطنی نامیدند. در پیوند میان عقل و وحی و صلح است که می توان جهان را ساخت.

چه نابجا بود که به نام مسیح گروهی در قرون تاریک وسطی حکومت های جابرانه دینی و فرقه ای ساختند و جنگهای خانمانسوز مذهبی به راه انداختند. از مسیح پیامبر صلح و آگاهی و رهایی، پیامبری دیگر ساختند که بیشتر برآورنده مطامع آنان بود و دادگاههای تفتیش عقاید و جنگهای صلیبی بنا کردند. تاریخ شهادت می دهد که این، آیین عیسی و مذهب مسیح نبود. اکنون نیز گروهی با قرائت های بنیادگرایانه از دین مسیح در تنور جنگهای صلیبی مدرن می دهمند و در تقابل با بنیادگرایی که به نام اسلام در بخشهایی از جهان اسلام شکل گرفته، می کوشند جهان را در جنگ صلیبی تازه ای فرو ببرند. همان اسلامی که به عنوان دین سلم و سلام و عقل و خرد در دوران سیاه قرون وسطی در خاورمیانه و شمال آفریقا مرج دانش و انسانیت بود و تمدن فرهنگ کهن را به جهان جدید منتقل ساخت. پیروان واقعی عیسی و محمد (ص) باید با رجوع به سنت های اصل دینی، عقلی و اخلاقی خود برای اتحاد در راه صلح بکوشند و سایه جنگ را از جهان بردارند. همه مسیحیان و از جمله همیهنان مسیجی باید در صلح و همزیستی زندگی کنند و این یک حق بشری و الهی است.

ما ایرانیان چه پیش از اسلام و چه پس از اسلام، ماوی و ملجاء تکثر و همزیستی و تعامل دینی بوده ایم. برادران و خواهران ارمنی و آشوری و پیروان دیگر مذهب الهی در ایران همواره با آسودگی زیسته اند. این تجربه از همزیستی را می توان در جهان هم تکرار کرد. در سالروز میلاد مسیح، در راه ائتلاف جهانی برای صلح، دست یاری به سوی همه مسیحیان، مسلمانان و مومنان و پیروان ادیان الهی و توحیدی دراز می کنم و امیدوارم دین خدا یک بار دیگر پایه گذار صلحی خردمندانه در جهان باشد که تنها با اتحاد عقل و وحی و صلح می توان به جهانی بهتر دست یافت.

اینجانب با کمال مسرت و افتخاری از سوی ملت ایران اعلام می کنم جمهوری اسلامی ایران در راستای برداشتن گام های عملی برای تحقق صلح و همزیستی مسالمت آمیز، طرح «جهان علیه خشونت و افراطی گری» را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارایه کرد که با اتفاق آراء مثبت کشورهای جهان مواجه شد. ما در پیمودن مسیر ارتقای ثبات و صلح که یکی از اهداف رسالت پیامبران خدا می باشد، مصمم هستیم.

در سالروز تولد عیسی مسیح (ع) و در آستانه سال نو مسیحی، جهانیان را به همراهی در مسیر رسیدن به دنیایی بهتر فرا می خوانم و امیدوارم سال ۲۰۱۴ سالی توام با آزادی، رفاه، بردباری، همگرایی و صلح و شادکامی بیشتر برای همه مردم جهان باشد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات