حسن روحانی در سال ۸۸ اظهار داشت: مردم در ۹ دی پاسخ محکمی به معاندین و ضدانقلاب دادند.

به گزارش افکارنیوز ، از همان روزهایی که حسن روحانی وارد عرصه مبارزات انتخابات ریاست جمهوری یازدهم شد، برخی اطرافیان وی، از این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری مطالباتی را مبنی بر لزوم رفع حصر سران داخلی فتنه داشتند. او نیز که خود سالها در شورای عالی امنیت ملی فعالیت داشت و از عمق اشتباهات سران فتنه آگاه بود، سعی می کرد دراین باره به جای صریح سخن گفتن، دوپهلو سخن بگوید.

اما پس از پیروزی در انتخابات، حسن روحانی دیگر کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری نبود که اظهارنظراتش تنها وعده های انتخاباتی تلقی شود. او رئیس جمهور ایران اسلامی بود و هر اظهارنظرش از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. بر همین اساس نیز در اولین نشست خبری اش در قامت رئیس جمهور منتخب که ۳ روز پس از انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد، در بخشی از سخنانش در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه شرق مبنی بر این که پیگیری مطالبات اصلاح طلبان در دولت شما به چه صورت خواهد بود؟ تاکید کرد: «یادمان باشد من از امروز رئیس جمهور همه مردم ایران هستم و آنچه وظیفه من هست این است که به خواست همه ملت ایران توجه کنم و از خدا هم توفیق می خواهم به همه مطالبات به حق مردم باکمک مردم عمل کنم. »

البته در این نشست، سوال خبرنگار روزنامه اعتماد صریح و شفاف تر بود؛ او پرسید که رئیس جمهور «برای رفع محدودیت از چهره ها که از سران انقلاب بودند، چه برنامه ای دارد» ؟ روحانی نیز در پاسخ با بیان اینکه «مردم فضا را عوض کردند و برای خیلی از امور نباید عجله کرد» گفت: «خیلی از امور کار یک رییس جمهور به تنهایی نیست و باید سه قوه با هم کار کنند ولی کاملا امیدوارم که فضا تغییر خواهد کرد. »

چندی بعد و در معرفی وزرای پیشنهادی دولت به مجلس، برائت از فتنه در جایگاه نخست برای رای اعتماد نمایندگان به وزرای پیشنهادی بود. این مساله سرخوردگی حامیان جریان فتنه را به دنبال داشت و بسیاری از هواداران جریان فتنه را به این جمع بندی رساند که رییس جمهور جدید، پیگیر رفع حصر سران داخلی فتنه نیست.

** روحانی سال ۸۸ درباره فتنه چه گفت؟


اما سوال اساسی در این میان، موضع حسن روحانی در دوران فتنه است. او که در آن دوران تمام سعی خود را برای عدم اظهارنظر رسمی معطوف کرده بود، پس از وقایع تاسف بار عاشورای ۸۸، نکات صریحی را درخصوص فتنه بیان کرد.

براساس خبری که روابط عمومی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام به رسانه ها ارسال کرده بود، روحانی رئیس مرکز با اشاره به وقایع ناگوار روز عاشورا و واکنش های بعدی مردم تاکید کرد: «مردم بعد از حادثه روز عاشورا امسال یک واکنش بسیار قوی را نشان دادند اولاً مردم ایران خواستند در تاریخ ثبت کنند و به مردم جهان بگویند که جایگاه ولایت، اهل بیت عصمت و طهارت و عاشورا در نزد مردم ما چقدر بلند و والاست. »

او عاشورا را برای ملت بسیار مهم دانست و اظهار داشت: «آنهایی که به امام حسین (ع) هتاکی کردند، آنهایی که به اموال عمومی تعرض کردند و آنهایی که قانون را زیرپا گذاشتند تعدادشان زیاد نبود. لذا مردم ما وقتی احساس کردند که این عده اندک فریب خورده، عاشورا را هتک کردند، خشم و هیجان آنها شعله ور شد و روز چهارشنبه (۹ دی) یک پاسخ محکم و قاطعی به معاندین و ضد انقلاب دادند. »

به گفته روحانی «مردم خواستند بگویند که هر چیز و هرکس که بخواهد منابع مشروعیت نظام ما، و منافع ملی ما را هم تهدید کند و اهانت به مقدسات و ارزشهای دینی و انقلابی نماید، و در واقع امنیت ملی و منافع ملی ما را مورد هجمه قرار دهد، آنها را تحمل نخواهند کرد. »

او احترام به قانون توسط همه جریانات را یک اصل می داند و معتقد است که «جریانات سیاسی باید بدانند که ثبات و آرامش تنها در سایه احترام به قانون میسر می شود. تعرض به قانون و تعرض به حقوق مردم، تعرض به سمبل های وحدت ما، نقض قانون اساسی و قوانین موضوعه کشور است. قانونگرایی و احترام به آن برای ما یک اصل بنیادین و اساسی است. حتی اگر کسی تخلف و جرمی مرتکب شده باشد، باز هم باید در برابر او، فقط قانون اجرا شود. »

روحانی ادامه داد: «حتی نسبت به هتاکان هم فقط اجرای قانون را می خواهیم. برای ما روشن است که قانون می تواند عدالت را برقرار کند، تنبیه افراد مجرم را تعیین کند و هم می تواند حقوق جریانات سیاسی و احزاب را مشخص کند. »

او «نقد و نقادی را در کشور آزاد می داند» اما «تحریک مردم به اینکه بیایند در خیابان و یا اینکه فکر کنیم مشکل در کف خیابان حل خواهد شد» ، را ناسازگار با قانون می داند و می گوید «تجربه کشور ما می گوید که حرکت های خیابانی برای کسی سودی ندارد. تجارب ماه های اخیر نیز ثابت کرد که با این گونه کارها کسی نمی تواند به اهدافی برسد. »

اکنون ۴ سال از فتنه ۸۸ می گذرد و ملت و سران داخلی فتنه متوجه شدند که با اردوکشی خیابانی نه تنها به هیچ یک از مطالبات نامشروع خود دست نیافتند، بلکه اکنون باید نگران پایان رافت فوق العاده نظام اسلامی و بررسی صدها پرونده شکایت و حکم نامعلوم ۸ ماه فتنه انگیزی در کشور باشند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات