سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که آمریکایی ها می دانند در صورت حضور ایران در ژنو ۲ راه حل ایران برای خروج سوریه از بحران مورد استقبال تمامی کشورها قرار می گیرد، به همین دلیل پس از شکست راه حل شان در این اجلاس، نمی خواهند که ایران شرکت کند.

به گزارش افکارنیوز ، سیدحسین نقوی حسینی با بیان اینکه همه کشورها به نقش و اثر ایران در حل بحران سوریه اذعان دارند، گفت: آنها می دانند بدون ایران نمی توانند بحران سوریه را حل کنند.

وی افزود: مشکل اینجاست، راه حلی که جمهوی اسلامی ارائه می کند با راه حلی که آمریکایی ها می خواهند مطرح کنند تفاوت و اختلاف دارد به همین دلیل آمریکایی ها نمی خواهند ایران در ژنو۲ شرکت کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: قطعا راه حل ایران به عنوان راه حلی واقع بینانه مورد استقبال کشورها در ژنو۲ قرار می گیرد. در مقابل راه حل آمریکا رای نخواهد آورد به همین دلیل آمریکایی ها نمی خواهند ایران در این نشست شرکت کند. آنها از شکست راه حلشان در دنیا ترس دارند.

نقوی حسینی با بیان اینکه آمریکایی ها به دنبال راه حل نظامی برای حل بحران سوریه هستند، گفت: تروریست ها، بمب گذاران و تکفیری ها با راه حل نظامی آمریکا حمایت می شوند حال اینکه حرف ایران این است که با راه حل نظامی بحران سوریه حل نمی شود بلکه عمیق تر نیز خواهد شد. باید به جای گزینه نظامی از ملت سوریه پرسید که می خواهند چه کسی حکومت دار این کشور باشد. این همان راه حل دموکراتیک و سیاسی است که منجر به کشتار مردم نیز نمی شود.

وی در مورد دلیل موافقت آمریکا برای حضور عربستان در ژنو۲ گفت: عربستان هم راستا با آمریکاست و از سلفی ها و تکفیری ها حمایت می کند به همین دلیل برای حضورش در ژنو۲ به توافق رسیدند حال اینکه جمهوری اسلامی این راه حل را قبول ندارد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اظهارات اخیر دبیرکل سازمان ملل در مورد لزوم دعوت ایران در ژنو۲ گفت: کشورهایی همچون چین و روسیه برای شرکت ایران در اجلاس ژنو۲ فشار وارد می کنند که آقای بان کی مون نیز در همین راستا اظهاراتی را مطرح کرد. ولی فکر نمی کنم آمریکایی ها بگذارند ایران در این اجلاس شرکت کند.

نقوی حسینی در ادامه با تاکید بر اینکه ایران اشتیاقی برای حضور در اجلاس ژنو۲ ندارد، گفت: کشورهای دیگر باید به این جمع بندی برسند که بدون ایران نمی توانند مشکل را حل کنند.

وی در پایان تاکید کرد: آمریکا مخالف اصلی حضور ایران در ژنو۲ است آن هم به این دلیل به دنبال راه حل نظامی است که به نفع رژیم صهیونیستی و عربستان تمام می شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات