روز ۹دی مانند انقلاب اسلامی ایران، موافقان و مخالفانی داشت. موافقانی که از لحاظ تعداد و حقانیت، به واقع اکثریت قریب به اتفاق مردم ایران را تشکیل می داد و مخالفانی که از حیث استدلال، شجاعت و استقلال رأی، پایین ترین سطح را به خود اختصاص داده بود.

به گزارش افکارنیوز ، صفحات تاریخ هر کدام از خصوصیاتی منحصر به فرد برخوردارند. جنگ ها و قتل عام های بزرگ، اکتشافات مهم علمی، تولد و شهادت ائمه اطهار علیهم السلام، زمین لرزه های بزرگ و هزاران مناسبت مهم دیگر، از خصوصیات برگ های اثرگذار کتابی بزرگ به نام تاریخ بشر هستند، تاریخی که یقیناً مهمترین برگ های آن در سال های اخیر، به دست مردمان شریف ایران اسلامی نگاشته شده است.

انقلاب اسلامی ایران که حاصل حضور آگاهانه، به موقع، هوشمندانه و در یک کلام حضور مالامال از «بصیرت» مردم مسلمان ایران اسلامی در صحنه تعیین سرنوشت خود و بالاتر از آن، دفاع از آرمان ها و اصول اسلام بود، نه تنها یکی از روزهای خاص تاریخ ایران و اسلام، که از روزهای تعیین کننده در مسیر تعالی بشر نیز بود.

عنصر «بصیرت» ، اصلی ترین ویژگی حرکت های اصیل و مردمی در سال های پس از انقلاب محسوب می شود.

حضور در صحنه دفاع از ایران و اسلام طی هشت سال دفاع مقدس، دفاع از آرمان مردم فلسطین در روز قدس هر سال، شرکت پرشور در انتخابات مختلف، حضور در صحنه مقابله با اغتشاشات کوی دانشگاه طی سال ۱۳۷۸ و نهایتاً روز ۹دی سال ۱۳۸۸ که به حق از سوی رهبر انقلاب اسلامی، با عنوان حماسه مورد اشاره قرار گرفته است، نمونه های بارز حضور مردم در صحنه دفاع از انقلاب است.

 ۹ دی با همه موافقان و مخالفانش

۹ دی سال ۱۳۸۸، حاصل همه فراز و نشیب های  روزهای پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ بود. اغتشاشات خیابانی به عنوان یکی از مراحل فتنه۸۸، اهانت به مقدسات مردم مسلمان، هم صدایی با رژیم اشغالگر قدس از سوی پیاده نطام فتنه، هم راهی با رسانه های بیگانه در کلام و رفتار سران فتنه و پافشاری بر مواضع غلط، عوامل اصلی خلق حماسه ۹دی بود.

روز ۹دی مانند انقلاب اسلامی ایران، موافقان و مخالفانی  داشت. موافقانی که از لحاظ تعداد و حقانیت، به واقع اکثریت قریب به اتفاق مردم ایران را تشکیل می داد و مخالفانی که از حیث استدلال، شجاعت و استقلال رأی، پایین ترین سطح را به خود اختصاص داده بود.

در این میان کافیست به نام حاضران در روز حماسه ۹دی و غایبان در این حماسه اشاره کرد و البته رفتارهای بعضی افراد  را مورد اشاره قرار داد تا… : «سیه روی شود هر که در او غش باشد. »


محمد علی نجفی

در دوره پیپشین شورای شهر، محمدعلی نجفی رییس فعلی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، با تغییر نام یکی از میادین شهر تهران مخالفت کرد. نام این میدان «حق شناس» بود. بنا بر پیشنهادی که به شورای شهر تهران رسیده بود، قرار بود نام این میدان به «۹ دی» تغییر کند.

در دولت یازدهم، وی به عنوان وزیر پیشنهادی دولت برای تصدی ریاست وزارتخانه آموزش و پرورش معرفی شد تا پست خود در دولت اصلاحات را بار دیگر در دست بگیرد. اینجا بود که سابقه وی در شورای شهر تهران برایش دردسرساز شد.

مخالفت وی با نام گذاری میدانی تحت عنوان میدان «۹دی» مورد سوال اهالی مجلس قرار گرفت. وی نیز عنوان کرد که برای احترام به مرحوم آیت الله «حق شناس» مخالف تغییر نام این میدان بوده است و با «۹دی» مشکلی نداشته است و البته رسانه های حامی وی نیز اسنادی در این ارتباط منتشر کردند که در حقیقت سند یک سوءبرداشت از سوی استانداری تهران بود (۱) .

جالب اینجاست که فیلمی در اختیار نمایندگان مجلس قرار گرفت که نشان می داد وی درهمان زمان از سوی دیگر اعضای شورای شهر، توجیه شده است که نام این میدان ربطی به آیت الله حق شناس ندارد و مربوط به شخصی دیگر است و اصولاً نام مذکور از زمان رژیم سابق به این میدان اطلاق می شده است. (۲)

جالب تر آنکه خلاف گویی وی لو رفت و نهایتاً وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش نتوانست اعتماد مجلس را کسب کند ولی مورد اعتماد رییس جمهور واقع شد و اکنون عهده دار مسئولیت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شده است.

البته وی در دوران فتنه، فعالیت های دیگری را نیز در حمایت از این جریان انجام داده است که البته اکنون علاقه ای به یادآوری آنها ندارد.


معصومه ابتکار

یکی دیگر از اعضای اصلاح طلب دوره قبلی شورای شهر تهران، خانم «معصومه ابتکار» است که اکنون رییس سازمان محیط زیست و در جایگاه یکی از معاونان رییس جمهور است.

جالب اینجاست که او هم از مخالفان نامگذاری یکی از میادین شهر تهران به نام میدان «۹دی» بوده است.

 از نظر فعالان سیاسی مخالفت معصومه ابتکار، با نامگذاری یکی از میادین شهر به نام ۹ دی چندان عجیب نیست. زیرا وی سال گذشته تلویحاً مانند موسوی هتاکان عاشورای ۸۸ را مردان خداجو نامیده بود و نه تنها از آنان تبری نجست، بلکه در اعتراض به سخنرانان ۹ دی مطالب تندی ایراد کرد .

 معصومه یکی از مدافعین سرسخت میرحسین موسوی در زمان انتخابات و از زنان فعال جنبش سبز در حوادث پس از انتخابات بوده است، که همواره با لحن کنایی خود از این فتنه حمایت کرده و به نظر می رسد به دلیل منتسب بودن به این جریان و علائق شخصی نتوانسته با پیام مردم در ۹ دی تعاملی برقرار نماید ( .


سید محمد خاتمی

رییس جمهور اسبق کشورمان که از آزمون فتنه۸۸ سربلند بیرون نیامد، از کسانیست که روز ۹ دی درمیان جمعیت مردم حضور نداشت و رفتارهای هتاکان به عاشورا در این سال را محکوم نکرد.

وی از کسانیست که هرگز حضور مردم در حماسه ۹دی را برنتابید و در سخنانش بارها و بارها بر حمایت آشکار و نهان از فتنه۸۸ تأکید کرده است.


میرحسین موسوی

نامزد شکست خورده انتخابات سال ۱۳۸۸ اگر چه قول داده بود تا به قانون پایبند باشد اما ضمن قرار گرفتن در پیشانی فتنه، تبدیل به مهره رسانه های بیگانه برای هجوم به جمهوری اسلامی ایران شد.

وی آنچنان در مسیر انحطاط پیش رفت که نهایتاً هتاکان به مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین علیه السلام را تحت عنوان «مردمان خداجو» مورد اشاره قرار داد!


جالب انجاست که حضور عظیم مردم ایران در مراسم ۹دی هرگز با واکنشی از سوی او مواجه نشد و کسی به سبب دفاع از حریم امامت و ولایت، از سوی میرحسین موسوی، «مردمان خداجو» نامیده نشد!


مهدی کروبی

این فرد نیز که در کنار موسوی تلاش داشت تا خودی نشان داده و درحد توان و ظرفیت خود اقدام به ایجاد آشوب و اغتشاش کند، از حربه های مختلفی همچون ایراد تهمت به نظام، دروغ پراکنی و جنجال آفرینی و افراطی گری بهره گرفت و البته حضور مردم در حماسه ۹دی را که خط بطلان بر نقشه های شوم او و رفقایش کشید، هرگز از نظرش مورد تأیید نبوده و نیست!


رقاصان ظهر عاشورا

یقیناً کسانی که در ظهر عاشورای سال ۱۳۸۸ به خیابان آمدند و از خلوتی مرکز شهرتهران به سبب حضور مردم در مراسم عزاداری سوءاستفاده کردند نیز از مخالفان سرسخت «۹دی» هستند.

کسانی که در همین روز هم از دست مردم فرار کردند، مانند لشکر ابن زیاد و سرسپردگان یزید، در میدان جمهوری شهر تهران به نمازگزاران ظهر عاشورا حمله کردند. این جماعت در نقاط مختلف، ضمن هتک حرمت مقدسات، ضمن انجام حرکات وقیحانه، رفتاری دون شأن انسان از خود بروز دادند؛ رفتاری که خشم مردم را برانگیخت و موتور محرکه اصلی خلق حماسه ۹دی از سوی مردم شد.


رسانه ها و دولت های بیگانه

البته عجیب نیست که رسانه های بیگانهبه تبعیت از سیاست دولت های خود در برابر حضور پرشور، بی مانند و تاریخی مردم در خلق حماسه «۹دی» را کابوس خود بدانند. سال ها برنامه ریزی آنها برای کودتا علیه مردمسالاری دینی و جمهوری اسلامی ایران، به یک باره بر باد رفته بود. به همین سبب بود که تعدادی از این رسانه ها کاملاً در برابر حماسه ۹دی سکوت کردند.

گروهی دیگر نیز دلایل جالبی آوردند. مثلاً اینکه جمعیت حاضر، در حقیقت درخت هایی بوده اند که در تصویربرداری هوایی مانند انسان دیده شده است! یا آنکه حضور مردمی اصلا در مخالفت با فتنه۸۸ نبوده است.

در هر صورت، عصبانیت آمریکا، رژیم اشغالگر قدس، اکثریت دولت های اروپایی و دیکتاورهای خاورمیانه، پس از وقوع حماسه «۹دی» ، کاملاً قابل درک است! ! !

ضدانقلاب فراری و لندن نشین های خائن

کسانی همچون مهاجرانی، گروهک های ضدانقلاب، احزاب منحله، منافقین، سلطنت طلب ها، فرقه های ضاله همچون بهائیان و در یک کلام، تمام دشمنان انقلاب و افرادی که به سبب دشمنی با ملت ایران، از کشور فرار کرده اند، همواره جایگاه خود به عنوان مخالف حماسه «۹دی» را محفوظ نگاه داشته اند.


یک نکته بسیار مهم

 باید توجه داشت که اشاره به نام همه غایبان  حماسه نهم دی ماه سال ۱۳۸۸ که دوشادوش ملت در این روز حضور نداشتند، شاید چندان به مصلحت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نباشد، لذا به بعضی از نام ها، احزاب و جریانات، دراین نوشتار اشاره ای نشده است.

پی نوشت:

۱)  انتشار سند صحت دفاعیات محمدعلی نجفی درباره نامگذاری میدان ۹ دی

۲)  همه خلاف گویی های «محمدعلی نجفی»

۳)  معصومه ابتکار با کدام پیام مردم در ۹ دی مخالف است؟

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات