شهر ژنو امروز (دوشنبه) برای دومین بار میزبان نشست کارشناسی ایران و ۱+۵ است.

به گزارش افکارنیوز ، مذاکرات کارشناسی ایران و گروه ۱+۵ (آمریکا، فرانسه، روسیه، چین، انگلستان و آلمان) ساعت ۸ صبح امروز (دوشنبه) به وقت ژنو در این شهر برگزار خواهد شد.

این شهر برای دومین بار است که میزبان مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ در طی دو هفته اخیر است.

حمید بعیدی نژاد مدیرکل سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان ریاست هیئت ایرانی را در این دور از مذاکرات برعهده خواهد داشت.

سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان دیروز (یکشنبه) درباره این مذاکرات گفت: کارشناسان روز دوشنبه جلسات خود را در ژنو خواهند داشت. اگر بتوانند به جمع بندی برسند بسیار خوب خواهد بود و اگر این جمع بندی انجام نشود، ممکن است جلسه ای در سطح بالاتر برگزار شود.

وی با ذکر این نکته که مذاکرات روز دوشنبه برای پیدا کردن سازوکارهای اجرایی توافق ژنو است، خاطرنشان کرد: رسیدن به این توافق مقداری زمان برده، هنوز مشکلاتی داریم و در بعضی از موارد به برداشت واحد درباره نحوه اجرا نرسیده ایم. با بعضی از تفاسیر نادرست در خصوص متن توافق مواجه هستیم که امیدواریم در مذاکرات کارشناسی بتوانیم به جمع بندی برسیم.

دومین دور مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ از ۲۸ آذر ماه به مدت چهار روز در شهر ژنو برگزار شد و روز یکشنبه (اول دی ماه) بعد از پنج دور مذاکره سخت و سنگین برای تعطیلات کریسمس متوقف شد و محمدجواد ظریف و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه (اول دی ماه) در یک گفت وگوی تلفنی بر ادامه مذاکرات پس از تعطیلات کریسمس توافق کردند.

ظریف در این باره عنوان کرد: تمامی مراحل مذاکرات دشوار و پر پیچ و خم و پر فراز و نشیب خواهد بود و ضرورت صبر، حوصله و دقت و هوشیاری در همه مراحل ضروری است.

وی افزود: همکاران ما مذاکرات را با حسن نیت کامل و با هدف رسیدن به تفاهم ادامه می دهند و در تمامی مراحل با دقت از عزت، حقوق و منافع مردم بزرگ ایران حراست و پاسداری خواهند کرد.

اولین دور مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ در تاریخ ۱۸ آذر ماه به مدت ۴ روز در شهر وین برگزار شد که در پی اقدام آمریکا در افزودن تحریم ها علیه کشورمان، تیم مذاکره کننده ایرانی مذاکرات را متوقف و به تهران بازگشت که در پی درخواست کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایرانی در بروکسل با اشتون دیدار و توافق شد که مذاکرات از سر گرفته شود.

شهر ژنو از مهر ماه سال جاری تاکنون سه بار نیز میزبان مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ بود که در ژنو دو و سه این مذاکرات در سطح وزرای خارجه ایران و شش کشور برگزار شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات