سیداحمد خاتمی:

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به فرا رسیدن ۱۹ دی و سالروز قیام مردم قم اظهار کرد: ۱۹ دی در حقیقت آغاز جریان انقلاب اسلامی در مرحله دوم بود.

به گزارش افکارنیوز ، آیت الله سیداحمد خاتمی گفت: در روز ۱۹ دی حرکت بسیار بزرگی اتفاق افتاد که جرقه ای در ظلمت و تاریکی بود. مردم قم و حوزه علمیه قم با حرکت خود از السابقون انقلاب شدند و این افتخار را نصیب خود کردند.

وی ادامه داد: امت مسلمان ایران اسلامی نگذاشتند این جرقه خاموش شود. پس از قم، مردم قهرمان تبریز در اربعین شهدای قم به صحنه آمدند و در اربعین های دیگر نیز مردم قهرمان شهرهای دیگر کشور به صحنه آمدند و این اربعین ها بود که گور شاه را کند و سرانجام گل پیروزی در ۲۲ بهمن ۵۷ به کشور بازگشت.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه" در دی ماه شهدای فراوانی قبل و بعد از انقلاب اسلامی به دیدار خدا شتافتند" ، گفت: دهم دی ماه سال ۵۷ طاغوت در بسیاری از شهرهای دیگر جلادی کرد که از جمله می توان به یکشنبه خونین مردم مشهد، کرمانشاه، همدان و شهرهای دیگر اشاره کرد. در این ماه شهید سرلشکر منصور ستاری و همراهانش، شهید احمد کاظمی و همراهانش به دیدار حق شتافتند. در هفتم دی ماه سال ۵۳ نیز آیت الله غفاری زیر شکنجه طاغوتیان به شهادت رسید.

وی در ادامه با اشاره به ایام ارتحال پیامبر اکرم (ص) ، به بیان روایتی از آن حضرت پرداخت و گفت: در روایتی مستند از پیامبر اکرم (ص) آمده است که ایشان فرموده اند من سه نگرانی بعد از خود دارم؛ اولین نگرانی ام این است که بعد از اینکه مردم راه را شناختند، باز به بیراهه بروند. فتنه های گمراه کننده و کور دومین نگرانی پیامبر بود و نگرانی سومی ایشان، نگرانی از فساد اقتصادی و اخلاقی در جامعه بود.

سیداحمد خاتمی با بیان اینکه" به نظر می رسد نگرانی های پیامبر، نگرانی های بجایی برای هر انقلابی است" ، اظهار کرد: فتنه ۸۸ یکی از مصادیق نگرانی ها بود. در این فتنه در سال ۸۸، باطل لباس حق پوشید و کسانی که روزی خودی بودند، برای سقوط نظام ولایی به صحنه آمدند. آفرین بر مردم که در حماسه ۹ دی به میدان آمدند و بساط فتنه گران را جمع کردند.

این عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان با بیان اینکه امسال مردم کرمان و بهبهان باشکوه ترین مراسم ۹ دی را برگزار کردند، خاطرنشان کرد: مراسم ۹ دی، چهار پیام اصلی دارد که نخستینش این است که این حماسه، حماسه عشق برای اباعبدالله (ع) بود. در عاشورای سال ۸۸ فتنه گران به عزاداری سیدالشهدا که محور وحدت ملت است، رحم نکردند و روز ابراز عشق به ایشان را به میدان جنگ تبدیل کردند.

وی اضافه کرد: این پیام را هم فتنه گران و هم دیگرانی که فتنه گر فرهنگی هستند بگیرند که مردم راجع به مقدسات و امام زمان خود حساسند و چون آن روز به سید الشهدا (ع) اهانت کردید، مردم آمدند و بر دهانتان زدند. دیگرانی هم که در این حال و هوا هستند و گاهی اوقات قلم به دست می گیرند و به خود اوج جایگاه ولایت معصومین را تحقیر می کنند بدانند که با خشم مردم مواجه خواهند شد.

خطیب جمعه این هفته تهران با بیان اینکه" حماسه ۹ دی حماسه بیعت با نظام اسلامی و ولایت بود" ، اظهار کرد: زمانی که مردم دیدند فتنه گران ۸ ماه به مصاف با ولایت آمدند و با نظام ولایی طرف هستند، آمدند و نشان دادند که اهل کوفه نیستند. مردم با ولایت بیعت کردند و همچنان نیز بر این بیعت خود وفادار و استوار هستند. پیام دیگر ۹ دی تبری از ولایت ستیزان بود. در حماسه ۹ دی همان اندازه که تولی جلوه داشت تبری از ولایت ستیزان نیز جلوه باشکوهی داشت.

خاتمی پیام دیگر ۹ دی را ابراز تنفر از بیگانگان مداخله گر برشمرد و گفت: روانشناسی مردم ما به گونه ای است که نه تنها از بیگانگان مداخله گر بدشان می آید. مردم نشان دادند بدشان می آید که آمریکا، انگلیس، رژیم صهیونیستی و سازمان منافقین از فتنه گران حمایت می کنند. آن ها آمدند و پیامشان را به خارجی های مداخله گر آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی اعلام کردند و گفتند که فضولی موقوف؛ با این کارتان نفرت ما از شما چند برابر شده است.

وی در ادامه به برگزاری کنفرانس ژنو ۲ با موضوع بررسی بحران سوریه اشاره کرد و با بیان اینکه" در این کنفرانس با فشار آمریکا، از ایران دعوت به عمل نیامد" ، اظهار کرد: به لطف خدا ایران اسلامی نیاز به حضور در چنین کنفرانسی ندارد اما بدون حضور ایران، کنفرانس ژنو ۲ قطعاً شکست خورده است و راه به جایی نمی یابد. آنها چه بخواهند و چه نخواهند، امروز ایران یک قدرت بزرگ در جهان اسلام است و حضور ایران در مجامع نیز حضور منطق و استدلال است؛ این در حالی است که دنیای استکبار این ها را نمی خواهد.

امام جمعه موقت تهران در ادامه به فعالیت گروه های تکفیری در منطقه اشاره کرد و با بیان اینکه" تکفیری های آدم کش روزبه روز در سوریه جنایت های مختلفی انجام می دهند" ، خاطرنشان کرد: این گروه ها در لبنان و عراق نیز عملیات های تروریستی انجام می دهند.

احمد خاتمی همچنین اظهار کرد: ما به دولت عراق خدا قوت می گوییم که با تروریست ها مقابله می کند. به دولت عراق می گوییم که تروریست ها را قلع و قمع کند تا آرامش در عراق برقرار شود. در غیر اینصورت تا زمانی که این افراد در عراق حضور دارند، عراق روی آرامش را به خود نمی بیند.

خطیب جمعه این هفته تهران با بیان اینکه" سر نخ همه این اتفاقات، آمریکاست و آمریکا جهان اسلام را ناامن می خواهد" ، تصریح کرد: عامل اجرای توطئه های آمریکا در جهان اسلام، عربستان سعودی است؛ چراکه خودشان نیز به طور حتم اظهار کرده اند که در جنایات لبنان و عراق نقش داشته اند. آمریکا و هم پیمانانش برای رسیدن به اهداف شیطانی خود حاضرند جهان اسلام را به آتش بکشانند.

وی در پایان خطبه های دوم نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه" لازم است وجدان ها بیدار شود" ، اظهار کرد: همین جا صمیمانه از علمای اهل سنت که خود دل خونی از این گروه های تکفیری وحشی آدم کش دارند، درخواست می کنم که به همراه علمای شیعه اعلام کنند که این جنایتکاران خارج از اسلام هستند و ربطی به اسلام ندارند تا حداقل با این کار خود آبروی اسلام را بخریم.

خاتمی در خطبه های نخست نماز جمعه این هفته تهران نیز با بیان اینکه" در قرآن کریم از جمله صفات خداوند این است که از مؤمنان دفاع می کند" ، یادآور شد: ما پنج نوع دفاع داریم که عبارتند از دفاع ناسیونالیستی، دفاع نژادی، دفاع ملی، دفاع حزبی و دفاع مؤمنانه.

وی به بیان جلوه های مختلف دفاع از مؤمن پرداخت و افزود: در آیات و روایات، جلوه های مختلفی برای دفاع از مومن برشمرده شده است که یکی از آن ها این است که مؤمن نباید در مجلس تخریب شرکت کند. در روایتی از امام صادق (ع) آمده است که کسی که خدا و قیامت را قبول دارد نباید در مجلسی که در آن به رهبر عادل جامعه اسلامی بی احترامی می شود و مجلسی که در آن به مؤمنان هتک حرمت می شود، حضور پیدا کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات