عضو کمیسیون ماده ۱۰ احزاب ضمن تشریح روند اصلاح قانون احزاب در مجلس گفت: ما اگر برای جامعه تولید حرف داشته باشیم و آن را منتقل کنیم با اقبال مواجه خواهیم شد.

به گزارش افکارنیوز ، علیرضا زاکانی دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی در نشست مشترک با وزیر کشور که صبح امروز شنبه در تالار وزارت کشور برگزار شد، با بیان اینکه بنده به عنوان مسئول کمیته احزاب در مجلس توضیحاتی دارم که باید ارائه دهم، اظهار داشت: دوستان مکرر درباره این قانون صحبت کرده اند در حالی که این قانون مربوط به ۳۲ سال قبل است و اساسا خود وزارت کشور از دوره قبل فعال شده بود که تجربیات را در این زمینه گردآوری می کند.

زاکانی افزود: بیش از یک سال و نیم تلاش وزارت کشور در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب امکانی را فراهم کرد که مقدمه آن ارتباط با ۱۰ نفر از شخصیت های سیاسی و احزاب با سلایق مختلف بود.

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی با بیان اینکه همزمان تجربیات کمیسیون ماده ۱۰ احزاب در این زمینه به کار گرفته شده بود، خاطرنشان کرد: در مجمع این مسائل مقدمه ای شد که در یکی از دانشگاه ها برای کمیسیون کار پژوهشی انجام شود و مقدمه به عنوان پیشنهاد لایحه به مجلس ارائه شد و در داخل مجلس هم برای اولین بار در کمیسیون شوراها مطرح شد و ۵ نفر از دوستان حزبی انتخاب شدند.

وی ادامه داد: جلسات بررسی این قانون در کمیسیون با حضور خود دوستان در دستور کار قرار گرفت؛ البته ممکن است این اعتقاد وجود داشته باشد که همه نکاتی که مطرح می شد به تصویب نمی سید. در حالی که ماحصل چیزی که تصویب می شد موضوعات مورد نظر کمیسیون بود.

زاکانی با بیان اینکه از ویژگی های این موضوع استماع نظرات دوستان و کار کارشناسی در داخل مجلس بود، تصریح کرد: مجلس و مرکز پژوهش ها و کارشناسان مختلف نظرات خود را در این زمینه ارائه می دادند.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: قانونی که در این زمینه به تصویب رسید، در کمیسیون مصوب شده و در حال حاضر آماده نوبت صحن مجلس است، از ویژگی های آن توجه رسمی به احزاب است و وظیفه حکومت دانسته که رسانه ملی و رسانه های مختلف در اختیار احزاب قرار گیرد.

وی حمایت جدی از احزاب و اختصاص یارانه به آنها را از دیگر ویژگی های این قانون برشمرد و گقت: با دسته بندی احزاب سعی شده به توسعه فعالیت احزاب توجه شود لذا ما در کمیسیون ماده ۱۰احزاب این دغدغه را داریم که چرا احزاب فعال نبودند.

زاکانی با بیان اینکه ما دقت و مسئولیت پذیری را از احزاب طلب کرده ایم، به لزوم شفافیت و ارائه امکانات جهت باز کردن راه احزاب اشاره کرد و یادآور شد: ما در این قانون تشکیل جبهه های سیاسی را نیز مشاهده می کنیم و اگر نکته ای در این زمینه است بنده آمادگی دارم آنها را بشنوم.

عضو کمیسیون ماده ۱۰ احزاب با طرح این پرسش که توقع ما از احزاب چیست، ادامه داد: توقع ما این است که کشور حزب را به رسمیت بشناسد اما آیا خود ما به عنوان احزاب آن را به رسمیت شناخته ایم. آیا خودمان قائل به حرف زدن و تفاهم در اصول کلی و انقلابی هستیم؛ ما چقدر نقدپذیر بوده ایم. از این رو اولین اشکال به خود احزاب باز می گردد.

وی خاطرنشان کرد: فارغ از هر موضوعی ابتدا باید قانون شفاف تر شود هر چند قانون فعلی شفاف است اما ما تن نمی دهیم. اگر می خواهیم احزاب در کشور پا بگیرند، باید حتما از خودشان شروع کنند و درباره اعتقادی که دارند آن را در مرامنامه شان بگنجانند و طبق آن عمل کنند.

زاکانی کادرسازی، برنامه داشتن برای کشور و تولید حرف و انتقال آن به جامعه را از دیگر وظایف احزاب برشمرد و تاکید کرد: اگر احزاب صادقانه در این مسیر حرکت کنند، با اقبال مواجه خواهند شد چرا که نمی توان فقط به پوسته حزب توجه کرد و با محتوای آن کاری نداشت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات