آرمان نوشت: احمد امیرآبادی فراهانی نماینده قم در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس درخصوص یافته های هیات تحقیق و تفحص مجلس از وزارت صنعت و معدن و تجارت توضیح می دهد.

به گزارش افکارنیوز ، این نماینده اظهار داشت: «در حال حاضر کمیته تحقیق و تفحص از وزارت صنعت، معدن و تجارت فعال است و در حال تکمیل گزارش از این وزارتخانه است. طی تحقیقات به عمل آمده توانسته ایم به یک نیمچه زنجانی دست پیدا کنیم. »

این نیمچه زنجانی شناخته شده توسط هیات تحقیق و تفحص وزارت صنعت و معدن واردکننده عمده گندم، شکر و دان مرغ است که این اجناس را با دلار دولتی وارد و آنها را با قیمت بسیار بالا وارد بازار کرده است.

پرسش این است که چرا فساد اقتصادی در سال های اخیر اینطور زیاد شده است بطوری که اذعان کرد فساد سیستماتیک در حال حاضر گریبان کشور را گرفته است. آیا مبارزه با این فساد سیستماتیک امکان پذیر نیست؟

به باور نگارنده تنها یک راه برای برهم زدن قاعده فساد سیستماتیک وجود دارد. در فساد سیستماتیک ساختار اداری به گونه ای است که فساد تنها متوجه یک فرد نیست بلکه کل سیستم را متاثر می کند.

منظور از کل سیستم؛ سیستم اداری ای است که فساد در آن رخنه کرده است. باید پذیرفت تنها راه برون رفت از این وضع آزادی بیشتر مطبوعات و رسانه هاست که با حفظ حرمت افراد و گروه ها جریان آلوده را رصد و جامعه را در مقابل فساد حساس کنند.

ابزار مبارزه با فساد اداری موجود است اما این ابزار بدون حضور مطبوعات آزاد قادر به مبارزه با فساد اداری نیست. هم اکنون در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، کمیته ویژه مبارزه با فساد اداری به ریاست حمید رسایی تشکیل شده است.

اما زمانی این کمیته قادر است جریان فساد سیستماتیک را بی رونق کند و امثال بابک زنجانی و نیمچه زنجانی ها را به مردم معرفی کند که مطبوعات آزاد باشند. علاوه بر این کمیته نمایندگان مجلس با استناد به اصل ۸۴قانون اساسی حق اظهارنظر در تمام مسائل کشور را دارند اما آیا نمایندگان محترم به این وظیفه قانونی خود عمل می کنند؟

یا در صدد اعمال وظایف خود برابر اصول قانون اساسی در برابر فساد اداری هستند. به این بخش از گفته امیرآبادی توجه کنید: اولا یک نکته را در نظر داشته باشید؛ متاسفانه با توجه به اینکه مشکلات در استان ها آنقدر زیاد است و مردم به حق انتظاراتی برای حل مشکلات منطقه خود دارند که بخش عمده ای از وقت نمایندگان صرف امور جاری حوزه های انتخاباتی می شود.

به همین دلیل بسیاری از نمایندگان دچار روزمرگی شدند و از وظیفه اصلی خود یعنی نظارت تا حدودی غافل شده اند. متاسفانه این بخش از گفته امیرآبادی تنها به عدم توجه نمایندگان به وظایف قانونی خود یعنی اظهارنظر نسبت به مسائل کشور نمی پردازد بلکه به پرده ای از وقایع کشور توجه می دهد که متاسفانه گاه حمایت از برخی افراد معلوم الحال هم شامل این رویکرد غلط می شود.

وقتی به گفته سعید مرتضوی بیش از ۱۴۰ نفر از نمایندگان کارت هدیه دریافت داشته اند و این کارت ها به نام کارت هدیه به مستمندان حوزه انتخابیه آنان داده شده است؛ صرف نظر از اینکه این هدایا به مستحقینی که در حوزه انتخابیه آنان وجود دارد تحویل داده شده است یا نه؛ این مهم را می رساند که نمایندگان به ظاهر مجبورند با نادیده گرفتن وظایف قانونی خود حداقل با سکوت در مقابل برخی رفتارها کمکی هرچند اندک برای موکلین خود دست و پا کنند.

این واقعیتی است که گریبان نمایندگان ملت را گرفته است. شاید یکی از دلایلی که امروزه شاهد برخی اظهارنظرها در مورد نمایندگان هستیم همین امر است که تصور می کنم تاثیرگذاری سابق را ندارند یا بعضا تحت تاثیر افرادی از بیرون مجلس قرار می گیرند.

بعد از نمایندگان مجلس دادگستری است که برای قوانین موجود بیشترین قدرت را در اختیار دارد. اما ظاهرا دادگستری هم به مشکلات مربوط به خود گرفتار است؛ آیا پذیرفتنی است قوه قضائیه با داشتن اهرم های کافی خصوصا سازمان بازرسی کل کشور که قادر است بر همه امور نظارت داشته باشد چرا در موقع مقتضی وارد عمل نمی شود؟

یا آگاه نیست که در وزارت صنعت، معدن و تجارت فردی با استفاده از رانت گندم و شکر با قیمت دولتی خریداری کرده و با قیمت آزاد در اختیار بازار قرار می دهد و یک شبه به ثروتی افسانه ای رسیده است.

ماده۵ قانون تشدید مجازات مرتکبین به ارتشاء و اختلاس یا کسانی که از آنها حمایت می کنند مجازاتی برای هریک از کارمندان موسسات دولتی، یا وابسته به دولت و موسساتی که با کمک مستمر دولت اداره می شوند یا مامورین به خدمات عمومی و بطور کلی قوای سه گانه و نیز نیروهای مسلح و مامورین به خدمات عمومی از رسمی یا غیررسمی وجوه، مطالبات، حواله ها، سهام، یا سایر اوراق بهادار متعلق به موسسات فوق الذکر را که بر حسب وظیفه بدانها سپرده شده به نفع خود و دیگری برداشت و تصاحب کنند، مقرر داشته است.

در این صورت این افراد طبق تعریف قانون مختلس نامیده می شود و اگر میزان اختلاس تا ۵۰ هزار ریال باشد به ۶ماه تا ۳سال حبس و ۶ ماه تا ۳سال انفصال از خدمات دولتی محکوم می شود.

اگر بیش از این مبلغ باشد به ۲ تا ۱۰سال حبس و انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم می شود و علاوه بر این به جزای نقدی معادل دو برابر مال اختلاس شده و رد مال جزو محکوم می شود.

بنابراین با این قانون شفاف و مجازات سنگین چرا و چگونه باند سیستماتیک زنجانی ها، مه آفریدها و… شکل می گیرد؟ و اجازه داده می شود که اینان رشد کنند، ببالند و طلبکارانه خود را کارآفرین بنامند و ادعا کنند که ده ها هزار کارگر را به کار مشغول کرده اند. کشف مفسدین اقتصادی با توجه به قوانین موجود و نظارت های پیگیر بی تردید عملی است اگر مسئولان امر بخواهند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات