اظهارات رئیس جمهور در تجلیل از حماسه بصیرت ملت ایران در روز نهم دی، کام محافل ضدانقلاب و فتنه گر را تلخ کرد.

به گزارش افکارنیوز ، حجت الاسلام حسن روحانی در جلسه یکشنبه گذشته هیئت دولت، با گرامیداشت روز ۹ دی گفته بود: حضور مردم در این روز، برای دفاع از اسلام و مقدسات و ادای احترام به اباعبدالله الحسین (ع) و حمایت از انقلاب و رهبری بود.

روحانی با اشاره به نامگذاری روز ۹ دی به عنوان روز بصیرت، گفت: مردم زمانی که احساس کردند به باورها و ارزش های دینی و اعتقادی آنها توهین شده و بیگانگان خیال دخالت در حوزه های اخلاقی و اعتقادی آنان را دارند به حرکت درآمده، با حضور و اجتماع شان به بیگانگان پاسخ درخوری دادند.

یادآور می شود سران فتنه و کسانی چون موسوی ضمن تحریک به حرمت شکنی و آشوبگری در عاشورای سال ۱۳۸۸ (۶ دی) ، عناصر هتاک و آشوبگر فعال در این روز را مردمان خداجو توصیف کرده بودند و به همین دلیل هم ملت ایران در راهپیمایی نهم دی، شعار می دادند «لعن علی عدوک یا حسین - کروبی و خاتمی و میرحسین» .

در پی انتشار اظهارات صریح رئیس جمهور درباره حماسه نهم دی محافل فتنه گر و ضدانقلاب با ناراحتی و دستپاچگی به این سخنان واکنش نشان دادند و این در حالی است که دکتر درباره فتنه انگیزی ضدانقلاب در ۲۵ بهمن ۸۹ نیز تصریح کرده بود آنها زمینه بهره برداری آمریکا و اسرائیل را فراهم کردند و قوه قضائیه باید با آنان برخورد کند.

در واکنش به اظهارات رئیس جمهور، وبسایت رادیو فردا ارگان رسمی سازمان سیا در گزارشی نوشت: موضع گیری رئیس جمهوری ایران درباره سالگرد ۹ دی طوری بوده که «تقدیر» اصولگرایان را به دنبال داشته است. «جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی» در بیانیه ای از حسن روحانی به علت سخنانی که درباره ۹ دی بیان کرده، تشکر کرده است.

مرتضی کاظمیان از اعضای متواری گروهک ملی-مذهبی به رادیو فردا می گوید: «با اظهاراتی که آقای روحانی و وزرای وی درباره ۹ دی داشته اند، طبیعتا بخشی از کسانی که به تغییرات امید بسته اند دچار شوک می شوند. »

رادیو فردا می افزاید: وزیر اطلاعات از سران جنبش سبز دقیقا به همان عنوانی نام برده که حامیان رهبر جمهوری اسلامی نام می برند؛ «سران فتنه» .

علوی موضعی مشابه رئیس دولت گرفته و گفته که «حماسه ۹ دی در سال ۸۸ نشان داد که مردم به دین و مقدساتشان پایبند هستند و زمانی که می بینند حرمت مقدساتشان نادیده گرفته می شود، طبیعی است که نسبت به آن واکنش نشان می دهند. »

ارگان سازمان سیا نوشت: اما سخنان حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح علیه معترضان، از رئیس دولت و وزیر اطلاعات نیز تندتر بود. دهقان، رهبر جمهوری اسلامی را «امام خامنه ای» نامید و گفت مخالفانش با «صلابت» او به «مرده سیاسی» تبدیل شدند.

وزیر دفاع معتقد است «ملت ایران که از جسارت فتنه گران در روز عاشورا به ساحت امام حسین به خشم آمده بودند با حضور عظیم و میلیونی خود حماسه ۹دی را در حمایت از ولایت فقیه و فرهنگ ناب عاشورا خلق کردند. »

مرتضی کاظمیان عضو گروهک ملی-مذهبی می گوید: در اظهارنظرهای آقای روحانی و وزرای دفاع و اطلاعات علیه جنبش سبز مفروضی وجود دارد که پذیرفتن منطق و گزارش نظام از عاشورای ۸۸ است. یعنی اینها پذیرفته اند که در آن روز به اعتقادات دینی مردم توهین شده و مردم در واکنش به این مسئله، ۹ دی را خلق کرده اند. این اظهارنظر روحانی عجیب و انتقاد برانگیز است.

رادیو فردا در ادامه گزارش خود نوشت: آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، ۹ دی را «حماسه» و «پایان فتنه» نامیده که «باید زنده بماند» . بسیاری از اصولگرایان و مقام های نظامی و سیاسی نزدیک به او هم چنین اعتقادی دارند و معتقدند که ۹دی ۱۳۸۸ روز «مرگ جنبش سبز» بود.

مخالفان معتقدند اشتراک موضع اصولگرایان و دولت روحانی درباره ۹دی می تواند به ریزش جنبش سبز منجر شود. به گفته کاظمیان، «روحانی اصرار دارد صف خود را از جنبش سبز جدا کند» .

از سوی دیگر صادق زیباکلام با انتشار تحلیلی که از سوی رسانه های ضدانقلاب منتشر شده به روحانی حمله کرده و مدعی شد: اظهارات حضرت عالی درخصوص ۹ دی، کسر قابل توجهی از دل سپردگانتان را سرد و ناامید کرد.

زیبا کلام از روحانی خواسته به جای همنوازی با حاکمیت در سمفونی ۹ دی، آزادی فتنه گران بازداشتی و سران آنها را وجهه همت خود قرار دهد. این در حالی است همین که گفته شد روحانی درباره آخرین خیانت سران فتنه در ۲۵ بهمن ۸۹ که منجر به حصر آنان شد، موضع صریح و قاطعی دارد و این موضع را هم در مجلس خبرگان و هم در مصاحبه با ایلنا عنوان کرده است.

دکتر روحانی در اظهارات اخیر خود نیز تلویحا سران فتنه را که حرمت شکنی روز عاشورا را تدارک کردند، عوامل بیگانه توصیف کرده است.

البته زیباکلام ارادت ویژه ای به دکتر روحانی دارد چه اینکه چند ماه پیش مدعی شده بود روحانی به طور تصادفی رئیس جمهور شده است؟ !

در همین حال سایت کلمه وابسته به شورای هماهنگی چند نفره سبز - اردشیر امیرارجمند و شرکا - با حمله به رئیس جمهور نوشت که آش تدبیر روحانی شور شور شده و او باید نگاه رنگین کمانی به جامعه داشته باشد!

منظور از نگاه رنگین کمانی در همین نوشته کلمه مشخص است آنجا که توهین کنندگان روز عاشورای سال ۱۳۸۸ را به تقلید از موسوی، مردمان خداجو خوانده و این در حالی است که حرمت شکنان دستگیر شده عناصری از سازمان منافقین، گروهک صهیونیستی بهائیت و عناصر قاچاقچی بودند!
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات