مسوول دفتر رییس جمهور با بیان این که تصویب قطعنامه به پیشنهاد رییس جمهور ایران در سازمان ملل نشان داد ایران اسلامی سخن دلپذیر دارد، گفت: ما باید هنر ارائه ارزش های اصیل مان را به کار ببندیم و در این راستا سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی پس از تصویب این قطعنامه ماموریت مضاعف دارد.

به گزارش افکارنیوز ، محمد نهاوندیان در مراسم تودیع و معارفه رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با بیان این که باید نگاهی نو به ماموریت های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزنان این سازمان در دولت تدبیر و امید داشته باشیم، اظهار کرد: این دولت با سه شعار و اولویت، مورد اقبال جامعه ایران قرار گرفت اول نجات اقتصاد دوم تعامل سازنده و سوم احیای اخلاق که هر سه این اولویت ها در حوزه ارتباطات فرهنگی و مسوولیت این سازمان معنا و مفهوم پیدا می کند.

رییس دفتر رییس جمهور با بیان این که در نجات اقتصاد کشور گرچه به اقتصاد مقاومت و رشد درون زا اعتقاد داریم، اما لازمه آنرا استفاده از حق مسلم دسترسی به بازارهای جهانی و تعامل با اقتصاد جهانی مطابق سند چشم انداز می دانیم، افزود: این که دشمنان مانع شوند فعالان اقتصادی جامعه از حق مسلم تعامل با اقتصاد جهان محروم شوند، توفیق حریف در تحمیل محدودیت به اقتصاد ما است.

وی تصریح کرد: رایزن فرهنگی ما در مقابل دسیسه تحمیل انزوا از سو ی دشمنان به ما باید مقابله کنند.

وی با اشاره به این که دیپلماسی فعال عمومی حوزه های مختلف دارد که دیپلماسی فرهنگی در آن از جایگاه ویژه برخوردار است، خاطر نشان کرد: تعامل سازنده با جهان محدود به دیپلماسی رسمی نیست و شاهد بودم رییس جمهور در همین راستا از دیپلماسی دانشگاهی و ورزشی هم سخن گفتند و بی شک دیپلماسی فرهنگی در تعامل سازنده جایگاهی موثر دارد.

نهاوندیان با بیان این که پیام انقلاب اسلامی و نبی اکرم جز احیای اخلاق و مکارم اخلاقی نبود، اظهار کرد: جای تاسف است که دسیسه های دشمن توانسته باشد نقش پرچم دار اخلاق ما را کم رنگ کند و دشمن بتواند به دروغ پردازی چند لایه بر چسب های ناچسب ضد اخلاقی به ما زند و ایران مروج خشونت معرفی کند.

مسوول دفتر رییس جمهور تصریح کرد: پیام ملت ایران در انتخابات ۹۲ به سرعت آفاق جهانی را در نوردیده و تصویب قطعنامه به پیشنهاد رییس جمهور ایران در سازمان ملل نشان داد ایران اسلامی سخن دلپذیر دارد و درجهان دل های سخن پذیر فراوان است. پس ما باید هنر ارائه ارزش های اصیل مان را به کار ببندیم و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلممی پس از تصویب این قطعنامه ماموریت مضاعف دارد.

نهاوندیان با اشاره به این که خداوند خواست پرچم مبارزه با خشونت به دست ایران اسلامی بیافتد و آغاز برگرداندن امواج فتنه ای که از ۱۱ سپتامبر آغاز شد را شاهد باشیم، گفت: از ایران اسلامی باید پیام ضدیت با افراطی گری به همه عالم برسد و باید اعلام کنیم تصویر سازی علیه اسلام دیگر بس است چون دشمنان افرادی اجیر می کنند تا آتش به پا کنند و تصویرسازی کاذب افراطی علیه اسلام داشته باشند پس وقت آن است که چهره زیبای پیامبر اسلام را به جهان معرفی کنیم چون فطرت حق جو همه انسان ها پذیرای این پیام است.

مسوول دفتر رییس جمهور با بیان این که جهان امروز به لحاظ ارتباطات با گذشته قابل قیاس نیست، پس باید حرف جذاب داشته باشیم، افزود: برد محتوایی و اندیشه ای و هنر ارائه پیام مهم است که در این راستا اهمیت ترکیب بهینه بین مشترکات فرهنگی و ممیزاتی که هویت فرهنگی را تعریف می کند بسیار زیاد است و این هنر کسی است که در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی کار می کند.

وی خاطر نشان کرد: رایزن فرهنگی در محل ماموریت خود باید بتواند با همه گروه ها ارتباط سازنده و دو سویه برقرار کند و حق ندارد در نزاع ها و رقابت های گروهی جانب داری کند، چون رایزنی فرهنگی نماینده جامعه ایران و فرهنگ عقلانی با اصول و آداب مشخص است پس توصیه من به آقای ابراهیمی رییس جدید سازمان فرهنگ و تبلیغات اسلامی این است که در انتخاب رایزن ها تلاش داشته باشند تا بهترین های فرهنگ ایران را برای این کار بزرگ انتخاب کنند و حتما آقای جنتی در این مسیر ایشان را حمایت خواهند کرد.

نهاوندیان با اشاره به اهمیت فهم میان فرهنگی توسط رایزن فرهنگی گفت: گاهی یک واژه در زمینه های فرهنگی مختلف ممکن است معنای متضاد دهد و رایزن فرهنگی باید متوجه این نکات ظریف باشد و در انتخاب واژه، سوژه، مثال یا شعار دقت کند چون وظیفه ما در حد ترجمه نیست، بلکه می خواهیم یک فرهنگ را منتقل کنیم.

نهاوندیان تاکید کرد: رایزن دولت تدبیر و امید موظف به تدبیر در شیوه رساندن پیام است.

مسوول دفتر رییس جمهور در ادامه با بیان اینکه جهت گیری ها در تخصیص بودجه در دولت تدبیر و امید باید محصول محور باشد، گفت: محصول محوری کمک می کند بازده را بالا ببریم.

وی افزود: رایزن فرهنگی موفق است که بتواند از امکانات جامعه مخاطب هم برای رساندن پیام خود استفاده کند چون پیام تمدن ایران اسلامی مطبوع طبع همه عالم است و باید بتوانیم این پیام مطبوع را مورد طلب جامعه خود قرار دهیم که این هنر رایزن موفق است.

نهاوندیان با بیان این که در ارزیابی عملکرد رایزن های فرهنگی باید ببینیم تا چه اندازه توانسته اند از امکانات بین المللی و جامعه مخاطب بهره بگیرند گفت: مطمئن هستم با مدیریت آقای جنتی و آقای ابراهیمی و همکارانشان موفق خواهند شد این کاروان پر تلاش را گام های بلندی به سمت هدف هدایت کنند.

نهاوندیان همچنین ضمن تشکر از خدمات رییس قبلی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: امیدوارم آقای ابراهیمی در پی گام های بلند موسسان و مدیران گذشته سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بتواند گامی بلند در رسیدن اهداف این سازمان بردارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات