رئیس مجمع تشخیص مصلحت گفت: اگر غربی ها حسن نیت داشته باشند، احتیاج به طولانی کردن کار نیست. البته ما اعتمادی به شما نداریم، چرا که شفاف سازی نکردید.

به گزارش افکارنیوز ، آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر امروز در کنگره ملی حماسه اقتصادی و نقش متخصصین در دولت که به همت مجمع متخصصین در سالن اجلاس سران برگزار شد، طی سخنانی با اشاره به حضور خود در این کنگره گفت: برای بنده توفیقی فراهم شد تا در کنگره ای که برای استقبال از حماسه اقتصادی که از سوی رهبر معظم انقلاب برای کشور طراحی شده، شرکت کنم. از این رو نکاتی به ذهنم می رسد که آنها را عرض می کنم.

وی خطاب به دست اندرکاران مجمع متخصصین افزود: امیدوارم مجمع متخصصین این برنامه (کنگره) که اعلام کرده در عمل جدی بگیرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه بخش اول حماسه سیاسی با حضور مردم انجام شد، افزود: به تصریح مقام معظم رهبری، بخش اول حماسه سیاسی انتخابات بود و نقش اول مال مردم بود، واقعا کوتاه نیامدند و انتخابات جالبی برگزار شد و نتیجه خوبی هم بیرون آمد.

هاشمی رفسنجانی اضافه کرد: این نشان داد که همچنان مردم در صحنه اند و برای هر برنامه ای که در دستور نظام باشد، آماده اقدامند.

وی تاکید کرد: دنیا در انتخابات تردیدی ایجاد نکرد، البته حماسه اقتصادی مثل حماسه سیاسی نیست، تا در مدت کوتاه طراحی و اجرا شود از این رو حماسه اقتصادی تدریجی است و باید منظم جلو بیاید.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ما برنامه و انسان های شایسته ای نیز داریم، افزود: به حمدالله کشور ما از حضور انسان های شایسته خالی نیست و دیدیم در مذاکرات صحبت های خوبی شد. ضمن اینکه مجموعه ای از متخصصین را به اندازه کافی در اختیار داریم. از سوی دیگر پشتوانه ما متخصصان ما در خارج از کشور هستند.

هاشمی رفسنجانی ابراز امیدواری کرد تا حماسه اقتصادی بهتر از مرحله اول یعنی حماسه سیاسی اتفاق بیفتد.

توجه به سند بالادستی یکی دیگر از نکاتی بود که از سوی وی در کنگره ملی حماسه اقتصادی مطرح شد.

وی با بیان اینکه در زمینه اسناد بالادستی دست ما پر است، اظهار داشت: ما سند چشم انداز ۲۰ ساله را داریم که به ابلاغ و امضای مقام معظم رهبری رسیده است و معیار حرکت در این زمینه، دانش محوری است چرا که باید برای این سند از راه دانش محوری جلو برویم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین به نقش دولت و مجلس در خصوص اسناد بالادستی اشاره کرد و گفت: مجلس باید مقررات مناسب را تحویل جامعه دهد و دولت نیز مدیریت شایسته ای را از خود ارائه دهد.

هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: اگر بخواهیم بی پرده در خصوص تحقق حماسه اقتصادی حرف بزنیم، باید بگوییم در زمینه اقتصاد، تحریم ها و مدیریت های نامناسب مشکلاتی را ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه نباید شعاری صحبت کنیم، افزود: معتقدم دولت در گام اول موفق ظاهر شد، البته انتقاداتی در داخل هم صورت گرفت و ما نمی توانیم بگوییم که انتقاد نکنند اما این گام اول کوچک نبود چرا که طرف ما قدرت های جهانی هستند و ضمن اینکه تحریم ها از شورای امنیت سازمان ملل و قدرت های بزرگ دنیا گذشته است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گروه ۱+۵ را جزو کشورهای بزرگ دانست و تاکید کرد: با این حال مذاکرات به خوبی انجام شد و مقام معظم رهبری نیز فرمودند که آنها بچه های انقلاب هستند و باید حمایتشان کنیم. حقیقتا در میدان سختی وارد شدند. این مذاکرات، مذاکره خاص با یک شرکت یا دولت نیست، بلکه تفاوت زیادی دارد، معادله پیچیده و چندوجهی است.

هاشمی رفسنجانی اضافه کرد: از این رو باید آنها پشت شان گرم باشد، نمی گوییم انتقادی مطرح نشود، بلکه باید احساس کنند که پشت شان گرم است.

وی با اشاره به تلاش های برخی از نمایندگان آمریکا برای ادامه تحریم ایران اظهار داشت: مجلس سنا، قدم های آخر تحریم را تکمیل می کند و منتظر نمایندگان آمریکا است. اما کاخ سفید مقابل سنا ایستاد و گفت تحریم ها را وتو می کنم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: آنها فهمیدند تحریم به نفع منطقه، اقتصاد و امنیت جهان نیست.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: به همین جهت با برداشت ها وارد مذاکره شدند و دولت زمینه هایی را مهیا کرد تا در مذاکرات منافع ایران به باد نرود، پس راه سختی است.

وی همچنین با اشاره به ناامنی های موجود در منطقه به وضعیت عراق، سوریه، لبنان و مصر اشاره کرد و گفت: ببینید الان مصر به چه صورتی درآمده است، در جنوب خلیج فارس نیز یمن حالت عادی خود را از دست داده است و در پاکستان با حضور تروریست ها مواجه هستیم و افغانستان هم حالت فوق العاده ای دارد اما ایران وزنه بزرگی است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: ایران لنگر قابل اعتمادی برای حفظ امنیت است اما تلاش می کنند تا ایران در این جایگاه قرار نگیرد.

هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: از آنجا که تجربه طولانی از مسائل بین المللی دارم، اطمینان می دهم که گام اول از سوی ایران خوب برداشته شد، البته برخی ها ادعا می کنند که امتیازها ناجور بود، این اشتباه است چرا که همانطور که گفتم، میدان، میدان سختی است.

وی با بیان اینکه باید مراقب مذاکرات باشیم، تاکید کرد: ما امتیازی ندادیم، آنها ادعا دارند، اسرائیل به آمریکا می گوید، ایران ۵ الی ۶ کشور را دست انداخته است. این نشان می دهد که قدم اول خوب بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه امیدوارم در این میدان، غرب از خود بی اعتمادی نشان ندهد، اظهار داشت: اگر ایران نقش خود را درست اجرا کند، در منطقه آرام تر زندگی می کنیم.

هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنانش متخصصین را نقطه اصلی حماسه اقتصادی دانست و یادآور شد: سند چشم انداز دانش بنیان است و ما نیاز به نیروهای متخصص و عالم داریم از این رو مسئولیت شما سنگین است و نقش ویژه ای ایفا می کنید.

وی تصریح کرد: با وضع این بودجه، میدان برای شما باز نمی شود، البته دولت به فکر است تا این را حل کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: متاسفانه در سند چشم انداز به جای اینکه ما جلو بیفتیم، عقب رفته ایم از این رو نیاز به کار عالمانه و حضور متخصصان داریم که برخی از متخصصین در همین مجمع متخصصین ثبت نام کرده اند و به نظرم می توانید قدرت بزرگی در حرکت اقتصادی باشید.

** به غربی ها اعتماد نداریم

هاشمی رفسنجانی در ادامه سخنانش در خصوص مذاکره اخیر ایران با گروه ۱+۵ افزود: اگر غربی ها حسن نیت داشته باشند، احتیاج به طولانی کردن کار نیست. البته ما اعتمادی به شما نداریم، چرا که شفاف سازی نکردید، می گویید ما از طرف آژانس انرژی هسته ای به دنبال بمب هسته ای می گردیم در حالی که رهبر معظم انقلاب در این زمینه فتوا دادند و مکرر مطرح شد که این پیشنهاد در سازمان ملل به عنوان سند ثبت شود.

«آنها می گفتند ما از شما شفاف سازی می خواهیم، اگر شفاف سازی می خواهید براساس تعهدی که امضا کرده اید، باید عمل کنید. در این صورت براساس آژانس تجهیزات ما را نگاه کنید اما اگر هدف باج گیری باشد به جایی نمی رسید چرا که ما زبان دفاع از حق خود را داریم و در دوران تحریم توانستیم تکنولوژی هایی را به دست آوریم و نیازی نداریم چیزی را مخفی کنیم. »

وی اظهار داشت: در این دوره ۶ ماهه باید حسن نیت و تعهدات آنها را ببینیم. اگر تخلف کنند ظلم کرده اند چرا که با بهانه های زیادی دست ملت را بستند از این رو ما بیشتر حق داریم که به آنان اعتماد نداشته باشیم. آنها چه ادعایی دارند؟

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: شما باید اعتمادسازی کنید، دولت ما و رهبری از اعتمادسازی ابا نمی کنند و راه باز است.

هاشمی رفسنجانی خطاب به مردم ایران افزود: دلسوزان کشور تلاش می کنند مانع های بزرگ برداشته شود و ما آماده جهش هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش به دفاع از مدیریت و ترکیب کابینه یازدهم پرداخت و با بیان اینکه در تشکیل کابینه گام های موفقی برداشته شده است، اظهار داشت: البته برخی در این زمینه انتقاد می کنند لذا نمی توان همه افکار را راضی کرد اما به نظرم چینش نیروهای دولتی قابل قبول است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری این مطلب که گام اول از سوی دولت خوب برداشته شد، افزود: آنها برنامه هایی برای آینده دارند البته طرح های ما تا ۷۰ الی ۸۰ درصد رسیده است و اگر سال آینده همین بودجه نوشته شود، کار زیادی نمی توان کرد باید کار و تلاش را مضاعف کنیم.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه ما اعتمادزایی و شفاف سازی می کنیم، خطاب به طرف مقابل مذاکرات هسته ای اظهار داشت: آنها نیز باید به حرف خود عمل کنند. به نظرم می توانیم عاقلانه رفتار کنیم. ما با غیرغربی ها مشکل نداریم، مشکل با غربی هاست.

وی تاکید کرد: ما می توانیم حماسه اقتصادی را به خوبی شروع کنیم.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه بودجه، عرصه را برای متخصصان باز نمی کند، افزود: اکنون بانک ها در شرایطی نیستند که از پروژه ها حمایت مالی کنند و دست ما از منابع خالی است اما با این وجود دولت به فکر حل مشکلات است و باید از دولت حمایت کنیم تا بدین وسیله عقب ماندگی را از برنامه ۲۰ ساله جبران کنیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات