جک استراو گفت: گروه دوستی پارلمانی انگلیس - ایران همواره خواهان ارتقای روابط فیمابین و مخالف دیدگاه های افراطی برای توسعه مناسبات ایران با غرب بوده است.

به گزارش افکارنیوز ، جک استراو رئیس گروه دوستی پارلمانی انگلیس ایران و هیئت همراه صبح امروز سه شنبه با رئیس و اعضای گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران - انگلیس دیدار و گفت وگو کرد.

در این دیدار ابتدا عباسعلی منصوری آرانی رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران - انگلیس با اشاره به تاریخچه روابط دو کشور در گذشته تاکنون اظهار داشت: روابط دو کشور ایران و انگلیس دارای فراز و فرودهای متعددی بوده است و با توجه به تمدن های غنی هر دو کشور و جایگاه و نقش آنها در هر دو سوی جهان، امیدواریم افق نوینی در توسعه مناسبات بر اساس احترام و منافع متقابل گشوده شود.

وی در ادامه افزود: ملّت ایران، ملّتی آزاده و مقاوم است که ایستادگی ستایش برانگیزی را در دوره های گوناگون پس از انقلاب از خود نشان داده است، بنابراین شایسته است که با این ملت از سر احترام و تکریم از سوی غرب سخن گفته شود.

منصوری خاطرنشان کرد: در یک بررسی اجمالی از تاریخ مناسبات ایران و غرب مشاهده می کنیم که اتخاذ رویکردهای دوگانه از سوی غرب و آمریکا در قبال موضوعاتی همچون هسته ای، ترور نرم، منافقین و زرادخانه سلاح های کشتار جمعی رژیم صهیونیستی در جهت کاهش اعتماد ملت ایران برای گسترش روابط تأثیر بسزایی داشته است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ارتباط با موضوع هسته ای نیز تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران فعالیت های صلح آمیز هسته ای خود را همواره بر اساس موازین و مقررات مطرح در ان پی تی انجام داده و همچون هر یک از اعضای این معاهده خواهان بهره مندی از حقوق مسلم و قانونی خود است.

وی ابراز امیدواری کرد که طرف های اروپایی و آمریکا با عمل به تعهدات هسته ای اخیر در ژنو به اجرایی شدن توافق هسته ای کمک کنند.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در خصوص سوریه نیز یادآور شد: اقدامات برخی کشورهای غربی در منطقه در جهت مداخله در امور داخلی سوریه یک اشتباه راهبردی بود و حمایت از تروریست ها در داخل خاک این کشور به طور حتم به ناامنی در سطح منطقه و فراتر از آن می انجامد.

در ادامه این دیدار همچنین جک استراو که در رأس یک هیئت چهار نفره گروه دوستی با ایران در پارلمان انگلیس به کشورمان سفر کرده است از ایران به عنوان کشوری مهم و برخوردار از فرهنگ و تمدن غنی نام برد و با ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی ایران در مقطع کنونی گفت: این مطلب واقعیت دارد که روابط دو کشور در گذشته از نوساناتی برخوردار بوده اما آنچه مسلم است، تلاش برای بهبود مناسبات در چارچوب منافع متقابل است و پارلمان ها در این زمینه نقش مهمی ایفا می کنند.

وی افزود: گروه دوستی پارلمانی انگلیس - ایران همواره خواهان ارتقای روابط فیمابین و مخالف دیدگاه های افراطی برای توسعه مناسبات ایران با غرب بوده است.

استراو در ادامه با تأکید بر حق انکارناپذیر کشورمان در استفاده صلح آمیز از دانش هسته ای خاطرنشان کرد: نسبت به اجرایی شدن توافق هسته ای اخیر در ژنو بین ایران و گروه ۱+۵ بسیار خوشبین است.

لد نورمن لامونت عضو دیگر گروه دوستی انگلیس نیز در این دیدار در راستای منافع ایران و غرب گفت: باید تلاش کرد با ایجاد اعتماد و شفافیت بیشتر، تحریم ها کاملاً برچیده شود، ایران اخیراً گام های خوبی در این جهت برداشته است.

بن والاس از دیگر اعضای گروه دوستی انگلیس - ایران نیز در این دیدار با اشاره به اهمیت ایفای نقش ایران در حل بحران سوریه و حضور در مذاکرات آتی در ژنو تصریح کرد: بسیاری از نمایندگان پارلمان انگلیس آشکارا خواستار مشارکت ایران در فرایند مذاکرات سوریه بوده اند و معتقدیم ایران باید نقشی را که استحقاق آن را دارد در برقراری صلح در سوریه ایفا کند.

همچنین در این دیدار جرمی کوربین نماینده پارلمان انلگیس و فعال ضد جنگ نیز بیان داشت: نقش ایران در فرایندهای بین المللی نباید نادیده گرفته شود و تلاش برخی کشورها برای انزوای ایران به حل مشکلات منطقه ای کمک نخواهد کرد.

در این ملاقات موسوی نژاد، فریدونی، قادری، عزیزی فارسانی، بشیری و درویش پور از اعضای گروه دوستی پارلمانی ایران انگلیس حضور داشتند.

جک استراو و رئیس گروه دوستی پارلمانی انگلیس ایران از گروه ایرانی برای سفر رسمی به لندن دعوت به عمل آورد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات