یک دلال رابطه با آمریکا می گوید پیگیر راه اندازی کنسولگری برای آمریکا در کیش بوده که ناکام مانده است.

به گزارش افکارنیوز ، روزنامه زنجیره ای اعتماد مصاحبه ای را با هوشنگ امیراحمدی منتشر کرده که می گوید مربوط به مهر ماه گذشته است.

امیر احمدی در آن مصاحبه گفته است: در زمینه رابطه با آمریکا احمدی نژاد بیش از همه رؤسای جمهور ایران سدشکنی کرد. هیچ کدام نتوانسته بودند اقدام هایی که او کرد را انجام دهند. مثلاً به رئیس جمهوری آمریکا نامه بنویسند یا به او برای انتخاب شدن تبریک بگویند.

از این دست اقدامات را احمدی نژاد زیاد انجام داد. متأسفانه احمدی نژاد در این زمینه برای خودش مشکل ایجاد کرد. حرف هایی زد که راه ها را به روی خودش بست. مثل جریان هلوکاست و این بحث که اسرائیل را باید از روی نقشه جهان محو کنیم و غیره. البته مشکل احمدی نژاد فقط اسرائیل نبود. ایشان آدم رادیکال یا انقلابی ای بود و اعتقاد داشت که باید ابتدا قدرت ایران را به سطح بالا رساند و بعد با قدرت با آمریکا مذاکره کرد. به همین دلیل هم به غنی سازی ۲۰ درصدی روی آورد و به صنایع نظامی توجه خاص کرد. او نه تنها کار را بهتر نکرد بلکه خراب تر کرد.

وی می گوید: با این همه احمدی نژاد تابوشکنی های مهمی کرد، مثلاً به اوباما نامه های متعدد نوشت، به ایشان انتخاب مجددش را تبریک گفت، اوباما را با موضوع گفت وگو به چالش کشید، پیشنهاد داد که پرواز مستقیم بین ایران و آمریکا برقرار شود، برای نخستین بار کنفرانس های عظیم با ایرانیان خارج از کشور در تهران برگزار کرد و ده ها نمونه دیگر. من هم در زمان ایشان چند حرکت خوب کردم ولی نتیجه ای عاید نشد.

نمونه اول دریافت مجوز از آمریکا برای باز کردن دفتر شورای آمریکاییان و ایرانیان در ایران بود. وزارت امور خارجه مرا حتی به وزارت کشور برای ثبت شورا فرستاد اما موضوع در وزارت کشور به شکلی منتفی شد.
وی در بخش دیگری از این گفت وگو اظهار داشت: آمریکا هم اکنون در سفارت سوئیس دفتر حافظ منافع دارد.

صحبت سر یک کنسولگری بود که می شد در جزیره کیش تأسیس شود. تصادفاً این هم یکی از پروژه های من بود و روی آن کار زیادی کرده بودم. بعد از اینکه این طرح اجرا نشد من از دولت آمریکا اجازه گرفتم که در ایران شعبه شورای آمریکاییان و ایرانیان را تأسیس کنم. حتی شخص رئیس جمهور جورج بوش هم از احداث دفتر ما در تهران استقبال کرد و از حمایت خود رسماً در مطبوعات دنیا حرف زد. این پروژه هم متأسفانه به دلیلی پیش نرفت.

امیراحمدی درباره سفرهای مشایی به آمریکا می گوید: مذاکره با آمریکا نه. او به آمریکا می آمد و سعی می کرد اگر شده با کسانی دیدار کند که فکر می کرد با نفوذ هستند. هدفش ایجاد زمینه برای مذاکرات محرمانه بود.

وی در پاسخ این سؤال که نظر شما درباره مشایی چیست؟ می گوید: درباره رابطه من با مشایی مخصوصاً زیاد اغراق و بی انصافی می شد و می شود. من مشایی را یکبار در ایران و چند بار در آمریکا دیدم و با هم حرف هم زدیم. از نظر من ایشان آدم معقول، معتدل، متعهد و مردم داری است و همیشه سعی دارد کمک کند و مشکل را حل کند. گاهی هم شباهت در نظرات من و مشایی باعث شبهه می شد. ایشان همیشه سعی می کرد که مسائل ایرانیان خارج از کشور در چارچوب قانون حل و فصل شود، بتوانند به ایران برگردند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات