هاشمی رفسنجانی در اظهاراتی قابل تأمل و غیرمسئولانه مدعی شد تیرگی روابط ایران و عربستان حاصل تندروی دو طرف است!

به گزارش افکارنیوز ، وی در مصاحبه با سایت انتخاب درباره انجام نشدن سفرش به عربستان گفت: اصل سفر بنا بود که برای زیارت و مراسم عمره به حج بروم که مشکلی نیست. مسأله این است که اگر بحث مذاکره برای حل مشکلات است، باید اول در اینجا طرحی آماده شود که ما چه می خواهیم و آنها چه می خواهند. باید بحث های کارشناسی شود تا هر کسی که می رود، با برنامه برود و مذاکره کند.

وی ضمن بیان اینکه الان روابط خیلی تیره است، در پاسخ این سؤال که «فکر می کنید این حاصل تندروی های ما بوده یا آن طرف؟ » گفت: هر دو طرف (! )

وی همچنین در پاسخ پرسش انتخاب مبنی بر اینکه «فکر نمی کنید در اینجا نیاز به این است که شخصیتی مثل حضرت عالی ورود کند؟ » اظهار داشت: اینگونه نه. بروم که چه بگویم؟ من مسئولیتی ندارم که بگویم با این کار موافق یا با آن کار مخالف هستم. این کار در درجه اول از اختیارات رهبری و سیاست های کلی نظام و بعد دولت است. باید اول طرحی مثل همین مذاکرات، تهیه و خطوط قرمز مشخص شود تا کسانی که برای مذاکره می روند، بدانند چه بگویند.

گفتنی است علاقه افراطی آقای هاشمی در کاربست شیوه منسوخ ایستادن در وسط و تخطئه طرفین، مانند بسیاری از موضوعات دیگر «موضوع روابط با عربستان نیز ما به ازای بیرونی ندارد؛ چه اینکه ملک عبدالله شاه عربستان چند سال پیش در بحبوحه اوج گیری بیداری اسلامی و سقوط رژیم مبارک به مقامات آمریکایی گفته بود سر مار در ایران است و باید سر مار را کوبید! رژیم آل سعود طی دو دهه اخیر ضمن ساماندهی مالی، تسلیحاتی، اطلاعاتی و ایدئولوژیک جریان های سلفی، طالبان و القاعده در کشورهایی نظیر افغانستان، عراق، سوریه و لبنان، روابطی استراتژیک با رژیم صهیونیستی به هم زده و در جنگ های ۳۳ روزه، ۲۲ روزه و ۸ روزه علیه حزب الله و حماس فعالیت می کرد.

امروز همچنان که رد پای رژیم سعودی و دلارهای نفتی این رژیم در اقدامات جنایتکارانه و تروریستی در عراق و سوریه و لبنان و بحرین و یمن و مصر دیده می شود، رفتارهای خصمانه این رژیم علیه ایران نیز کاملاً به چشم می آید؛ از رفتارهای احمقانه ای نظیر راه اندازی عملیات تروریستی علیه سفارت ایران در لبنان که باعث لو رفتن عناصری نظیر بندر بن سلطان و پسر وی شد تا همراهی آشکار با اسرائیل و لابی صهیونیستی در حاکمیت آمریکا برای سخت گیری علیه جمهوری اسلامی ایران.

اکنون در این شرایط که فقط بر شمردن فهرست رفتارهای جنون آمیز و به تمامیت صهیونیستی رژیم آل سعود حجم یک کتاب را در بر می گیرد اظهارات بی پایه و غیر مسئولانه آقای هاشمی، درایت وی را مجدداً به چالش می کشد. ضمن اینکه وقتی هیچ رکنی از ارکان نظام - از جمله دولت و مجلس- از موضع شخصی آقای هاشمی در زمینه خوش بینی بی پایه نسبت به آل سعود حمایت نمی کنند، بهتر است آقای هاشمی به همان سفر عمره خود برود و مسئولیت دیپلماسی را نیز به عهده کارشناسان و متولیان امر بگذارد.

آقای هاشمی چند ماه پیش به هنگام بهانه جویی آمریکا برای حمله به سوریه نیز در سخنانی خلاف واقع، دولت سوریه را متهم به استفاده از تسلیحات شیمیایی کرد که بعد از اعتراض ها این سخنان را پس گرفت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات