دیپلمات های آمریکایی مستقر در ویلای لوکس سلطان عمان از بیم دیده شدن از سوی خبرنگاران ترجیح می دادند در روزهای مذاکره با ایران از ویلای ساحلی سلطان قابوس بیرون نیایند.

به گزارش افکارنیوز ، این گوشه ای از گزارش مفصلی است که وب سایت المانیتوراز پشت پرده مذاکرات سال گذشته ایران و آمریکا که زمینه ساز توافق ژنو در نوامبر سال ۲۰۱۳ میلادی شد، روایت کرده است.

طبق این گزارش اواخر فوریه سال ۲۰۱۳ و پس از مذاکره ایران و گروه ۱+۵ در آلماتی پایتخت قزاقستان (۲۶ و ۲۷ فوریه ۲۰۱۳) پانیت تالوار مشاور کاخ سفید در امور ایران و رابرت اینهورن مشاور وزارت خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحات از آلماتی بی سروصدا به عمان رفتند و در آنجا دو دیپلمات ارشد دیگر آمریکایی یعنی ویلیام برنز معاون وزیر خارجه و جیک سالیوان مشاور معاون امنیت ملی اوباما از واشنگتن به آنها پیوستند.

طبق این گزارش روزهای نخست ماه مارس سال ۲۰۱۳ (اواسط اسفند ۱۳۹۱) سه روز مذاکره بین تیم مذاکره کننده ایرانی با هیات آمریکایی در ویلای ساحلی سلطان قابوس صورت گرفته است که به دور از چشم رسانه ها انجام شده است.

مسئول مذاکره هیات ایرانی در ویلای ساحلی سلطان قاوبس بر اساس ادعای المانیتور با علی اصغر خاجی معاون وزیر خارجه ایران بوده است. خاجی از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ نماینده ایران در مقر اتحادیه اروپا در بروکسل بوده است و در مارس سال ۲۰۰۹ وی نخستین مقام ایرانی بوده است که در ۳ دهه گذشته با مقامات ناتو درباره اوضاع افغانستان دیدار و گفت و گو کرده است.

خاجی در ضیافت شام خاویر سولانا مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا به افتخار هیات ایرانی در بروکسل، سعید جلیلی دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی و مسئول تیم مذاکره کننده هسته ای ایران را همراهی می کرده است.

طبق نوشته المانیتور روابط نزدیک خاجی با مقامات غربی به ویژه مقامات اروپایی، آمریکایی و سوییسی پس از سال ۲۰۱۲ از ظرفیت وی به عنوان معاون وزیرخارجه ایران استفاده شد.
المانیتور می نویسد پس از نشست ماه مارس نشستی نیز برای ماه می پیش بینی شد که به دلیل مخالفت ایران از ادامه گفت و گوها برگزار نشد.

المانیتور به نقل از منابع مطلع می نویسد مذاکرات ماه مارس ۲۰۱۳ ایران و آمریکا در ویلای ساحلی سلطان عمان مفید و سازنده بودند هر چند که پیشرفت اندکی داشتند اما توانست زمینه ایجاد درک مشترک بین دو طرف را فراهم آورد.

المانیتور در این گزارش به واسطه گری عمان برای انجام مذاکره بین ایران و آمریکا اشاره کرده و بر اساس یک سند ویکی لیکس که متعلق به سال ۲۰۰۹ است می نویسد: در آوریل ۲۰۰۹ سفیر وقت آمریکا در مسقط در گزارشی به وزارت خارجه این کشور اطلاع می دهد که وزیر فرهنگ عمان که مدت ها نماینده ویژه سلطان قابوس در امور ایران بوده، به وی اطلاع داده ایرانی ها آماده گفت و گو در سطح پایین با آمریکا هستند.

گری گرپو سفیر وقت آمریکا در مسقط در این گزارش می افزاید؛ وزیر فرهنگ عمان به وی اطلاع داده واشنگتن باید از این فرصت و ابراز تمایل ایران استفاده کند چرا که به گفته این مقام عمانی ابزارهای تعاملی آمریکا در مقابل ایران بیشتر از ابزارهای تهران در مقابل آمریکا است.

در این گزارش تفصیلی همچنین ادعا شده از زمان آغاز به کار دولت روحانی، تا کنون ۵ دور مذاکره محرمانه بین ایران و آمریکا در شهرهای ژنو، نیویورک و کشور عمان صورت گرفته است اما این بار دیگر خاجی مسئول مذاکرات نیست بلکه مسئولیت این مذاکرات یا با" مجید تخت روانچی" معاون جدید اروپا و آمریکای وزارت خارجه و یا عباس عراقچی معاون امور حقوقی وزارت خارجه ایران بوده است.

گفتنی است مطالب و محتوای گزارش المانیتور و گزارش های مشابه از مذاکرات محرمانه ایران و آمریکا تا کنون به تایید رسمی دولت های ایران و آمریکا نرسیده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات