رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه ایران و روسیه در حال ادامه گفت وگوها برای افزایش ظرفیت تولید برق هسته ای در کشورمان هستند، تصریح کرد: قرار است در صورت نهایی شدن مذاکرات نیروگاه جدیدی در سایت هسته ای بوشهر در سال آینده کلنگ زنی شود.

به گزارش افکارنیوز ، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در مراسم دومین سالگرد شهید رضا قشقایی در مسجد شیخ صدوق ابن بابویه شهر ری در جمع خبرنگاران گفت: ما در سال ۹۳ کلنگ زنی نیروهای هسته ای جدیدی را شروع خواهیم کرد.

وی افزود: ما الان در حال صحبت با طرف های روس در این باره هستیم و اگر به نتیجه برسیم انشاءالله در سال ۹۳ شاهد شروع کلنگ زنی نیروگاه جدید در سایت بوشهر هستیم.

صالحی در ادامه با اشاره به اینکه بازرسان آژانس در حدفاصل بین ژانویه تا فوریه به ایران می آیند تاکید کرد که بازرسی های روتین نیز همچنان ادامه دارد. سازمان انرژی اتمی در ادامه با بیان اینکه ایران و روسیه در زمان آقای هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور وقت پرتکلی را به امضا رساندند که در آنجا طرف روس متعهد شده بود طی تفاهمنامه ای تا ۴ هزار مگاوات نیروگاه هسته ای به غیر از بوشهر ایجاد بکنند.

وی با بیان اینکه اکنون بوشهر راه اندازی شده تصریح کرد: اکنون این نیروگاه توسط متخصصین ایرانی در حال راهبری است و ما برای احیای پرتکل چند ماهی است که در حال مذاکره با طرف روس هستیم و در این زمینه قدم های بلندی نیز برداشته شده است که در این میان یکی دو بند وجود دارد که باید نهایی شود که امیدواریم نهایی شود و همانطور که می دانید رئیس جمهور حسن روحانی با ولادیمیر پوتین همتای روسیه ای خود گفت وگوی تلفنی ای داشتند و در مجموع ما امیدواریم که پس از آنکه پرتکل ۱۹۹۲ بین ایران و روسیه را تکمیل کردیم و در چارچوب توافقنامه جدیدی قرار دادیم آن را امضا کنیم تا تبدیل به یک توافقنامه شود تا براساس آن توافقنامه بتوانیم دومین نیروگاهمان را در سایت بوشهر در سال دیگر کلنگ زنی کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه کلنگ زنی به معنی آغاز طراحی ساخت نیروگاه است و این پروسه ۷ الی ۸ سال به طول خواهد انجامید تاکید کرد که دو سال بعد نیروگاه بعدی نیز در چارچوب توافقنامه تاسیس خواهد شد تا بتوانیم ۴ هزار کیلووات برق هسته ای مورد توافق عملی شود.

صالحی در ادامه تاکید کرد که بیشتر نیروگاه های هسته ای در جنوب کشور تاسیس خواهد شد به دنبال این هستیم که بتوانیم از توان نیروگاه ها برای شیرین کردن آب نیز استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه هر نیروگاه هسته ای می تواند با ۵۰۰ هزار مترمکعب آب را در روز شیرین کند تاکید کرد: در صورت تحقق این طرح کل خطه جنوب کشورمان از این طریق در بخش کشاورزی شاهد تحول خواهد بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در حال حاضر بحث درباره تامین مالی این پروژه ها مدنظر قرار دارد ابراز داشت: رئیس جمهور برای نیروگاه دوم بوشهر در بودجه سال ۹۳ مبلغی را در نظر گرفته اند و برای نیروگاه های بعدی درحال تلاش برای راه های تامین مالی جدید هستیم که یا خارجی ها در آنجا سرمایه گذاری کنند یا اینکه طرف های داخلی آن را برعهده بگیرند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات