رئیس جمهوری اسلامی ایران اواخر ماه جاری میلادی طی سفری به سوئیس در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد (داووس) شرکت و سخنرانی می کند.

به گزارش افکارنیوز ، حجت الاسلام حسن روحانی قرار است تا پایان ماه ژانویه اولین سفر اروپایی خود را انجام داده و ضمن سفر به سوئیس در اجلاس بین المللی داووس شرکت می کند.

این سومین سفر خارجی رئیس جمهور پس از روی کار آمدن دولت یازدهم محسوب می شود. روحانی پیش از این در سفری به بیشکک قرقیزستان در اجلاس سران شانگهای حضور یافت و پس از آن در سفری به نیویورک در مجمع عمومی سازمان ملل حاضر شده و به سخنرانی پرداخت.

سفر رئیس جمهور به سوئیس و شرکت در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد، علاوه بر اینکه سومین سفر خارجی روحانی محسوب خواهد شد، اولین سفر وی به اروپا نیز قلمداد می شود.

 گفته می شود چندی پیش دبیر اجرایی اجلاس مجمع جهانی اقتصاد، با حضور در تهران شخصا دعوت نامه رئیس جمهور را به نهاد ریاست جمهوری آورد و حالا خبر می رسد دولت در تدارک این سفر است.

داووس اجلاس اقتصادی جهان است که در سوییس با شرکت ۲۰۰۰ تن از رهبران سیاسی و تجارتی، فعالین جامعه مدنی واعضای انجمن های علمی برگزار می شود. مجمع جهانی اقصاد جهانی یکی از سازمان های بزرگ اقتصادی سوئیس است.

مجمع جهانی اقتصاد برای اولین بار در ژانویه سال ۱۹۷۱ و در شهر داووس سوئیس راه اندازی شد. بعد از این ریاست وی مجمع مدیریت اروپایی که یک سازمان غیر انتفاعی بود را در ژنو راه اندازی کرد و با کمک این مجمع سران تجاری و صنعتی اروپا را هر ساله در ماه ژانویه به داووس فرا می خواند. سپس برگزاری جلسات منطقه ای در کشورهای مختلف جهان بعد از برگزاری اجلاس سالانه داووس به برنامه کاری این مجمع اضافه شد و از سال ۱۹۷۹ مجمع مدیریت جهانی انتشار گزارش رقابت اقتصادی جهانی را نیز بر عهده گرفت. در سال ۱۹۸۷ «مجمع مدیریت اروپا» به «مجمع اقتصاد جهانی» تغییر نام داد و با توسعه حوزه کاری خود تلاش کرد تا اختلافات و مشکلات جهانی را با ایجاد یک پلت فرم بین المللی حل کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات