یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهور اظهار داشت: تنها راه نجات اصلاح طلبان حمایت از روحانی است.

به گزارش افکارنیوز ، دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی؛ در جمع اعضای حزب جوانان اصلاح طلب به تشریح مولفه های امنیت پایدار پرداخت.

یونسی فلسفه وجودی حکومت ها را تامین امنیت خواند و افزود: در گذشته دولت ها برای تامین امنیت مردم تشکیل می شدند چرا که در گذشته به دلیل عدم وجود قانون جنگ و درگیری بسیار بود و طبیعی بود که مردم به امنیت خودشان فکر کنند بنابراین دولت ها با شعار تامین امنیت مردم بر سر کار می آمدند و هدفشان این امر بود.

وی با بیان اینکه پس از امنیت، عدالت به عنوان مولفه اصلی در وجود دولت ها مطرح شد خاطر نشان کرد: اگر در تاریخ نگاه کنیم عدالت پس از امنیت بیشترین کاربرد تبلیغاتی را داشته است و با وجود آنکه سوء استفاده های بسیاری از این کلمه شده است اما همچنان مقدس است.

یونسی با بیان اینکه در شرایط کنونی توسعه در کنار امنیت و عدالت مطرح شده است، گفت: در شرایط فعلی اگر دولتی نتواند توسعه را برای کشور فراهم کند دولت ناکارآمدی محسوب می شود اما در پشت صحنه امنیت نقش اساسی را در تصمیمات محرمانه دولت ایفا می کند چرا که فارغ از آنکه امنیت شهروندان تامین شود، خود دولت نیز نیازمند آن است که امنیت خود را تامین کند.

وزیر سابق دولت اصلاحات با بیان اینکه آمریکا در قرن اخیر مبالغ بسیاری را صرف تامین امنیت کرده است، اظهار داشت: آمریکا با شرایطی که در عراق به وجود آمد هزینه زیادی را برای امنیت خود صرف کرد و حدود دو هزار میلیارد دلار در جنگی که در عراق به راه انداخت صرف کرد؛ بنابراین امنیت اکنون به عنوان یکی از مولفه های اصلی دولت های توسعه یافته مطرح است.

یونسی در ادامه به تعریف امنیت پایدار پرداخت و خاطرنشان کرد: در کشور خود ما نیز اکنون سپاه، بسیج، قوه قضاییه و امور زندان ها بودجه های کلانی را دراختیار دارد که این نهادها به طور کلی کاربرد امنیتی داشته و این هزینه های سنگین برای امنیت صرف می شود، اما این امنیت کوتاه مدت است.

دستیار ویژه رئیس جمهور با بیان اینکه شوروی با وجود در اختیار داشتن سلاح های اتمی و موشک های قاره پیما نتوانست بقای خود را تامین کند اظهار داشت: امنیتی که متکی به سلاح باشد نمی تواند ضامن بقای یک حکومت باشد که شوروی نمونه بارز آن است اما از مولفه های اصلی که امنیت پایدار را برای کشور فراهم می سازد می توان به اقتصادی پویا در کنار حدود مدل مدیریتی مردمی اشاره کرد که دو عامل تاثیرگذار و شیوه مدیریتی با تاثیری که بر چگونگی مشارکت مردم در کشور دارد نقش اساسی را در ایجاد امنیت ایفا می کند.

یونسی با بیان اینکه دولت ها باید امنیت را از مردم اتخاذ کنند، گفت: دولت باید به جای آنکه امنیت را حکومتی کند آن را از مردم بگیرد و برای مردم فراهم کند تا بتواند امنیت خود را تامین کند چرا که در گذشته در قبال امنیت توسط رئیس قبیله یا طوایف تامین می شد اما اکنون اینگونه نیست و مردم نقش اساسی را برای خود در کشور قائل هستند.

وزیر دولت اصلاحات با بیان اینکه احزاب اکنون می توانند نقش اساسی را در تامین امنیت کشور فراهم کنند، تصریح کرد: دموکراسی حزبی می تواند نقش اساسی در تامین امنیت داشته باشد چرا که ممکن است برخی بگویند با ایجاد رضایت عمومی می توان امنیت را تامین کرد اما این وضعیت کوتاه مدت است و نمی توان در آن به مدت طولانی مدت تکیه کرد.

یونسی در ادامه سخنان خود به تشریح شیوه های حکومتی کشورهایی نظیر چین و عربستان پرداخت و گفت: اگر در یک کشور دموکراسی حزبی برقرار نشود نمی تواند دموکراسی را به معنای واقعی آن برای کشور فراهم کند چرا که برای مثال در عربستان جنگ میان قدرت داخلی وجود دارد و وضعیت مناسبی را در اختیار ندارد، در صد سال گذشته در اروپا وضعیت دموکراسی به این شکل نبود و کشورها بعد از جنگ ها و خون ریزی های بسیار توانستند قدرت شاه را کاهش دهند.

این مقاو دولتی به انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: فرهنگ کشور ما فاصله بسیاری با دموکراسی و جامعه مدنی دارد که احزاب باید در این زمینه وارد شده و آن را اصلاح کنند اما امری که باید به آن توجه کرد آن است که شرایط فعلی را به خوبی درک کنیم چرا که در وضعیت ایده آلی قرار نداریم و دچار عقب ماندگی تاریخی هستیم.

وی با اینکه دولت ها پس از روی کار آمدن در مسائل اجرایی غرق می شوند، اظهار داشت: یکی از مسائلی که دولت ها از آن غافل می شوند آن است که با درگیر شدن در مسائل اجرایی از امور دیگر غافل می شوند برای مثال در زمان آقای هاشمی با تاسیس دانشگاه آزاد نقش اساسی در سهم توسعه را ایفا کرد اما این امر در گذشته با مشکلاتی همراه بود.

یونسی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه گفتمان اعتدال چه تناسبی با امنیت پایدار دارد خاطر نشان کرد: این موضوع بحث مستقلی است که ما را از پرداختن به موضوع اصلی باز می دارد اما به طور کلی بایدبگویم که من گفتمان اعتدال را گفتمان مستقلی نمی دانم.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه احزاب چه کمکی می تواندبه امنیت پایدار بکند اظهار داشت: متاسفانه احزاب در کشور ما در جایگاهی نیستند که بتوانند کمکی برای دولت باشند چرا که در دولت های گذشته احزاب به شدت تضعیف شدند و نمی توان انتظار داشت که آنان دولت را در رسیدن به اهدافش یاری رسانند اما کاری که احزاب باید انجام دهند توجیه هواداران شان است که مانع دولت نشوند و به این امر که چرا اصلا مردم به روحانی برای اداره امور رای دادند توجه کنند.

یونسی در پاسخ به سوال یکی دیگر از شرکت کنندگان جلسه مبنی بر اینکه احمدی نژاد با تلاش ۱۸ ساعته خود در شبانه روز دولت را نه ۸ سال که ۱۶ سال به عقب برده است خاطر نشان کرد: همه اعضای دولت از این موضوع ناراحت هستند چرا که به نوعی همه خان گزیده هستند و به نوعی دود آتش دولت گذشته به چشم آنان رفته است اما باید اکنون به فکر حل مسائل کشور بود.

یونسی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه روحانی تکلیف خود را در میان دو جبهه اصلاح طلب و اصولگرا مشخص نکرده است و هواداران از وضعیت مشخصی برخوردار نیستند گفت: قبل از آنکه انتخابات ۹۲ صورت گیرد زمان زیادی طول کشید تا افراد احساس کنند که فرصت طلایی به وجود آمده است تا بتواند در عرصه اجرایی وارد شوند اکنون نیز به نظر من در حال تکرار همان اشتباه هستیم چرا که اگرچه دولت در حال از دست دادن بسیاری از فرصت های خود است اما احزاب و تشکل ها نیز به این امر توجه نمی کنند و شرایط را به درستی نمی سنجند چرا که مسیر خطرناکی است و باید به درستی آن را طی کرد.

دستیار ویژه رئیس جمهور با بیان اینکه تنها راه نجات اصلاح طلبان حمایت از روحانی است، گفت: مهمترین برنامه ای که اکنون باید آن را پی گیریم انتخابات مجلس شورای اسلامی است که باید همانگونه که در انتخابات ریاست جمهوری با شعار اعتدال مردم به پای صندوق های رای آمدند در انتخابات مجلس نیز باید چنین اتفاقی بیفتد و مسئله بعدی که دولت باید به آن توجه کند آن است که تمام تلاش خود را بر روی توافق نامه ژنو سرمایه گذاری کند تا به نتیجه برسد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات