وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه سیاست های دولت یازدهم در زمینه فیلترینگ سایتهای اینترنتی با دولت قبلی متفاوت است گفت: این دولت در کمیته تعیین مصادیق ۶ عضو دارد و بنده و آقای جنتی یک سری هماهنگی هایی داشته ایم که قرار گذاشتیم بین ۶ وزارت خانه سیاست های خود را هماهنگ کنیم و در این هفته یک جلسه بگذاریم و سیاست های جدید را مورد بحث قرار دهیم.

به گزارش افکارنیوز ، محمود واعظی صبح امروز در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی کلوب حدود یک ساعت آنلاین بود و به سوالات کاربران این صفحه اجتماعی پاسخ داد.

سیاست متفاوت دولت یازدهم در مورد فیلترینگ

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره سوالات مختلفی که در رابطه با فیلترینگ وجود دارد گفت: باید بگویم سیاست های دولت یازدهم با دولت قبلی متفاوت است.

وی با بیان اینکه این دولت در کمیته تعیین مصادیق ۶ عضو دارد افزود: بنده و آقای جنتی یک سری هماهنگی هایی داشته ایم که قرار گذاشتیم بین ۶ وزارت خانه سیاست های خود را هماهنگ کنیم و در این هفته یک جلسه بگذاریم و سیاست های جدید را مورد بحث قرار دهیم.

واعظی افزود: من امیدوارم که بتوانیم سیاست فیلترینگ را در قالب یک چهار چوب در بیاوریم تا فقط بخش هایی که از نظر اخلاقی مورد درخواست فیلتر خانواده ها است در آن کمیته فیلتر شود وگرنه در باقی موارد مشکلی ندارد یا از نظر علمی مورد استفاده قرار می گیرد ما به گونه ای بتوانیم آزاد کنیم.

پیشنهاد واعظی برای استفاده دوباره از وی چت

وی ادامه داد: ما حتی چندین سایت فیلتر شده خارجی را که بررسی کردیم و دیدیم مشکلی ندارد بنا داریم این ها را پیشنهاد کنیم در کمیته تعیین مصادیق تا آزاد شوند و حتی در ارتباط با وی چت آن را هم پیشنهاد دادیم که قسمت NEAR BY را اگر کمیته معتقد است ایراد دارد فیلتر کنیم و بقیه قسمتهایش را مردم بتوانند استفاده کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید براینکه شدیدا مخالف این هستیم که برای مسائل اقتصادی بخواهیم شبکه ای را فیلتر کنند در مورد سوالاتی در ارتباط با فیلتر کردن وی چت و. . به دلیل کمتر شدن در آمد برخی شرکتها مثل اپراتور اول و دوم گفت: من هیچ علایمی ندارم که این فیلترینگ به دلیل مسایل اقتصادی فیلتر شده باشد و با این کار هم شدیدا مخالفم.

وی گفت: در آینده بسیاری از تماسها روی همین بستر اینترنت برقرار می شود و لذا ما نمی توانیم در ایران در مقابل پیشرفت علم مقاومت کنیم و حتی سیاست ما این است و یکی از دلایلی که دنبال این هستیم که پهنای باند زیاد شود این است که همه ارتباطات را چه در داخل و چه در خارج بر همین بستر اینترنت برقرار کنیم و به همین دلیل فیلتر وی چت نباید به دلایل اقتصادی باشد.

تشکیل اولین جلسه شورایعالی فناوری اطلاعات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید براینکه در این چهار ماه گذشته چندین پروژه بزرگ تعریف کرده ایم که ۲۸ ماه طول خواهد کشید تا در سراسر کشور اجرا شود
اظهار امیدواری کرد که همزمان با اجرای این پروژه ها گشایشی هم برای مردم انجام شود.

واعظی با بیان اینکه در دو هفته گذشته چندین جلسه مختلف برای بودجه وزارت ارتباطات با مجلس و سازمان برنامه و بودجه داشته است گفت: پیگیرم که قولهایی که به مردم داده ام را پیگیری کنم.

وی با اشاره به تصویب شبکه ملی اطلاعات در شورایعالی فضای مجازی که سران سه قوه عضو آن هستند و به ریاست رئیس جمهور تشکیل می شود گفت: تصمیم بر آن است که طرح مفهومی و اجرای این شبکه بر عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باشد.

واعظی از فعالیت مجدد شورایعالی فناوری اطلاعات که برای سالها تعطیل شده بود با انتخاب نصرالله جهانگرد توسط رئیس جمهور خبر داد و گفت: اولین جلسه این شورا تشکیل شد.

تخفیف ۲۵ درصدی نرخ پهنای باند به pap ها


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد کاهش تعرفه اینترنت برای کاربران گفت: جلساتی برگزار شده که امیدواریم زودتر به نتیجه برسد و من مصمم هستند که تعرفه ها و پرداختهای مردم پائین تر بیاید.

وی ادامه داد: ما اعلام کرده ایم که اگر شرکتهای PAP به مردم تخفیف دهند ما هم به آن ها تا ۲۵ درصد تخفیف دهیم.

اردوغان بهمن ماه به ایران می آید


واعظی از حضور طیب اردوغان به ایران در نیمه اول بهمن خبر داد تا در کمیسیون اقتصادی مشترک ایران و ترکیه که بعد از دوسال برگزار خواهد شد شرکت کند که مسئول این کمیسیون را وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات عهده دار است.

وی افزود: با توجه به اقدامات انجام شده در خصوص افزایش پهنای باند شرکتهای PAP و همچنین کاهش ضریب اشتراک- sharing - تا پایان سال افزایش سرعت اینترنت خواهیم داشت.

سرعت اینترنت با دستور بالا نمی رود


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام اینکه در ارتباط با سرعت اینترنت کامنتهای زیادی داشته ام افزود: ما یک وزارت خانه ای هستیم که هرچه بستر فنی خود را بالا ببریم سرعت اینترنت بالا می رود؛ سرعت اینترنت با دستور بالا نمی رود. همکاران من به گونه ای پروژه را تعریف کرده اند که گام به گام هم کاربران جدید و هم کاربران قدیمی سرعتشان زیاد شود.

سرعت اینترنت را دو برابر می کنم

واعظی از کاربران اینترنت خواست که وی را درک کنند و ادامه داد: خواسته هایتان در حد ۴ ماه باشد که من به وزارت خانه آمده ام؛ من قول داده ام که سرعت اینترنت را دوبرابر کنم و روی قول خودم هستم؛ یک فرصت دوساله به من بدهید تا مشکلات را حل کنیم.

می دانم سرعت اینترنت پایین است


وی اذعان داشت: من می دانم که سرعت پایین است و قطع و وصل می شود و در حال برطرف کردن مشکل هستم.

۱۹۵ در تمام استانها فعال می شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه خیلی از افراد برای ایجاد سامانه ۱۹۵ تشکر کرده اند که برای انتقال شکایات و انتقادات و پیشنهادات است گفت: در حال حاضر تلفن ۱۹۵ در استان تهران و تلفن ۰۹۶۳۶۶۱ در سایر استانها به سامانه سپاس متصل می شود و در آینده نزدیک نیز ۱۹۵ در تمامی استانها فعال خواهد شد ضمن اینکه استفاده از سایت www. ۱۹۵. ir شماره پیامک ۶۰۰۱۹۵ و همچنین رایانامه ict. gov. ir@۱۹۵ در تمامی کشور قابل استفاده است

ایجاد زیرساخت IT کشور براساس فناوریهای روز

 واعظی در باره سوالاتی در مورد سیاست های وزارت ارتباطات در ارتباط با به روز کردن و استفاده از فناوری روز دنیا شده گفت: در این رابطه بنای ما بر این است که زیر ساخت آی تی کشور را بر اساس جدید تررین فناوری روز دنیا ایجاد کنیم.

وی تصریح کرد: سیاست وزارت خانه در رابطه با تولید داخل این است که به پژوهش و تولید در ایران بها دهیم و به همین جهت یک معاونت مستقل برای حمایت تولیدات داخلی ایجاد کردیم؛ قطعا هر تجهیزاتی که در داخل تولید شود را جلوی وارداتش را می گیریم و موظفیم که از این تجهیزات استفاده کنیم و به تمامی شرکتها هم توصیه می کنیم از آنها استفاده کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید براینکه استعدادهای زیادی داریم که بتوانیم وضعیت تحقیق و تولید در زمینه سخت افزار و به ویژه نرم افزار را به سرعت انتقال دهیم خاطرنشان کرد: در بودجه سال آینده رقم بالایی را برای حمایت از شرکتهای دانش بنیان، فارغ التحصیلان دانشگاهی در زمینه آی تی، مخابرات، الکترونیک و کامپیوتر در نظر گرفته ایم تا بیشتر به تولید داخلی بها داده شود و سطح آن ارتقا داده شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات