سردار سلامی:

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه دشمنان هیچگاه قادر به برآورد توان عملیاتی و تاکتیکی ایران نخواهند بود، گفت: انقلاب اسلامی یک پدیده سیاسی توقف ناپذیر و سیستمی برای تغییر زنجیره وار در منطقه و جهان است.

  سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در همایش سراسری مدیران و مسئولان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس با اشاره به اینکه جنگ تحمیلی بزرگ ترین واکنش استکبار جهانی در طول جنگ سرد بود، تصریح کرد: در دوران خفقان جنگ سرد هیچ نظام و حکومتی جرات ایجاد یک تحول سیاسی را نداشت، اما انقلاب اسلامی ایران نقطه آغازی برای گسستن کشورهای جهان از قدرت های بزرگ شد.

سلامی افزود: غرب در نخستین سال های پیروزی انقلاب اسلامی برای اینکه از پایه گذاری یک نظام الگو برای کشورهای جهان جلوگیری کند، توطئه بزرگ جنگ ۸ ساله را برنامه ریزی کرده و به مرحله اجرا گذاشت و این نخستین مقابله بزرگ دشمن با انقلاب اسلامی بود.

جانشین فرمانده کل سپاه تاکید کرد: انگیزه های شخصی صدام برای تسلط بر جهان عرب و انگیزه های غرب برای مبارزه با انقلاب اسلامی، چنین جبهه گسترده ای را علیه نظام اسلامی شکل داد. بنابراین باید متوجه این موضوع باشیم که دفاع مقدس تهاجم عراق علیه ایران نبود، بلکه تجمع گسترده استکبار و دولت های متوسط اروپایی و ارتجاع عرب علیه انقلاب اسلامی بود.

وی افزود: دفاع مقدس حادثه ای است که نقطه آغاز یک روند جدید در منطقه و عاملی برای شکست استراتژی قدرت های بزرگ بود. این جنگ تحمیلی طولانی دارای یک تاثیر سیاسی نامیرا در سطح جهان شد و به همین دلیل انقلاب اسلامی یک پدیده سیاسی توقف ناپذیر و سیستمی برای تغییر زنجیره وار در منطقه و جهان است.

وی خاطرنشان کرد: مطالعه دفاع مقدس، متعلق به یک زمان و جغرافیای خاص نیست و برای مدت ها اثرگذار خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه جنگ هشت ساله موجب شکل گیری جنگ اول خلیج فارس شد، گفت: صدام تلاش کرد با آغاز جنگ جدید، مسیر دیگری را برای ناکامی خود در مقابل انقلاب اسلامی ایران ایجاد کند. وقتی عراق، آمریکا، اروپا و عرب های مرتجع به نتیجهٔ مطلوب خود در مواجهه با انقلاب اسلامی نرسیدند، به این استراتژی روی آوردند.

جانشین فرمانده کل سپاه اظهار داشت: قدرت نظامی عظیم صدام در کنار فقر فزاینده ناشی از جنگ در کنار کشور ثروتمند ولی ناتوان از نظر نظامی کویت، موجب درک غلط صدام از برآورد واکنش قدرت های بزرگ جهان شد. این ناکامی ها و تحولات موجب تغییر سیاست راهبردی آمریکا در منطقه و زمینه حضور فیزیکی گسترده نظامیان آمریکا را فراهم کرد.

وی با تاکید بر اینکه مواجهه ما با آمریکا در این مقطع شدت گرفت، گفت: آن درسی که می توان از حمایت آمریکا از صدام و رژیم بعث در طول جنگ هشت ساله گرفت، این است که اگر یک حادثه عظیم اشتباه مدیریت شود، می تواند مسیر تمام منطقه یا کل جهان را تغییر دهد.

سلامی با اشاره به اینکه ابعاد ماکروسکوپیک دفاع مقدس بسیار گسترده و کلان است، تاکید کرد: ما باید جنگ را در دو بعد ماکروسکوپیک و میکروسکوپیک تحلیل کنیم. بُعد ماکروسکوپیک یعنی نمایش ابعاد و پیامدهای کلان جنگ در منطقه و جهان که تبیین این مهم از وظایف کسانی است که در حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس تلاش می کنند.

این فرمانده ارشد دوران دفاع مقدس، سناریوهای آغاز جنگ را فراگیر و فرامنطقه ای خواند و افزود: قدرت های بزرگ حتی در مقیاس های عملیاتی جنگ به کمک صدام شتافتند و قدرت های متوسط جهانی با همراهی عرب های متحد صدام، نه تنها در سطح استراتژیک از وی حمایت کردند، بلکه وارد عملیات مستقیم بر ضد جمهوری اسلامی شدند.

جانشین فرمانده کل سپاه نقش قدرت های بزرگ فرامنطقه ای را در تجهیز صدام بسیار گسترده توصیف کرد و افزود: وقتی روسیه، انگلستان و سایر قدرت های بزرگ، لشکرهای عراق را از ۱۲ لشکر به ۵۰ لشکر رساندند، این نشان دهنده عزم جدی قدرت های بزرگ برای سازماندهی چهارمین ارتش قدرتمند جهان بود.

وی با تاکید بر اینکه آمریکا مدیریت سیاسی جنگ تحمیلی را بر عهده داشت، گفت: وقتی عراق بخشی از خاک ایران را اشغال کرد هیچ قطعنامه ای برای برگشت صدام به مرزهای بین المللی صادر نشد، ولی در موضوع جنگ کویت به محض عبور اولین تانک صدام از مرزهای این کشور قطعنامه سازمان ملل دست آمریکا را برای اقدام نظامی علیه عراق باز گذاشت.

سلامی اضافه کرد: نقطه آغاز جنگ تحمیلی زمانی بود که ما دقیقا در مرحله تغییر و انتقال ساختار قدرت بودیم و از یک نظام پادشاهی وابسته به آمریکا، یک نگاه مستقل دینی مبتنی بر مولفه های قدرت درونی در کشور شکل گرفته بود.

وی با اشاره به اینکه سرعت توطئه دشمن به حدی بود که ارتش ما فرصت سازگاری با شرایط جدید را نداشت، تصریح کرد: در آن زمان نیروهای نظامی سازماندهی نداشتند و سپاه پاسداران هم هنوز در قالب یک قدرت نظامی دارای ساختار و تشکیلات نبود و کشور هم قدرت مقابله با چنین توطئه هایی را نداشت و زمان این حادثه کاملا از جانب قدرت های بزرگ برنامه ریزی شده بود.

جانشین فرمانده کل سپاه با اشاره به اینکه در چنین شرایطی هیچ نظام سیاسی قادر به مقابله با این توطئه های گسترده نیست، تاکید کرد: این یک شگفتی و اعجاز بزرگ در ساختار و سازمان درونی جمهوی اسلامی بود که در این موقعیت خطرناک توانست نظام را حفظ کند و این هنر مقاومت ملی است که می تواند تعادل روحی، اجتماعی و سیاسی را در چنین موقعیت هایی ایجاد کند.

وی با بیان اینکه ظرفیت عظیم امام (ره) برای مدیریت چنین حادثه ای به خوبی مشهود است، افزود: عکس العمل رهبر کبیر انقلاب اسلامی در تشخیص حقیقت قدرت و قدرت حقیقت به بهترین شکل به نمایش گذاشته شد و توانست ثبات سیاسی را به صحنه جامعه بازگرداند و سناریوهای جهانی مقابله با انقلاب را با شکست مواجه کند.

سلامی فرمایشات امام (ره) را چشمه حکمت توصیف کرد و افزود: سخن امام راحل مبنی بر اینکه « ما تا آخر ایستاده ایم» ناشی از حکمت، بصیرت، و شناخت ایشان بود.

وی با اشاره به آیه ای از قرآن که می فرماید « اگر می خواهید راه های جهاد را به شما بیاموزیم در راه خدا جهاد کنید» ، بیان کرد: اگر ملتی دست روی دست بگذارد و منتظر نصرت های الهی باشد، این مهم حاصل نمی شود و اگر مردم دین خدا را یاری کنند، خدا نیز آن ها را یاری خواهد کرد.

جانشین فرمانده کل سپاه با اشاره به این موضوع که ما هرگز قواعد غلبه بر دشمنان را از خودشان نیاموخته ایم، افزود: در طول جنگ تحمیلی اگر می خواستیم با قاعده و استراتژی دشمن بجنگیم، حتما شکست می خوردیم. راز موفقیت رزمندگان در دوران دفاع مقدس تکیه بر اندیشه های و مولفه های قدرت درونی بود.

وی افتخارات دوران دفاع مقدس را الگوی مناسبی برای آیندگان عنوان کرد و افزود: هنر رزمندگان در جنگ تنوع تاکتیک بود. ما در جنگ اصل غافلگیری را بیش از ورود تجهیزات جدید در ابتکار عمل تاکتیک سازی، خلاقیت، غافلگیری و برآورد ناپذیری رفتارهای عملیاتی و تاکتیکی به نمایش گذاشتیم. به همین دلیل دشمنان هیچگاه قادر به برآورد توان عملیاتی و تاکتیکی ما نخواهند بود.

سلامی با طرح این سوال که چه چیزی اجازه می داد تحرکات تاکتیکی ما تحقق پیدا کند و پیروز شود؟ گفت: وجه تمایز جنگ ما با تمام جنگ های جهان در بعد عقیدتی آن است و باید این مهم را به عرصه تفکر ملی به یک افتخار و ارزش ماندگار و جاودانه در جامعه بدل کرد.

وی دفاع مقدس را سرشار از ارزش های زنده و ماندگار توصیف کرد و گفت: جنگ ما با مردم و نیروهایی پیش رفت که همه آن ها مرگ در راه خدا را یک ایده آل می دانستند و هرچه به صحنه های خطر نزدیک تر می شدند، نیرویی دو چندان می یافتند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات