در جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی:

رییس جمهور با بیان اینکه بگذارید فضا باز شود و آن کس که سوال و نقد دارد آن را مطرح کند، گفت: پرسش و نقد از بین نمی رود و اگر نگذاشتیم بروز و ظهور پیدا کند به ناچار زیرزمینی می شود و این قطعا به نفع جامعه نیست.

به گزارش افکارنیوز ، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان صبح امروز در نوزدهمین جشنواره تحقیقات علوم پزشکی رازی اظهار داشت: دانشمندان و فرهیختگان برای اینکه کشور را در مسیر پیشرفت و تعالی قرار دهند، همه تلاش و کوشش خود را در مسیر تحقیق بکار می برند.

وی با بیان اینکه حوزه و نظام سلامت ویژگی خاص خود را دارد، گفت: اگر بگوییم توسعه پایدار بدون سلامت و ارتقاء آن امکانپذیر نیست، سخنی است که با واقعیت ارتباط دارد و همان کلام معروف که عقل سالم در بدن سالم و یا تعبیر بلند بوعلی که شرایط جسمی در روح و شرایط روحی در جسم انسان تاثیرگذار است، ما را به اینجا می رساند که حتی آرامش، درست فکر کردن و اندیشیدن بدون سلامت و جسم سالم یا امکان پذیر نیست یا بسیار سخت و پیچیده است.

رئیس جمهور نظام سلامت را دارای مشکلات خاص خود خواند و تصریح کرد: گرچه حتی همه کشورها حتی کشورهای پیشرفته نتوانستند همه مشکلات نظام سلامت را و معضلات آن را از بین ببرند، اما در عین حال دنیای پیشرفته، گام های بسیار بلندی برداشته شده و این گام ها تنها در مرحله تشخیص، درمان، دارو و یا خدمات پزشکی نیست بلکه فراتر از این حرف هاست؛ ما به ساختار صحیح و شبکه قوی و نهادهایی که بتوانند رابطه بیمار و درمان را به صورت عادلانه و سالم تسهیل کند، نیاز داریم.

روحانی افزود: تحقیق برای نظام سلامت تنها منحصر به تحقیق در علوم پزشکی نیست، بلکه در رشته های مختلف باید پژوهشگران ما در بخش اقتصاد، اقتصاد سلامت، در بخش مدیریت، مدیریت سلامت، در بخش اخلاق، اخلاق سلامت، در بخش فلسفه، فلسفه سلامت و همه در کنار یکدیگر قرار گرفته و به صورت میان بخشی دیده شود و لذا در کنار موسسات تحقیقاتی مربوط به نظام سلامت و همچنین وزارت بهداشت و درمان، وزارت علوم نیز باید پا به میدان بگذارد و سایر مراکز تحقیقاتی نیز باید در این زمینه وارد شوند و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این زمینه باید گام های بلندی بردارد و بخش خصوصی نیز باید در این زمینه وارد میدان شود.

وی خاطر نشان کرد: تحقیقات برای دستیابی به نظام سلامت نسبتا مطلوب نیاز به همکاری، همدلی و هم افزایی در بخش های مختلف بویژه بخش اصلی سلامت دارد تا بتوانیم بیماران را راحت تر، آسان تر و با مخارج کمتر و همچنین با آثار جانبی کمتر درمان کنیم. چرا که بسیاری از درمان هایی که انجام می شود ممکن است برای از بین بردن آن درد و بیماری موفق باشد، اما همواره باید تلاش کنیم آثار سوء جانبی کمتر شود. مصرف یک دارو در زمان طولانی می تواند آثار جانبی همراه داشته باشد. پس از یک بخش از تحقیقات باید در این زمینه باشد که آثار سوء را کم و کمتر کنیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: ما در بخش سلامت نیاز به راهی طولانی داریم. دولت در بخش سلامت همین بحث را استراتژیک و بلندمدت می بیند و ناچار است برای بلندمدت برنامه ریزی کند و هم ناچاریم دنبال برنامه های کوتاه مدت باشیم. در آغاز این دولت در بخش سلامت و در بخش داور شاهد نوعی شبه بحران بودیم. در بخش دارو در ابتدای دولت ناچار بودیم با اقدامات فوری این شبه بحران را از بین ببریم و دولت با همه توانی که داشت در ضمن مشکلات مالی فراوانی که داشت و دارد، اما تلاش خواهد کرد این مشکلات را پشت سر بگذراند، در بخش دارو قدم های فوری برداشتیم. یعنی به همان میزانی که ما برای نیاز کالاهای اساسی مثل گندم و تامین آن اقدامات فوری انجام دادیم، در بحث دارو نیز به همان نسبت اقدامات فوری انجام دهیم.

روحانی اضافه کرد: البته این سخنان به معنای آن نیست که همه مشکلات دارو حل شده، اما ما توانستیم از آن شرایط فوق العاده عبور کنیم. در بودجه سال ۹۳ نیز گرچه ممکن است ارقام بودجه ای در بخش سلامت همچنان رافع همه مشکلات نباشد، اما اقدامات قابل توجهی در حد توان در بخش سلامت انجام داده ایم و برای برخی از بخش های سلامت در پایان سال جاری و سال ۹۳ و بخش های دیگر در سال های آینده اقدام خواهیم کرد و همه امید دولت این است بتواند در طول برنامه ۴ ساله دولت یازدهم شرایط نظام سلامت را به شرایط نسبتا مطلوب برساند.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه کشور در بحث واکسن نیاز به واردات از خارج از کشور دارد، گفت: واردات واکسن بر دوش دولت سنگینی می کند و من از آقای دکتر هاشمی می خواهم بحث واکسن در طول دولت یازدهم و در پایان این دولت به نقطه ای برسد که در این بخش کشور بی نیاز و خودکفا شود.

رئیس جمهور افزود: در بخش های دیگر نیز برنامه ریزی های مفصلی داریم و در همین ایام مشغول برنامه ریزی هستیم و یک جلسه دولت در هفته های گذشته به طول کامل به گزارش و بررسی وضع سلامت گذشت و در چندین جلسه اقتصادی نیز با حضور بنده بحث صرفا پیرامون حل معضلات سلامت بود و در این زمینه انشاءالله در مرحله دوم اجرا قانون هدفمندی یارانه ها قدم بلندتری برخواهیم داشت.

روحانی در زمینه تحقیق و پژوهش نیز اظهار داشت: شاید اولین درس را باید از رازی بیاموزیم. حرف های آقای دکتر ملک زاده را قبول دارم در زمینه تحقیقات دولت باید منابع بیشتری را در اختیار این بخش قرار دهد.

وی اضافه کرد: در اینجا قول می دهم هر تحقیقی که ضروری امروز جامعه و کاربردی باشد و تبدیل به محصول شود و به عنوان محصول دانش بنیان در اقتصاد ملی ما بتواند حضور پیدا کند، دولت منبع مالی آن را به هر صورت که باشد تامین خواهد کرد.

رییس جمور با اشاره به اینکه شکوفایی نه در بخش سلامت که در بخش علم از مسیر پژوهشی می گذرد، یادآور شد: اگر پژوهش نباشد علم به معنای انباشت داده هاست و این ما را به توسعه و پیشرفت نمی رساند.

وی افزود: شک آغازی است که اگر حوصله کنیم ما را به آغازی درست می رساند و یقین از شک مقدس آغاز می شود، شک آغازی است که اگر درست حرکت کنیم ما را به علم و یقین می رساند. اساس رشد یک انسان پرسش است. انسان موجودی پرسشگر، جست وجوگر و انتخاب گر است.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: نباید بگذاریم فضای جامعه ما به گونه ای باشد که خدای ناکرده فکری، اندیشه ای و نقدی زیرزمینی شود. پرسش و نقد از بین نمی رود و اگر نگذاشتیم بروز و ظهور پیدا کند به ناچار زیرزمینی می شود و این قطعا به نفع جامعه نیست. بگذارید فضا باز شود و آن کس که سوال و نقد دارد آن را مطرح کند، زیرا در سایه برخورد اندیشه های مختلف است که می توانیم به رشد و تعالی دست یابیم.

روحانی با اشاره به اینکه دانشگاه باید مرکز اندیشه ها، پرسش گری، نقادی ها و حقیقت جویی باشد، گفت: اگر این فضا در دانشگاه شروع و آغاز شد، این دانشگاه که باید محقق تربیت کند از آن افراد پرسشگر، اندیشه ورز خارج می شود و در پژوهش قدم می گذارند.

وی گفت: پژوهشی و تشخیصی که محصولش بهبود زندگی مردم باشد، از چنین دانشگاهی خارج می شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه من به عنوان کسی که مدت ها مسئول یک مرکز تحقیقاتی بودم، می دانم که منابع مالی در زمینه تحقیقات کامل و جامع نیست و باید آن را افزایش دهیم، افزود: اینجا باید این سوال را مطرح کرد که آیا همان منابعی که به پژوهش تخصیص یافته درست و بهینه بوده است؟

روحانی با تاکید بر اینکه منابع مالی تحقیق و پژوهش در کشور ما و حتی کشورهای توسعه یافته و پیشرفته نیز پایان یافته نیست، گفت: باید اولویت های این امر مشخص شود و هم د رحوزه سلامت و هم در حوزه پژوهش های این بخش با اولویت حرکت کرد.

وی تاکید کرد: دولت باید منابع خود را به پژوهش های اولویت دار برای حل معضلات امروز که باید به نتیجه تحقیقات منجر شود، تخصیص دهد. این منابع باید به بهداشتی که پیشگیرانه تر و برای تهیه دارویی که مدت درمان را کوتاه تر و دارویی که با قیمت کمتر و موثرتر برای مردم باشد، اختصاص یابد. اگر تخصیص ما در نظام سلامت به این نقاط منجر شود، می توانیم آن را در جهت حل شدن مسائل مردم به بازار هدایت کنیم.

رییس جمهور ادامه داد: فناوری هایی اولویت دار است که در نظام تخصیص شما فعال تر است. نظام تخصیص ما به دردهای موجود برنمی گردد و امروز شما به عنوان پژوهشگران حوزه سلامت بهتر از گذشتگان و با در اختیار داشتن وسایل پیشرفته تر می توانید دردها را درمان کنید. در دوران قدیم و در دوران رازی ها پزشکان همه دردها و آثار مشکلات را از شرایط پشت چشم تشخیص می دادند و امروز با داشتن امکانات پیشرفته تشخیص این مسئله از طریق وسایل موجود راحت تر است.

روحانی با بیان اینکه بوعلی بر نبض تکیه می کرد و شما حتما در کتاب قانون خوانده اید که از طریق نبض حتی عشق و حالات روحی و روانی بیماران را درک می کرد.

به گفته رییس جمهور، " این دانشمندن در آن زمان وسائل امروز را نداشتند و تشخیص آنها بر مبنای علائم ظاهری بود. گاهی یک پزشک با یک نگاه خود مریضی بیمار را تشخیص می داد و سی تی اسکن او نگاه او به چشم و زبان بیمار بود، اما امروز شما ابزار و وسایل علمی را در اختیار دارید که به شما برای تشخیص کمک می کند و حتی گاهی برای درمان بیماران خود از لیزر و لاپاراسکوپی کمک می گیرید و از اعضایی که جایگزین عضو بدن می شوند، استفاده می کنید. "

روحانی افزود: در قدیم دندان را می کشیدند و فناوری هایی مانند ایمپلنت نبود، اما امروز شما گاهی مفاصل را نیز عوض می کنید و فناوری های جدید به کمک شما می آیند. از داروهایی شیمیایی که رازی به عنوان شیمی و شیمیدان بزرگ الکل کشف کرد کمک می گیرید و به کمک شما می آید.

رییس جمهور با اشاره به اینکه ما شخصیت های بزرگی در حوزه پزشکی داریم، گفت: رازی نه تسهیلات داشت و نه منابع مالی خوبی در اختیار داشت و نه اینکه فناوری های نوین را در اختیار؛ بلکه فقط خودش بود و شاگردانش و به این مقام رسید.

" ما دو چیز می خواهیم و آن درک و درد است؛ درک درست و درد مردم داشتن است که امروز کشور نیاز دارد. درد کشور داشتن است که باید برای کشور تلاش کرد و اگر درد گرفتن امتیاز برای رسیدن از استادیاری به دانشیاری یا چاپ مقاله در ISI شد، اینها دنیای دیگری دارد. "

رئیس جمهور تصریح کرد: باید مقابل محققی خضوع کرد که دردش درد مردم و حل معضلات مردم است و درکش این است که امروز ملت ما اگر می خواهد به پیشرفت برسد، راهی جز پژوهش و تحقیق ندارد.

روحانی تاکید کرد: باید پژوهش محور بود و برای حل معضلات کشور از تحقیق استفاده کرد. باید اقتصاد ما دانش بنیان شود و بخش محصولات دانش محور در کشور ما بخش بزرگی از محصولات جامعه شود و برای این کار باید انگیزه، اراده و اعتماد به نفس لازم را داشته باشیم.

وی افزود: دولت موظف است در این زمینه هر کمکی که لازم است انجام دهد و رئیس جمهور لازم است در این زمینه بیشتر بشنود تا حرف بزند.

رئیس جمهور ادامه داد: ما در زمینه نظام سلامت و تحقیقات باید براساس اولویت حرکت کنیم و به آن بیماران و آن قشر از جامعه که دارای مشکلات بیشتری در زندگی هستند و زندگی شان با رنج توام است، اولویت دهیم.

تکمیل می شود…

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات