عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران درباره اینکه چرا افرادی مثل ترکان و فائزه هاشمی به رای مردم توهین می کنند گفت: برخی فکر می کنند بیش از همه می دانند و بهتر از همه می اندیشند اما چنین نگرشی در نهایت آنان را به سقوط می کشاند.

به گزارش افکارنیوز ، عشرت شایق عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی  در پاسخ به اینکه چرا برخی اصلاح طلبان هجمه به مجلس نهم را کلید زده اند اظهار داشت: تمامیت خواهی و حذف رقیب، ناشی از خود برتر بینی است و این حس معمولاً در اشخاصی که مقام و موقعیت سیاسی را فرصتی طلایی برای دستیابی به اهداف فردی و گروهی می پندارند، قوی و مخرب تر است.

شایق ادامه داد: عطش قدرت طلبی این گونه افراد و گروه ها هرگز فرو نمی نشیند و با رسیدن به موقعیتی، بلافاصله درصدد به دست آوردن مقام و موقعیت های دیگر می افتند و در این راه از هیچ اقدامی فروگذار نیستند.

وی با بیان اینکه صاحبان این نوع نگرش، افراد و گروه های مخالف را سدی در مقابل تمامیت خواهی خود یافته

و برای حذف آنها اقدام می کنند گفت: این موضوع مختص یک یا چند کشور نیست، همه جوامع با شدت و ضعف متفاوت دچار این عارضه بوده و از این ناحیه آسیب های فراوانی را متحمل می شوند و شاید به خاطر همین مسئله است که در کشورهای دموکراتیک و مردم سالار تلاش می شود تا ساختار سیاسی کشور به گونه ای تعریف و ترسیم شود که آسیب ها از این ناحیه را به حداقل برسانند.

* تلاش برخی سیاسیون برای به دست آوردن قدرت فزاینده

نماینده سابق مجلس هفتم گفت: کشور ما نیز از این امر مستثنی نیست و متاسفانه بعضی از سیاسیون فارغ از گرایشات سیاسی، همواره درصدد به دست آوردن قدرت بیشتر به هر شکل ممکن هستند. این افراد در هر برهه وجود داشته و با روی کار آمدن هر دولتی بلافاصله وارد میدان شده و با تفسیر و تحریف آرای مردم، چنین وانمود می کنند که اقبال مردم به فرد پیروز انتخابات، رای به اهداف آنان بوده و حاکمیت باید زمینه تحقق این اهداف را ولو با تغییر قانون اساسی و یا زیر پا گذاشتن آن فراهم سازد.

شایق با تاکید بر اینکه در چنین شرایطی میزان پایبندی قوه مجریه و شخص رئیس جمهور به قانون اساسی و ساختار سیاسی کشور مشخص می شود اظهار داشت: اگر شرایط طوری رقم بخورد که افراد فرصت طلب و تمامیت خواه میدان بیشتری برای عرض اندام پیدا کنند روز به روز بر شدت اظهارات و اقدامات آنان افزوده می شود.

وی ادامه داد: این جریانات حتی ممکن است به درخواست تغییر قانون اساسی و ساختار سیاسی کشور نیز بکشد، مانند آنچه که در پایان دوره دوم دولت سازندگی رخ داد و برخی از افراطیون آشکارا سخن از لزوم تغییر قانون اساسی برای امکان کاندیداتوری سه باره آقای هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری زدند که البته با نهیب مقام معظم رهبری، برخورد قاطع مردم انقلابی، صاحب نظران مومن و نویسندگان متعهد و اصحاب رسانه ها مواجه شده و بلافاصله عقب نشینی کردند.

* کسانی که از توهین به مردم ابایی ندارند به صحنه آمده اند

عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران با اشاره به اینکه پس از انتخابات ۲۴ خرداد امسال و روی کار آمدن دولت یازدهم، برخی افراد وارد میدان شده و با مصادره آرای مردم به نفع خود شروع به تخریب و تخطئه جناح رقیب کردند، خاطرنشان کرد: آنها در این راه حتی از توهین به مردم و رئیس جمهور منتخب نیز ابایی نداشتند، بعضی از این افراد در محافل و مجالس خصوصی و عمومی، راجع به شخص رئیس جمهور و یا قشرهایی از مردم سخنانی گفتند که به هیچ عنوان قابل توجیه نیست.

شایق افزود: از نظر این عده، همه افراد جامعه یا با آنها هستند که موظفند این سخنان را تایید و همراهی کنند و یا در مقابل آنان قرار دارند که باید از صحنه سیاسی کشور خارج شوند تا آنان بتوانند به اهداف خود برسند.

* مجلس سدی در برابر تمامیت خواهی گروه های تندروست

وی به نقش مجلس شورای اسلامی در این میان اشاره کرد و اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی به دلیل داشتن اختیار قانون گذاری و نظارت بر اداره امور کشور از جایگاه ویژه و ممتازی برخوردار است که می تواند همانند سدی محکم در مقابل تمامیت خواهی افراد و گروه ها بایستد و طبیعی است که افراطیون تمامیت خواه تحمل چنین مجلسی را نداشته و تلاش خواهند کرد تا اقتدار مجلس شورای اسلامی را خدشه دار ساخته و با تهدید نمایندگان مردم، آنان را به همراهی خود وادار سازند.

نماینده سابق مجلس هفتم در پاسخ به اینکه آیا به نظر شما این اظهارات منجر به نوعی دیکتاتوری و انسداد سیاسی نمی شود؟ گفت: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قوای سه گانه را مستقل از هم اعلام کرده و وظایف و اختیارات هرکدام را به طور شفاف بیان کرده است. در عین حال جهت حفظ استقلال و افزایش اقتدار مجلس شورای اسلامی، نه تنها اختیار انحلال قوه مقننه را به قوه مجریه نداده بلکه اختیارات وسیعی به نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی محول کرده است که نظارت بر تمام امور کشور و حتی عزل وزرا و رئیس جمهور از جمله این اختیارات است.

شایق تصریح کرد: اینکه عده ای خواستار تغییر این وضعیت می شوند ناشی از همان روحیه تمامیت خواهی است تا نمایندگان مردم در خانه ملت نتوانند به وظایف خود عمل کرده و جلو تندروی ها و اقدامات ساختارشکنانه افراد تندرو و تمامیت خواه را بگیرند. این افراد بدلیل حس برتربینی خود، به راحتی برای مردم خط و نشان کشیده و برای آنان تعیین تکلیف می کنند.

«آنچه برای این عده اهمیت دارد، دستیابی به قدرت و در اختیار گرفتن مناصب بیشتر است و در این مسیر حتی بیم اعاده دیکتاتوری و انسداد سیاسی نیز نمی تواند عامل بازدارنده ای محسوب شود. »

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه چرا این افراد هر زمانی که رای مردم به نفع آنها نباشد آنرا تزئینی می دانند و درصدد تغییر آن هستند اظهار داشت: همانطوری که اشاره شد هدف افراد تمامیت خواه، رسیدن به قدرت برای حفظ و افزایش منافع فردی و گروهی است.

* اصلاح طلبان هرگاه رای مردم به نفع شان باشد بر طبل مردم سالاری می کوبند


عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران افزود: این افراد اگر رای مردم را در جهت اهداف خود ببینند به شدت بر طبل مردم سالاری و دموکراسی کوبیده و از آن برای منزوی کردن رقیب و حتی توجیه اقدامات هنجارشکنانه خود سوء استفاده می کنند. اما چنانچه آرای اکثریت مردم برخلاف منافع و اهداف آنها باشد، رای مردم تزئینی قلمداد شده و با مطرح کردن بهانه تقلب، درخواست ابطال انتخابات می شود و وقیحانه ترین پیشنهادات و سخیف ترین توهین ها نسبت به مردم و برگزیدگانشان صورت می گیرد.

شایق در ادامه گفت: در واقع رای مردم برای این عده هنگامی محترم است که در راستای اهداف آنان ارزیابی شود و اگر چنین نباشد، رای و نظر مردم ارزش و اعتباری نخواهد داشت.

وی در پاسخ به این که چرا افرادی مثل ترکان و فائزه هاشمی به رای مردم توهین می کنند و حاضر نیستند که اختلاف سلیقه سیاسی را پپذیرند؟ بیان داشت: بعضی ها دانسته و یا ندانسته چنان سخن می گویند که گویی بیش از همه می دانند و بهتر از همه می اندیشند و ایده آل تر از دیگران عمل می کنند!

نماینده سابق مجلس هفتم افزود: رسیدن به چنین دیدگاهی موجب برانگیخته شدن حس خود برتربینی می شود و افرادی که به این مرحله می رسند شان و منزلتی برای دیگران قائل نیستند تا مواظب اظهارات خود در قبال آنان نیز باشند، اقشار مختلف مردم به راحتی از سوی چنین افرادی مورد تحقیر و توهین قرار می گیرند و دیدگاه های متفاوت سیاسی و اختلاف سلیقه برای این عده مفهومی ندارد و چنین نگرشی در نهایت آنان را به سقوط می کشاند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات