همزمان با روزی که در مونترو سوئیس کنفرانس حل بحران سوریه برگزار می شود، در یک گوشه دیگر این کشور اجلاس مجمع جهانی اقتصاد موسوم به «داووس» برگزار خواهد شد. دوم بهمن محمد جواد ظریف در ژنو و حسن روحانی در داووس خواهند بود. این اولین سفر حسن روحانی به اروپا بعد از ریاست جمهوری اش است.

به گزارش افکارنیوز ، همچنانکه که سفر روحانی به نیویورک و حضور او در اجلاس سالیانه سازمان ملل و احتمال دیدارش با رئیس جمهور آمریکا تمامی اخبار آن اجلاس را تحت الشعاع خود قرار داده بود حالا حضور همزمان روحانی و جان کری وزیر خارجه آمریکا و البته مقامات رژیم صهیونیستی در اجلاس داووس بر سایر خبرهای این اجلاس سیاسی، اقتصادی سایه انداخته است. حسن روحانی اولین مقام ایرانی نیست که در اجلاس ژنو حضور پیدا می کند، او بعد از سید محمد خاتمی دومین رئیس جمهور ایرانی است که به این اجلاس قدم می گذارد.

"

دیدار خاتمی با جان کری خبرسازترین اتفاق اجلاس ۲۰۰۷ داووس بود


سالی که از ایران دعوت نشد
سال ۸۹ برای نخستین بار از مقامات ایران کسی برای شرکت در اجلاس داووس دعوت نشد. این اتفاق در سال ۹۱ هم رخ داد
محمود احمدی نژاد رئیس جمهورسابق ایران که علاقه زیادی به حضور در اجلاس های بین المللی داشت اما هیچ وقت به این اجلاس دعوت نشد.   محمد باقر قالیباف شهردار تهران، جواد لاریجانی مسئل دفتر کمیته حقوق بشر در قوه قضائیه، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور، منوچهر متکی وزیر پیشین امور خارجه از معروفترین چهره های ایرانی هستند که در اجلاس داووس شرکت کرده اند.   در سال ۱۳۸۶، علاوه بر منوچهر متکی وزیر امور خارجه، محمد خاتمی به عنوان رئیس موسسه گفت و گوی تمدن ها، جواد لاریجانی به عنوان مسئول دفتر کمیته حقوق بشر در قوه قضائیه، باهنر نایب رئیس مجلس و محمد باقر قالیباف دعوت به عمل امده بود. در سال ۸۷ هم از منوچهر متکی و معصومه ابتکار برای حضور در این اجلاس دعوت شد.

"

معصومه ابتکار تنها زن ایرانی است که در قامت یک مقام دولتی در  اجلاس داووس حضور پیدا کرده است


دیدار خاتمی و کری
سید محمد خاتمی نخستین میهمان ایرانی جلاس داووس بود که در سال ۲۰۰۴ به عنوان رئیس جمهور ایران به این اجلاس رفت. در سال ۲۰۰۷ از محمد خاتمی برای حضور در دهکده داووس دعوت شد و این در حالی بود که در آن زمان محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران بود. دیدار خاتمی با یک مقام آمریکایی در حاشیه اجلاس داووس یکی از پرسروصداترین اتفاقات این اجلاس بود. جان کری در آن زمان نماینده مجلس آمریکا بود. خاتمی از نتیجه مطالعات گروه بررسی عراق و گزارش بیکر همیلتون مبنی بر پیشنهاد مذاکره میان آمریکا و ایران حمایت کرد و گفت: به جای هر نوع تنش، بهتر است همکاری و گفت وگو با ایران و سوریه درباره عراق انجام شود. به همین علت بود که دیدار خاتمی با جان کری نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بیش از هر خبر دیگری مورد توجه روزنامه ها و خبرگزاری های خارجی قرار گرفت.

"

محمد باقر قالیباف تنها مقام غیردولتی است که از ایران در اجلاس داووس شرکت کرده است


کری امیدوار است
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرده است که بتواند در اجلاس داووس با حسن روحانی هم دیدار کند منابع آمریکایی گفته اند جان کری بعد از مشارکت خود در افتتاح مذاکرات درباره بحران سوریه در مونترو، به شهر داووس سوئیس برای مشارکت در نشست سالیانه مجمع اقتصاد جهانی خواهد رفت، جائیکه امیدوار است نشستی را با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران برگزار و در آن موضوع درگیری در سوریه و پرونده هسته ای و مسائل دیگری را مورد بحث و بررسی قرار دهد. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی هم قرار است در این نشست حضور پیدا  کند.
قالیباف تنها مقام غیردولتی
محمد باقر قالیباف تنها مقام غیردولتی ایران است که از ایران در این اجلاس شرکت کرده است. او در سال ۸۶ به این اجلاس دعوت شد. قالیباف در حاشیه این اجلاس با مقاماتی از جمله عمر موسی دبیر کل اتحادیه عرب دیدار و گفت وگو کرد. " گرت اوانس" رئیس گروه بین المللی بحران نیز از جمله چهره هایی بود که در حاشیه اجلاس داووس با قالیباف دیدار کرد.

"

حمله لفظی اردوغان به رئیس رژیم صهیونیستی معروفترین و آشناترین اتفاق داووس برای ایرانیان است


آشناترین اتفاق داووس برای ایرانیان
معروفترین و آشناترین اتفاق داووس برای ایرانیان به نشست این مجمع در سال ۸۷ بر می گردد. به سالی که رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه، شیمون پرز رئیس رژیم صهیونیستی را تحت حمله لفظی گرفت و خطاب به وی گفت که وقتی صحبت کشتار باشد شما خوب بلدید این کار را بکنید.
او از اینکه سخنرانی اش به خاطر انتقاد از رژیم صهیونیستی قطع شده بود خطاب به رئیس رژیم صهیونیستی افزود: شما ادعاهای دروغ می کنید شما از کودک کشی و آدم کشی لذت می برید،   خوب می دانم چگونه کودکان را در سواحل هدف قرار دادید و کشتید. وی در این هنگام رئیس رژیم صهیونیستی با حرکاتی وانمود کرد که سخنان اردوغان را از طریق گوشی خود نمی شنود، که اردوغان بلافاصله با دست پرز را مورد اشاره قرار داد و گفت: خوب می شنوید آقا، خودتان را به آن راه نزنید، شما خود می دانید که من چه می گویم؛ دست شما به خون کودکان غزه آلوده است

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات