زاهدی در جمع خبرنگاران:

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: فرجی دانا نتوانست با توضیحات خود در مورد آزمون دکتری نمایندگان سوال کننده را قانع کند.

به گزارش افکارنیوز ، محمد مهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در جمع خبرنگاران افزود: در رسانه ها به نقل از وزیر علوم آمده بود که نحوه پذیرش دانشجو در مقطع دکتری با سال های قبل متفاوت شده و در روش جدید ۳۰ درصد به آزمون اختصاصی و ۷۰ درصد به مصاحبه اختصاص می یابد.

وی افزود: علت سوال نمایندگان هم در این رابطه بوده و وزیر علوم هم روز گذشته در کمیسیون حاضر شد و در پاسخ سوال نمایندگان توضیح داد که نگفته ۷۰ درصد سهم مصاحبه در آزمون دکتری است.

زاهدی ادامه داد: به موجب آن که تصمیم گرفته شده و به کمیسیون آموزش ارائه شده در آزمون دکتری ۳۰ درصد سهم آزمون اختصاصی و ۷۰ درصد بقیه توزیع می شود.

وی در تکمیل سخنان خود تصریح کرد: به این ترتیب ۲۱ درصد به مصاحبه و ۳۰ درصد به کارهای پژوهشی داوطلبان و بخشی هم به سوابق آموزشی مثل توصیه نامه های علمی، معدل و دروس مربوطه اختصاص می یابد.

زاهدی با اشاره به اینکه سهم ۷۰ درصدی مصاحبه در آزمون دکتری صحت ندارد و این سهم ۲۱ درصد است، اظهار داشت: ۴۹ درصد سوابق آموزشی و پژوهشی و ۳۰ درصد هم آزمون اختصاصی برای داوطلبان موثر خواهد بود و ما امیدواریم براساس صحبت های وزیر همین موضوع اجرایی شود و نگرانی قشر عظیمی از داوطلبان برطرف شود.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: نماینده ای که از وزیر سوال پرسیده بود از پاسخ وزیر در این رابطه قانع نشد و قرار شد ظرف مدت سه روز موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

زاهدی خاطرنشان کرد: طرح نظام جامع آموزش مهارت فنی و حرفه ای نیز در کمیسیون مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در آن برای سیاست گذاری، برنامه ریزی مدیریتی، ارزشیابی و اجرای روش آموزش مهارت فنی و حرفه ای پیش بینی ایجاد یک نهاد ملی شده است که همه نهادها و دستگاه های دولتی و غیردولتی که در این زمینه کار می کنند می توانند تحت پوشش قرار گیرند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در خاتمه افزود: در یک نظام یکپارچه باید بتوانیم اهدافی که در این طرف مرتب شده مانند توجه به کاریابی، کارآفرینی، اشتغالزایی و افزایش درآمد مردم و به تبع آن کشور و تاثیر آن در اقتصاد ملی با اولویت اقتصاد دانش بنیان را تحقق بخشیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات