امروز در مونترو سوییس کنفرانس بین المللی سوریه آغاز به کار کرد که سازمان ملل ماه ها برای برگازری آن تلاش و رایزنی های متعددی با طرف های مختلف از جمله ایران انجام داد. نشستی که کشورهای غربی عموما آن را آخرین فرصت برای پایان دادن به جنگ داخلی در سوریه می دانستند.

به گزارش افکارنیوز ، دو روز پیش از آغاز این نشست، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل از ایران برای شرکت در کنفرانس «ژنو۲» دعوت کرد و روز بعد ناگهان دعوت از ایران را پس گرفت و با این اقدام به اتمام حججت ها و مخالفت چند کشور محدود که صدای شان را از راه های مختلف بلند کرده بودند پاسخ داد.

کنفرانس بین المللی درباره سوریه که در ماه می سال گذشته سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا مبتکر آن شدند، امروز در شهر مونتروی سوییس افتتاح شود. در پی کنفرانس یک روزه با شرکت حدود ۴۰ وزیر امور خارجه، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل، سران اتحادیه کشورهای عرب و سازمان همکاری های اسلامی، کانون مذاکرات به ژنو منتقل شود. قرار است روز جمعه در کاخ ملل که مقر شعبه اروپایی سازمان ملل است، مذاکرات بین هیات نمایندگی رسمی دمشق و هیات نمایندگی مخالفان آغاز شود. این کنفرانس یک روز قبل از آغاز، در نتیجه تصمیم ناگهانی بان کی مون مبنی بر فرا خواندن دعوت از ایران به کنفرانس که خودش روز دوشنبه برای تهران ارسال کرده بود، در حد زیادی معنی عملی خود را از دست داده است. اقدام تند آمریکا، عربستان و بخشی از معارضان سوریه، دبیرکل سازمان ملل را به برداشتن این گام وادار کرد. ائتلاف ملی نیروهای مخالف و انقلابی سوریه درخواست کرد که سازمان ملل فورا دعوت از ایران را لغو کند. نمایندگان مخالفان هشدار دادند که اگر بان کی مون ظرف شش ساعت این کار را نکند، از شرکت در" ژنو ۲" خودداری خواهند کرد.

در پی آن دبیرکل سازمان ملل تن به سازش داد و درخواست مخالفان سوری را اجرا کرد. توضیحات رسمی ابطال دعوت از ایران بدان ختم می شود که گویا تهران بیانیه مشترک کنفرانس «ژنو۱» را به رسمیت نشناخته است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه زمانی که این تحولات را تفسیر می کرد، نومیدی خود را پنهان نکرد. مسکو مکررا تاکید کرد که تهران باید در کنفرانس" ژنو۲" شرکت کند و برای تامین حضور ایران تلاش می کرد. او در کنفرانس خبری خود در مسکو اظهار کرد: وقتی دبیرکل سازمان ملل گفت که «مجبور شده دعوت از ایران را پس بگیرد، زیرا ایران شریک اصول حل و فصل اوضاع که در بیانیه ژنو قید شده است، نیست» این جمله بسیار حیله گرانه است.

به گفته او، قضیه فراخوان دعوتنامه، بر اعتبار سازمان ملل نیفزوده است.

 میخاییل مارگلوف، رییس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون روسیه به روزنامه «کمرسانت» گفته است» طرف روس برای شرکت ایران در کنفرانس" ژنو۲" اهمیت اصولی قایل است. چیزهای زیادی در کار است. این کنفرانس قبل از همه مذاکرات بین طرف های درگیر اختصاص دارد ولی تنوع نقطه نظرها درباره حل و فصل مناقشه سوریه می تواند این مذاکرات را از نظر محتوا و سازندگی، غنی تر کند. اجرای توافقاتی که امیدواریم در" ژنو۲" حاصل شوند، در حد زیادی به ایران وابسته است. به نظر می یاد که دبیرکل سازمان ملل زیربار خواست های بعضی کشورها و هوس های مخالفان خارجی سوری رفته و با شتابی ناروا دعوت از ایران به کنفرانس را بازپس گرفت.

هم چنین روز گذشته محمدجواد ظریف در واکنش به این اقدام دبیرکل سازمان ملل گفت: نداشتن شهامت بان کی مون برای عنوان کردن دلیل پس گرفتن دعوت از ایران برای حضور در" ژنو۲" از پس گرفتن خود دعوت تاسف بارتر بود.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به تماس های بان کی مون درباره حضور ایران در" ژنو۲" گفت: بان کی مون چندین بار با من تماس گرفت و من در تمامی این تماس ها که اسنادش هم موجود است، گفتم که هیچ گونه پیش شرطی را نپذیرفته و هرگونه اظهارنظر از سوی ایشان هم که متضمن این باشد که ایران شرطی را برای حضورش در ژنو پذیرفته است، خلاف واقع می دانیم و بان کی مون کاملا از این موضوع مطلع بوده است و دیدگاه ما را به صورت صریح می دانست.

در تازه ترین واکنش ها، فرانس تیمرمانس، وزیر امور خارجه هلند نیز در یک گفت وگوی تلویزیونی با ابراز تاسف از خبر پس گرفتن دعوت از ایران برای حضور در «ژنو۲» ، گفت: حضور ایران برای موفقیت گفت وگوهای «ژنو۲» شرط لازم بوده است.

وی افزود: به نظر من بدون درگیر کردن مقام های ایرانی در این کنفرانس، یافتن راه حل دائمی ناممکن است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات