عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: حضور توامان ایران و روسیه در ژنو ۲ تروریست ها را نسبت به امکان جبران شکست های نظامی خود در عرصه دیپلماسی به کلی ناامید می کرد.

به گزارش افکارنیوز ، احمد بخشایش، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به پس گرفتن دعوت بان کی مون از جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در اجلاس ژنو ۲ گفت: این باز پس گیری ناشی از فشار و دیکتاتوری ایالات متحده آمریکا بود.

وی در توضیح یکی از اهداف آمریکا از این فشار خاطرنشان کرد: آمریکا می خواهد به نحوی به ما بفهماند که برای عادی شدن وضع جمهوری اسلامی ایران در نظام بین الملل و شناسایی جایگاه این کشور، قدری زود است و برای نیل به این مقصود باید بیش از این ها با او چانه زنی و تبادل نظر داشته باشیم.

بخشایش گفت: آمریکایی ها به این امر، واقف بودند که حضور ایران، می توانست مثمر ثمر باشد، زیرا خود می دانند که موتور محرک سوریه، ایران است و این کشور است که بشار را شارژ را کرده و او را سر زنده نگه می دارد و این ها سبب شد که در مرحله اول، ایران را به اجلاس ژنو ۲ دعوت کنند.

وی به مکالمه وزیر امور خارجه کشورمان با دبیرکل سازمان ملل پیش از دعوت از ایران اشاره کرد و ادامه داد: ظریف در این مکالمه دیپلماتیک وار به بان کی مون می گوید که ایران از نتایج ژنو ۱ و ۲ استقبال می کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پیش شرط امریکا در مورد لزوم پذیرش نتایج ژنو ۱ از سوی ایران جهت دعوت برای حضور در ژنو ۲ را یادآور شد و گفت: پذیرش نتایج ژنو ۲ به معنی پذیرش تشکیل دولت انتقالی و خروج بشار اسد از صحنه قدرت سوریه است؛ طبیعی است جمهوری اسلامی ایران که این همه در جهت حمایت از اسد و حفظ محور مقاومت کوشیده است، زیر بار پذیرش نتیجه ژنو ۱ نرود.

وی افزود: بان کی مون به تصور اینکه منظور ظریف، پذیرش شرط امریکا از سوی ایران است، ایران را به ژنو ۲ دعوت کرد، اما وقتی رهبر معظم انقلاب و همه نظام، تصمیمشان را راجع به راه حل مسئله سوریه بارها اعلام کرده اند و وزارت خارجه هم رسماً و صریحاً اعلام کرده است که تهران هیچ پیش شرطی برای شرکت در اجلاس ژنو نمی پذیرد، امریکا و عربستان سعودی به بان کی مون فشار آوردند تا دعوت خود را پس بگیرد.

بخشایش گفت: البته شرکت جمهوری اسلامی ایران در ژنو ۲ بی شک به حل مشکلات سوریه کمک می کرد، اما اکنون دیگر، بعید است که بدون حضور ایران بتوان بحران را حل کرد، زیرا مخالفان می خواهند بشار را از صحنه سیاسی سوریه حذف کنند، اما ایران و دیگر حامیان اسد معتقدند که باید انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ برگزار شده و بشار هم به عنوان یک کاندیدا در آن شرکت کند و اگر پیروز شد، در قدرت بماند.

وی یادآور شد: از بعد از جنگ جهانی دوم که نظام بین الملل بر مبنای نظام دو قطبی شکل گرفت، همه نهادهای بین الملل تابع قدرت بزرگ یعنی امریکا هستند و این کشور، همواره از سازمان ملل و شورای امنیت به عنوان ابزاری برای پیشبرد منافع خود بهره برده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، ثمره باز پس گیری دعوت از ایران توسط بان کی مون را آگاهی بیشتر دنیا نسبت به عدم استقلال سازمان ملل و شخص دبیرکل برشمرد و در بخش دیگری از سخنانش گفت: اکنون، دست برتر در صحنه نظامی سوریه، از آن بشار اسد است و نشانه آن هم اقدامات تروریستی است که با حمایت عربستان در لبنان، سوریه و عراق رخ می دهد.

وی مقصود عربستان سعودی از اقدامات تروریستی را سرایت دادن ناامنی به همه نقاط خاورمیانه و نابسامان نشان دادن منطقه عنوان کرد و افزود: این راهبرد، زمانی در دستور کار یک کشور قرار می گیرد که در موضع ضعف باشد.

بخشایش گفت: حامیان منطقه ای و فرا منطقه ای تروریست ها مایل نیستند، دولت قانونی سوریه، علاوه بر صحنه نظامی در میدان دیپلماسی هم دست برتر را داشته باشد و اگر ایران هم به همراه روسیه در ژنو ۲ حضور می یافت، این اتفاق می افتاد و تروریست ها نمی توانستند شکست های نظامی شان را در میدان دیپلماتیک برطرف کنند.

نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار کرد: اگر امریکا می توانست حتماً به سوریه حمله می کرد، زیرا هر رئیس جمهور در امریکا به دنبال دست کم یک میراث است که تا آخر عمر به آن افتخار کند و اوباما هم دنبال این است که با تحریم ایران و حمله به سوریه، به زعم خود، افتخار حل مسالمت آمیز مسئله هسته ای ایران و تضعیف سوریه را به نام خود ثبت کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات