پیشنهاد دبیرکل جمعیت ایثارگران برای مدل جدید وحدت اصولگرایان در انتخابات مجلس دهم، تعیین زمان کنگره احزاب مختلف، ترددهای مشکوک به دفتر متروک حزب منحله و انتقاد ابطحی از طرح انحلال مجلس حجاریان از مهم ترین اظهارات و عملکرد احزاب در هفته گذشته بود.

به گزارش افکارنیوز ، در هفته گذشته پیشنهاد دبیرکل جمعیت ایثارگران برای مدل جدید وحدت اصولگرایان در انتخابات مجلس دهم، تعیین زمان کنگره احزاب مختلف، واکنش احزاب به اظهارات خارج از عرف ترکان و فائزه هاشمی، بازگشت نیویورکی ها، ناطق حاشیه ساز، انتقاد ابطحی از طرح انحلال مجلس حجاریان، برند ضد فساد اصولگرایی، ادامه واکنش ها به لایحه قانون احزاب، گذار از جبهه به حزب، رانت محرمانه و ویژه خواری مبهم ۶۵۰ میلیون یورویی دولت برای یک تاجر خاص، احمدی نژاد، تشکیل «معاونت علمی» در مرکز تحقیقات استراتژیک، زمان دیدار جبهه پایداری با آیت الله جنتی از مهم ترین اتفاقات هفته گذشته بود.

آنچه در ادامه می آید گزارش کامل عملکرد و مواضع برخی احزاب و شخصیت های سیاسی در هفته گذشته است:

*برند ضد فساد اصولگرایان

همشهری ماه در شماره ۱۱۶ خود به بررسی بازگشت «نیویورکی ها» از جمله حسین موسویان و سیروس ناصری به کشور و پرداخته است.

اواسط دوران ریاست جمهوری خاتمی برخی رسانه ها از وجود یک باند در وزارت خارجه خبر دادند و تاکید کردند آنها تلاش دارند رابطه دیپلماتیک ایران و آمریکا را بازسازی کنند.

همشهری ماه در این شماره به بررسی نطق های جنجالی علی مطهری نیز پرداخته است و از او به عنوان ناطق حاشیه ساز نام برده است.

این نشریه همچنین در بررسی «برند ضد فساد» به ارائه گزارشی از یک دهه تلاش تحول خواهان برای نقش آفرینی در افشای پرونده های فساد پرداخته است.

فساد بیمه ایران و افشاگری نادران، فساد دانشگاه آزاد و نقش آفرینی زاکانی، ماجراهای تامین اجتماعی، برخورد اصولگرایان با فساد سه هزار میلیاردی، بابک زنجانی و مهدی هاشمی از دیگر بخش های این گزارش است.

رانت محرمانه و ویژه خواری مبهم ۶۵۰ میلیون یورویی دولت برای یک تاجر خاص که در نامه ای ۲۸۰۰ کلمه ای توسط احمد توکلی تهیهه شد و واکنش های بسیار را بر انگیخت، از مطالب مهم نشریه پنجره در هفته گذشته بود که به انتقاد از روند نوع برخورد با مفاسد در دلت پرداخت.

همچنین نشریه آسمان در میزگردی به بررسی لایحه قانون احزاب با حضور کنعانی مقدم عضو شورای مرکزی حانه احزاب و حسین کاشفی رئیس خانه احزاب پرداخت.

نشریه اصلاح طلب آسمان همچنین در شماره هفته گذشته خود پرونده ای درباره تحولات جبهه پیروان به بهانه دبیرکلی محمدرضا باهنر در این جبهه با عنوان گذار از جبهه به حزب؟ منتشر کرد.

* خاتمی: اصولگرایان میانه و اصلاح طلبان در انتخابات مجلس به یک لیست واحد می رسند

روزنامه آرمان در گفت وگو با محمدرضا خاتمی دبیرکل حزب منحله مشارکت به بررسی انتخابات آینده با وی پرداخته است.

خاتمی در پاسخ به این سوال که خبری درباره حمایت شما از آقای ناطق نوری منتشر شد و شائبه لیست مشترک را تقویت کرد، گفته است: ما باید دنبال آن باشیم که کشور را از این شرایط بیرون بیاوریم. به قول آقای روحانی خیلی تلاش کنیم، آخر امسال رشد اقتصادی را به صفر می رسانیم، شرایط سیاسی هم همین گونه است.

خاتمی تصریح کرد: شما تردید نکنید نقشی که آقای ناطق نوری در انتخابات خرداد ۹۲ داشت کمتر از نقش خیلی چهره های اصلاح طلب دیگر نبود و آقای ناطق هم با همین هدف فعالیت می کرد بنابراین در انتخابات آینده بعید نیست اصولگرایان میانه و اصلاح طلبان به یک لیست واحد برسند. این نظر شخص من است و از طرف اصلاح طلبان حرف نمی زنم بلکه از طرف شخص خودم این موضوعات را مطرح می کنم و معتقدم که باید این سعه صدر را داشته باشیم.

* انتقاد ابطحی از طرح حجاریان

همچنین انتقاد ابطحی از طرح انحلال مجلس که توسط حجاریان مطرح شده بود از دیگر نکات جالب توجه هفته گذشته بود.

در بخشی از این یادداشت ابطحی که در سایت شخصی وی نیز منتشر شده بود، آمده است: این حرف را هر کسی زده باشد حرف درستی نیست. ما هیچ وقت نباید کوتاه مدت به موضوع نگاه کنیم. اگر همه مجلس هم رسایی یا کوچک زاده باشند باز هم انحلال مجلس روش دموکراتیکی نیست. ما باید درازمدتتر مسائل را ببینیم.

برگزاری دوازدهمین کنگره مردم سالاری با حضور عارف و موسوی بجنوردی

در هفته گذشته برخی احزاب جزئیات نشست عمومی و کنگره خود را در گفت و گو با فارس اعلام کردند.

در همین زمینه یک عضو شورای مرکزی حزب مردم سالاری از حضور سید محمد موسوی بجنوردی و محمدرضا عارف در کنگره ۱۰ بهمن حزب مردم سالاری خبر داد و گفت: «حقوق شهروندی، اقتصاد عادلانه، دیپلماسی هوشمندانه» شعار دوازدهمین کنگره حزب مردم سالاری شد.

مطهر ی نژاد اظهار داشت: این کنگره که از ساعت ۹: ۳۰ صبح در مجتمع آدینه واقع در خیابان آبشناسان برگزار خواهد شد از دبیران کل احزاب مجوزدار از جمله احزاب اصول گرا نمایندگان مجلس همچون مطهری و پزشکیان و همچنین برخی شخصیت های سیاسی از جمله عارف و موسوی بجنوردی دعوت به عمل آمده است.

وی با بیان اینکه ما در این کنگره ۶۰ مهمان غیرحزبی خواهیم داشت ادامه داد: اعضای حزب روز ۱۰ بهمن پس از نماز مغرب و عشا با حضور در مرقد امام خمینی (ره) با حضرت امام تجدید بیعت کرده و با سیدحسن خمینی تولیت حرم امام دیدار و وی سخنرانی خواهد کرد.

شورای مرکزی جبهه پایداری به دیدار آیت الله جنتی می رود

شورای مرکزی جبهه پایداری انقلاب اسلامی پس از هماهنگی های لازم، با آیت الله جنتی دیدار خواهد کرد. به گزارش فارس، جبهه پایداری ماه گذشته نیز در دیدار با آیت الله مصباح یزدی گزارشی از آخرین برنامه ها و عملکرد این جبهه به عضو شورای فقاهتی این جبهه، ارائه داده بود. پیش از این حجت الاسلام آقاتهرانی با آیت الله جنتی دیدار کرده بود.

جزئیات دیدار جبهه مردمی اصلاحات با محمد رضا عارف

از سوی دیگر دبیرکل جبهه مردمی اصلاحات درباره دیدار جبهه متبوعش با محمدرضا عارف گفت: وی تصمیم دارد با قدرت در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی فعالیت کند.

حجت الاسلام فومنی اظهار داشت: روز شنبه با محمد رضا عارف دیداری داشتیم که در این دیدار مباحثی همچون دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی مطرح شد و با آقای عارف توافقاتی صورت گرفت که به زودی نتایج آن را اعلام خواهیم کرد.

دبیر کل جبهه مردمی اصلاحات تصریح کرد: ما معتقدیم که عارف باید در انتخابات مجلس ورود پیدا کند و برای ریاست مجلس دهم آماده شود.

وی همچنین با اشاره به برگزاری نشست های حزب متبوعش با سران قوای سه گانه و مسئولان کشوری از تشکیل کنگره ویژه برای رصد کردن برنامه های انتخاباتی کاندیداها از سوی حزب متبوعش خبر داد.

دیدار جبهه پیروان با جامعتین و گروه های اصولگرا


سید کمال الدین سجادی سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری با اعلام اینکه اعضای جبهه متبوعش قصد دیدار با جامعتین را دارند گفت: در ادامه این دیدارها قرار است ملاقات هایی نیز با احزاب اصولگرا داشته باشیم.

سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری اظهار داشت: قرار است ضمن دیدار با جامعتین ملاقات ها و مذاکراتی را نیز با گروه های اصولگرا داشته باشیم ولی هنوز زمان دقیق آن مشخص نشده است.

سجادی ادامه داد: محور گفت وگوهای ما در این جلسات پیرامون مسائل سیاسی روز است و باتوجه به اینکه احزاب زیر مجموعه جبهه پیروان از احزاب قدیمی محسوب می شود، حتما نظرات کارشناسی این احزاب نیز در این جلسات ارائه خواهد شد.

وی با تاکید به تجمیع نیروهای اصولگرا گفت: جبهه پیروان خط امام و رهبری به احزاب اصولگرا، توجه خاصی دارد. این جبهه چه در زمان مرحوم عسکر اولادی و چه در حال حاضر که ریاست جبهه برعهده آقای باهنر است، نظرشان تجمیع نیروهای اصولگرا بوده است.

همایش جبهه پیروان اول اسفند برگزار می شود

همایش جبهه پیروان خط امام و رهبری اول اسفندماه با حضور هیئت های استانی جبهه پیروان و شورای مرکزی تشکل های تهران برگزار می شود.

سید کمال الدین سجادی سخنگوی جبهه پیروان ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: در این همایش پیرامون مسائل سیاسی روز، راهبرد آینده هیات رئیسه و شورای مرکزی جبهه پیروان و همچنین سازوکار وحدت اصولگرایان در فعالیت سیاسی بحث خواهد شد. وی افزود: در جلسه هیات رئیسه درباره جزئیات این همایش تصمیم گیری خواهد شد.

احمدی نژاد از مرکز اسناد انقلاب اسلامی بازدید کرد


اما یکی دیگر از اتفاقات قابل توجه هفته گذشته حضور احمدی نژاد در مرکز اسناد انقلاب اسلامی بود.

محمود احمدی نژاد عصر یکشنبه با حضور در مرکز اسناد انقلاب اسلامی از بخش های مختلف این مرکز بازدید کرد و ضمن دیدار با رئیس، مدیران و کارکنان این مرکز از بخش های مختلف آن بازدید کرد. وی طی این بازدید در جریان فعالیت ها و اقدامات مرکز اسناد قرار گرفت و ضمن تشکر از اقدامات صورت گرفته در این مرکز جهت حفظ و نشر تاریخ انقلاب اسلامی برای مدیران و پرسنل آن در راستای اهداف انقلاب آرزوی توفیق کرد.

آیا ساختمان حزب منحله مشارکت فک پلمب شده است/ ترددهای «مشکوک» به دفتر «متروک»

فک پلمب حزب منحله مشارکت از دیگر خبرهای پرسروصدای هفته گذشته بود که در صدر اخبار حزبی قرار گرفت.

پلمب ساختمان حزب منحله مشارکت که پیش از این با دستور مقام قضایی صورت گرفته بود، شکسته شده است و برخی افراد به این ساختمان تردد می کنند. پیگیری های خبرنگار فارس تا لحظه انتشار این خبر مبنی براینکه فک پلمب با حکم قضایی صورت گرفته است یا خیر، بی نتیجه مانده است.

پیش از این محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه، طی یک نشست خبری درخصوص فعالیت حزب مشارکت و اینکه آیا این حزب منحل شده یا خیر، گفت: در این خصوص حکم صادر شده و این حزب نباید تحت این عنوان فعالیتی داشته باشد در غیر اینصورت با آنها برخورد می شود.

 جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد در اولین واکنش رسمی در تذکرات کتبی خود به وزیران اطلاعات و دادگستری خواستار پیگیری فک پلمپ و رفت و آمد مشکوک کارکنان حزب مشارکت به این دفتر شد.

اما حسین کاشفی عضو پیشین حزب مشارکت با اشاره به تذکر کتبی این نماینده مجلس درباره فک پلمب ساختمان حزب مشارکت، مدعی شده بود که فک پلمپ دفتر حزب مشارکت به معنای شروع فعالیت های حزب مشارکت نیست.

وی درباره موضوع فک پلمپ ساختمان دفتر این حزب ادعا کرده بود که مالک ساختمان، پیگیری های خود را در بحث فک پلمب ساختمان انجام داده بود تا بتواند از آن ساختمان استفاده کند و حال پیگیری هایش به نتیجه رسیده است.

تا کنون هیچ مقام رسمی در رابطه با این خبر مبنی براینکه فک پلمب با حکم قضایی صورت گرفته است یا خیر، اظهار نظر نکرده اند به نظر می رسد این اقدام به صورت خودسرانه انجام شده و اعضای این حزب با اقدام اخیر به دنبال بررسی بازخورد تشکل های سیاسی و دستگاه های نظارتی هستند.

* انتقاد از مواضع ترکان و فائزه هاشمی

اما انتقاد سیاسیون از اظهارات ترکان، فائزه هاشمی و حجاریان از مواضع مهم هفته گذشته بود؛ در همین زمینه محسن کوهکن نایب رئیس جبهه پیروان حرکت به سمت انحلال پارلمان را استبداد دانست و گفت: امثال ترکان و فائزه هاشمی اعتقادی به رأی مردم ندارند.

نایب رئیس جبهه پیروان گفت: کسانی به سمت و سویی می روند که راهی برای انحلال پارلمان پیدا کنند؛ از این موضوع بوی استبداد، استشمام می شود، کشور ما هیچ زمانی به سمت انحلال مجلس و استبداد نمی رود.

در همین زمینه احمد کریمی اصفهانی گفت: اصلاح طلبان مجلس را مانعی در مقابل سیاسی کاری های خود می دانند.

دبیرکل جامعه اسلامی اصناف و بازار با بیان اینکه اصلاح طلبان به دلیل ایستادگی نمایندگان در مقابل استکبار از «مجلس» مانعی برای خود ترسیم کرده اند گفت: آنها با اظهارات تخریبی شان قصد دارند زیر پای مجلس را خالی کنند.

پیشنهاد ایثارگران برای مدل وحدت در انتخابات آینده/ کاندیدای مجلس نمی شوم/لغوعضویت احمدی نژاد از ایثارگران

حسین فدایی دبیرکل جمعیت ایثارگران ضمن بررسی تحزب در ایران و آسیب شناسی فعالیت احزاب، به مرور فعالیت اصولگرایان در انتخابات گذشته و راه های پیش رو در انتخابات آینده پرداخت، چرایی شکل گیری جمعیت ایثارگران، نقش اصولگرایان تحول خواه در عرصه سیاسی، لغو عضویت احمدی نژاد از این تشکل سیاسی، هزینه های خانه نشینی احمدی نژاد و جریان انحرافی دولت دهم، جلسات مشترک اصولگرایان با محوریت حجت الاسلام تقوی، روی کار آمدن دولت یازدهم، تلاش برای بازگشایی خانه احزاب توسط وزارت کشور دولت روحانی، ورود زودهنگام دولتی ها به مباحث انتخاباتی، تلاش اصلاح طلبان برای انحلال پارلمان، عملکرد ۱۰۰ روزه دولت تدبیر و امید و توافق نامه ژنو از مواردی بود که دبیر کل جمعیت ایثارگران درباره آن به اظهار نظر پرداخت.

کمیته امر به معروف و نهی از منکر هفته آینده به دیدار آیت الله جنتی می رود

دبیرکل جبهه پایداری از برگزاری جلسه کمیته امر به معروف و نهی از منکر در هفته آینده با آیت الله جنتی خبر داد و گفت: در دیدار اخیر خود با آیت الله جنتی گزارشی از مجلس و اقدامات کمیسیون فرهنگی به وی ارائه دادم.

حجت الاسلام مرتضی آقاتهرانی دبیرکل جبهه پایداری انقلاب اسلامی در گفت وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، درباره دیدار اخیر خود با وی اظهار داشت: بنده از روی حساب شاگرد و استادی خدمت آیت الله جنتی رسیده ام و وقتی خدمت شان می رسیم در خصوص همه موضوعات از جمله ارتباط با دولت، مجلس و جبهه پایداری صحبت می کنم.

آقاتهرانی افزود: در ملاقات اخیر خود نیز گزارشی از مجلس، اقدامات کمیسیون فرهنگی و طرح امر به معروف و نهی از منکر به وی ارائه دادم.

وی همچنین تصریح کرد: طرح امر به معروف و نهی از منکر به آیات مظاهری، مصباح یزدی، مهدوی کنی، یزدی و جنتی ارائه شده است تا به ما در این زمینه کمک کنند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین از برگزاری جلسه سه ساعته کمیته امر به معروف و نهی از منکر در هفته آینده با آیت الله جنتی ریاست ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر کشور خبر داد.

دبیرکل جبهه پایداری در پاسخ به این سوال که آیا در دیدارتان با آیت الله جنتی در خصوص جبهه پایداری نیز بحث شد یا خیر؟ خاطر نشان کرد: بله، ما درخواست دادیم که شورای مرکزی خدمت وی برسند که در نهایت قرار شد پس از هماهنگی های لازم، شورای مرکزی جبهه پایداری با آیت الله جنتی دیدار کند.

*تشکیل «معاونت علمی» مرکز تحقیقات استراتژیک


مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از پیشنهاد رفسنجانی اقدام به تشکیل «معاونت علمی» با ادغام ۲ معاونت کرد.

 هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اخیراً پیشنهاد تشکیل معاونت علمی در مرکز تحقیقات استراتژیک را مطرح کرد در دیدار جمعی از اعضای انجمن های علمی ایران، گفت: می توانیم با تشکیل معاونت علمی در مرکز تحقیقات استراتژیک که رشته های مهم کمیته های آن معاونت باشند، از توان علمی انجمن های علمی برای ارتقای بهره وری بخش های مختلف کشور استفاده کنیم.

در همین زمینه قرار است دو معاونت «فناوری های نو» و «توسعه پایدار» ادغام و به عنوان معاونت علمی در چارت جدید گنجانده شود.

پیش از این مهدی نوید ادهم به عنوان معاون پژوهش های امور فرهنگی و اجتماعی، عباس ملکی معاون پژوهش های روابط بین الملل و مجید قاسمی به عنوان معاون پژوهش های اقتصادی مرکز تحقیقات استراتژیک منصوب شده بودند.

جلسه هفتگی جامعه روحانیت مبارز با موضوع آینده اصولگرایی

جلسات جامعه روحانیت مبارز نیز در خصوص آینده اصولگرایی به ریاست آیت الله مهدوی کنی تشکیل می شود.

یکی از اعضای جامعه روحانیت مبارز درباره جزئیات جلسه شورای مرکزی تشکل متبوع خود اظهار داشت: در این جلسه در خصوص آینده اصولگرایی، تغییر امام جمعه ارومیه و انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری بحث و گفت و گو شد.

انتخابات مجمع جامعه مهندسین اصفهان برگزار شد

عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین از برگزاری انتخابات مجمع جامعه اسلامی مهندسین اصفهان خبر داد و گفت: در این جلسه که با حضور باهنر برگزار شد اعضا به ارائه عملکرد دو ساله این مجمع پرداختند.

احمد نیک فر عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین از برگزاری انتخابات مجمع جامعه اسلامی مهندسین اصفهان خبر داد و گفت: صبح امروز باهنر با دبیران عضو تشکل جبهه پیروان استان اصفهان تشکیل جلسه داد.

نیک فر افزود: پس از این جلسه، وی با اعضای جامعه اسلامی مهندسین مجمع اصفهان جلسه داشت که بعد از ارائه عملکرد دو ساله این مجمع، انتخابات اعضای شورای مرکزی آن برگزار شد.

عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین تصریح کرد: در این انتخابات که اعضای شورای مرکزی مجمع جام اصفهان مشخص شدند، تعداد این اعضا شامل ۱۵ عضو اصلی و ۴ عضو علی البدل است که اسامی آنها متعاقباً اعلام می شود.

وی یادآور شد: فردا در جلسه ماهیانه جامعه اسلامی مهندسین نیز محسن رفیق دوست پس از نماز مغرب و عشا به تحلیل و بررسی مسائل انقلاب و خاطرات خود از ورود امام راحل به ایران در آستانه دهه فجر خواهد پرداخت.

* نبود احزاب شناسنامه دار در فضای سیاسی محسوس است


همچنین محمدرضا باهنر دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری محمدرضا باهنر در دومین کنگره جامعه اسلامی مهندسین استان در جمع اعضای این تشکل سیاسی و برخی از نمایندگان مردم اصفهان در مجلس حضور یافت و با بیان اینکه خلع احزاب شناسنامه دار در فضای سیاسی محسوس است، گفت: بسیار به عمکرد دولت یازدهم برای حل معضلات در عرصه سیاست خارجی و داخلی امیدوار هستیم.

موزه اموال شخصی «حسن حبیبی» در سالروز درگذشت وی افتتاح می شود


احمد دانیالی دبیر اجرایی مراسم بزرگداشت مرحوم حسن حبیبی از افتتاح بنیاد غیرانتفاعی امیرکبیر در روز ۱۱ بهمن خبر داد و گفت: موزه اموال شخصی مرحوم حبیبی در سالروز درگذشت او با حضور شخصیت های سیاسی و فرهنگی افتتاح خواهد شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات