رئیس جمهور گفت: هم خود اجلاس داووس و هم مصاحبه هایی که با تلویزیون های دیگر از جمله سوئیس، سی ان ان و یورو نیوز داشتم و نیز انعکاس اخبار اجلاس داووس بر اجلاس ژنو ۲ سایه انداخت.

به گزارش افکارنیوز ، حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی کشورمان که برای شرکت در اجلاس داووس به سوئیس سفر کرده بود با استقبال رسمی مشاوری امور بین الملل رهبر انقلاب و برخی از اعضای دولت وارد فرودگاه مهرآباد شد.

رئیس جمهور در کنفرانس مطبوعاتی در جمع خبرنگاران با ارزیابی خود از این سفر گفت: عنوان مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس، امسال «شکل دهی مجدد جهان و اثراتش به جامعه سیاسی بود» که از جمهوری اسلامی ایران دعوت شده بود در این اجلاس که از ۲۵۰۰ نفر از سران کشورها، مدیران ارشد اقتصادی و مسئولان ارشد رسانه ها در آن دعوت شده بودند شرکت کرده و نظرات خود را در این باره تحت عنوان" ایران در جهان" بیان کند.

وی با بیان این که رئیس جمهور به نمایندگی از ملت در این اجلاس حاضر شده بود تا نظرات ملت ایران را در این زمینه تبیین کند ادامه داد: یک سخنرانی در جلسه عمومی اجلاس داووس داشتم که در آن تبیین شد امنیت و رفاه برای برخی از کشورها یا بخشی از جامعه امکان پذیر نیست بلکه امنیت زمانی امکان پذیر است که برای همه فراهم باشد.

روحانی گفت: در شرایطی که تروریسم معضل جوامع و عامل اصلی آن جهل و بی عقلی است، توضیح داده شد درباره این که جمهوری اسلامی ایران چگونه می خواهد با جهان ارتباط داشته و در سه بعد همسایگی با کشورهای منطقه، کشورهای اروپایی و کشورهای تاثیرگذار رابطه برقرار کند.

وی گفت: اشاره ای هم به مشکلات ما با ایالات متحده آمریکا و نیز موضوع هسته ای کشور و این که چگونه دیوار ظالمانه تحریم فرو بریزد صورت گرفت.

رئیس جمهور کشورمان ادامه داد: از مجموع سخنانی که مطرح شد احساس این بود که همه مدیران ارشد اقتصادی در پی فرصت جدید هستند تا در جمهوری اسلامی که توانمندی های بسیاری در آن به وجود آمده سرمایه گذاری کنند.

وی افزود: توضیح داده شد که در جمهوری اسلامی ایران ۱۱۰ میلیارد دلار برنامه ریزی در حوزه نفت و گاز، ۷۵ میلیارد دلار برنامه ریزی در حوزه پتروشیمی و ۳۳ میلیارد دلار برنامه ریزی در زمینه راه آهن و نیز در بخش های معادن، گردشگری و بخش های دیگر انجام شده است.

روحانی گفت: در جمع مدیران اقتصادی جهان نیز سخنرانی انجام شد که زمینه و پتانسیل ها برای مشارکت در جمهوری اسلامی وجود دارد.

وی با اشاره به سخنرانی در جمع مدیران شرکت های نفتی ادامه داد: در دیدار با مدیران شرکت های نفتی به سوالات مطرح شده پاسخ دادم، عمدتاً وزیر نفت با مدیران این بخش گفتگو کرد که حضور شرکت های مختلف در این نشست نشان می داد که اشتیاق برای کار با ایران در این حوزه چقدر است.

رئیس قوه مجریه با اشاره به دیدار با حدود ۵۰ نفر از مدیران رسانه ها ادامه داد: در این دیدار هم سخنرانی و هم پاسخ به سوالات آنها مطرح شد.

وی گفت: این اجلاس در مجموع فرصتی بود که چهره اقتصادی و روابط اقتصادی ایران توضیح داده شود، طبق فرموده رهبری امسال دو حماسه سیاسی و اقتصادی باید محقق می شد که حماسه سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری محقق شد و حماسه اقتصادی که ملت آن را با عزم خود شروع کرده و شرایط فراهم است که آن را قدم به قدم فراهم کند.

رئیس جمهور همچنین خاطرنشان کرد: در حاشیه این ۴ جلسه ملاقات هایی انجام شد، در یک بخش شرایط آینده برای روابط با اتحادیه اروپا مطرح و ملاقات هایی با رئیس جمهور سوئیس، نخست وزیر هلند و رئیس کمیسیون اروپایی داشتیم که در جریان آن درباره مذاکرات آینده هسته ای که مذاکرات جامع و گام نهایی خواهد بود و نیز روابط آینده با اتحادیه اروپا بحث کردیم.

روحانی همچنین با اشاره به ملاقات با رئیس جمهور آذربایجان گفت: در این ملاقات تصمیم گرفته شد که روابط دو کشور به سمت روابط صمیمانه رفته و تصمیم بر این شد که کمیسیونی از طرف نمایندگان روسای جمهور دو کشور تشکیل و مسایل موجود بین دو کشور برطرف و حل و فصل شود.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد اینکه اجلاس داووس بر اجلاس ژنو ۲ سایه افکنده بود گفت: هم خود اجلاس و هم مصاحبه هایی که با تلویزیون های دیگر از جمله سوئیس، سی ان ان و یورو نیوز داشتم و نیز انعکاس اخبار اجلاس داووس بر اجلاس ژنو ۲ سایه انداخت.

رئیس جمهور کشورمان افزود: در حاشیه اجلاس درباره اوضاع سوریه هم به طور مفصل بحث شد؛ به اعتقاد ما مساله سوریه با این گونه اجلاس ها حل نمی شود.

وی ادامه داد: من به رهبران برخی کشورهای اروپایی هم گفتم قدم اول این است که همه تصمیم بگیرند با تروریسم مبارزه کرده و تروریست ها را از سوریه اخراج کنند. در گام دوم از نظر انسانی باید به مردم سوریه کمک کنند که کسانی چه در داخل سوریه هستند و چه کسانی که آواره شدند و در نهایت تلاش کنیم زمینه گفتگوی سازنده بین معارضان سوری و مردم ایجاد شود.

روحانی خاطرنشان کرد: اگر کسی فکر می کند از بیرون می تواند برای ملت سوریه تصمیم بگیرد اشتباه می کند، باید در نهایت شرایط برای انتخابات آزاد در آینده فراهم شود که البته آنها هم این مباحث را قبول داشتند، من فکر نمی کنم با این راه حل ها معضل سوریه حل و فصل شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات