عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در خرم آباد:

لرستان خبر: عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: اگر دست غرتگران از سرمایه های ملی قطع شود خیلی از مشکلات کشور حل می شود و این را هم باید بدانیم وقتی دست آوردهای خودمان را امحا کردیم فقط با هزینه هنگفت احتمال بازگشتشان است.

به گزارش خبرگزاری لرستان خبر از خرم آباد ، سعید زیبا کلام  شامگاه چهارشنبه ۲۷ فروردین ماه در نشست نقد و ارزیابی« توافق ژنو» که در جمع مردم خرم آباد در مسجد علوی برگزار شد اظهار کرد: وزیر امور خارجه ادعا کرد با توافق قرارداد ژنو اساس هسته ای حفظ، و درآمد های نفتی آزاد می شود آیا  این امر در این قرار داد اتفاق افتاد؟

  محرمانه برای ایران یا غرب

وی افزود:   چرا وزیر امور خارجه همواره بر محرمانه ماندن این مذاکرات اصرار دارد ولی طرف های مقابل بر محرمانه بودن اصرار ندارند.

  زیبا کلام تصریح کرد: جریان مذاکره برای مقامات ومردم ایران محرمانه ماند یا برای آمریکایی ها وو غربی ها هم همینطور است.

  ۲۰۰ کیلو گرم اورانیوم غنی سازی شده  اکسید شد

  زیبا کلام اظهار کرد: همه این را می دانند که برای غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصد بیش از ۱۰ ها هزار میلیارد خرج شد و چند نیرو در این راستا تربیت و شهید شد  تا به ۲۰۰ کیلوگرم  ۲۰ درصد دست پیدا کنیم.

  استاد دانشگاه تهران افزود: کشور ایران از اورانیوم  ذخیره شده ۲۰ درصد، نیمی را برای تولید سوخت راکتور تحقیقاتی تهران اکسید و  بقیه را به  اورانیوم کمتر از پنج درصد تبدیل می کند که هرچه تبدیل به اکسید شود به درد صفحه های سوخت می خورد.

  به فنا رفتن تمامی اطلاعات با کلید تدبیر وامید

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تصریح کرد:   غربی ها باید از کارگاه ها و شرکت های در راستای کار های هسته ای بازدید و از چگونگی عملکرد ان ها باخبر شوند اصلا چه معنی دارد آن ها از مراکز و معادن اورانیوم  و از میزان غلظت آن ها باخبر باشند

  وی افزود: اصلا فلسفه بازدید های سرزده چیست و هدف از این حرکت آن ها در چه مورد است اما باید این را بدانیم کلید تدبیر تمامی اطلاعات مارا به فنا داد.

  دست غارتگران اگر قطع شود خیلی از مسکلات حل می شود

  استاد دانشگاه تهران اظهار کرد: چرا دولت خود را دولت راستگویان خطاب می کند ولی در بحث مذاکرات این چنین نشد و چقدر باید دروغ در گوش ملت بزرگ ایران کرد.

  زیاکلام بیان کرد: اگر دست غرتگران از سرمایه های ملی قطع شود خیلی از مشکلات کشور حل می شود و این را هم باید بدانیم وقتی دست آوردهای خودمان را امحا کردیم فقط با هزینه هنگفت احتمال بازگشتشان است.

توافق ژنو مقدمه ای برای تعطیلی راکتور اراک

دکتر زیبا کلام افزود: زمانی که متن اصلی توافقنامه را دیدم به این نتیجه رسیدم که این اقدام برای تعلیق انرژی هسته ای و همچنین می تواند مقدمه ای برای برچیدن و تعطیل کردن راکتور آب سنگین اراک باشد.

وی با اشاره به متن اصلی این توافقنامه و آنچه که در بند های بعدی آن آمده است گفت: آنچه که در بندهای بعدی این توافقنامه آمده است مبنی برعدم گسترش برنامه هسته ای ایران است و از آن می توان فهمید که طبق توافقنامه حتی یک گرم اورانیوم به ذخایر اورانیوم ایران اضافه نمی شود که به معنای این است که برنامه غنی سازی ایران به طور کامل تعطیل شود.

زیبا کلام بیان کرد: در بند بعد توافقنامه آمده است که هیچ نوع پژوهشی در ارتباط با غنی سازی و باز فرآوری انجام نمی گیرد در صورتی که هیچ کشوری این چنین  تعهداتی که ایران داده است به آژانس نداده است.

جزئی ترین اقدامات ایران باید به آژانس گزارش داده شود

وی با اشاره به بند بعدی توافقنامه هسته ای گفت: ایران تعهد داده است که باید جزئی ترین اطلاعات از اقدامات خودرا به آژانس گزارش دهد  که طبق آن توصیف هر یک از مراکز هسته ای توصیف مقیاس عملیات هر یک از مکان هایی که در سایت های هسته ای مشغول به کارهستند ارسال و به آژانش گزارش داده شود.

استادیار دانشگاه تهران بیان کرد: یکی دیگر از بند های توافقنامه، تسلیم پرسشنامه اطلاعات طراحی نظامند شده در مورد سایت  اراک است که طی آن بازرسان بتوانند روزانه و حتی به سرزده به سا یت های هسته ای سرکشی کنند.

 

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات