دوباره هاشمی و دوباره مانور تجمل/

سایت هاشمی رفسنجانی پس انتقادهای کارشناسان برای جلوگیری از برگزاری جشن‌های اشرافی‌گری از سوی ریاست جمهوری امروز خبری را با عنوان «ساده‌زیستی مسیر پیشرفت نیست» ! منتشر کرده است.

به گزارش لرستان خبر، پس از انتقادهایی که شخصیت های سیاسی و مردم نسبت به برگزاری جشن های اشرافی گری از سوی همسر رئیس جمهور برگزار شده بود، سایت هاشمی رفسنجانی سخنرانی منتشر نشده ای را در خصوص دیدگاه های وی درباره اعتدال در  زندگی با عنوان « ساده زیستی مسیر پیشرفت نیست» منتشر کرده است. این دیدگاه هاشمی رفسنجانی را می توانیم در سبک زندگی وی و دوران سازندگی مشاهده کنیم.

این اظهارات در حالی صورت می گیرد که بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی مسیر پیشرفت را در مسیر فناعت و ساده زیستی و جلوگیری از تجمل گرایی عنوان می کنند و در این باره می فرمایند: « با باید کوشش کنیم که اخلاق کاخ نشینی را از این ملت بزداییم. عظمت انسان به لباس و کلاه و اتومبیل امثال ذلک نیست» .

 

همچنین امام خمینی در وصیت نامه خود با برسی آسیب ها و خطراتی که متوجه جنبش های ضد استعماری می شود، می فرمایند: « قناعت و زهد امروزه از ضروریات زندگی کشورهای در حال توسعه است. توجه به این نکته به این معناست که ضرورت پرهیز از تجملات، تشریفات و تزئینات زندگی با الگوی غربی مصرف گرایانه در این کشورها بسیار زیاد است. » که این مطلب نشان می دهد یکی از ملزومات توسعه در دیدگاه امام خمینی (ره) قناعت و زهد است و حضرت امام منش تجمل گرایی را الگویی غربی عنوان می کنند.

هاشمی رفسنجانی در بخش دیگر از اظهارت خود در مورد اسلام پا برهنگان صحبت می کند و تفسیر خود را در رابطه با اسلام پابرهنگان می گوید: « عده ای فکر می کنند اگر امام می گفتند اسلام پابرهنگان یعنی اگر ما بخواهیم در خط امام باشیم باید پابرهنگان جامعه را روز بروز بیشتر کنیم. »

اما دیدگاه حضرت امام در مورد انقلاب پابرهنگان و مقابله با اشرافی گری کاملا مشخص از سوی ایشان تبیی شده است و نیازی به  تفسیر هاشمی رفسنجانی نیست. امام خمینی (ره) می فرمایند: « من به صراحت اعلام می کنم که جمهوری اسلامی ایران، با تمام وجود برای احیای هویت اسلامی مسلمانان در سراسر جهان سرمایه گذاری می کند و دلیلی هم ندارد که مسلمانان جهان را به پیروی از اصول تصاحب قدرت در جهان دعوت نکند و جلوی جاه طلبی و فزون طلبی صاحبان قدرت و پول و فریب را نگیرد. ما باید برای پیشبرد اهداف و منافع ملت مردم ایران برنامه ریزی کنیم. ما باید در ارتباط با مردم جهان و رسیدگی به مشکلات و مسائل مسلمانان و حمایت از مبارزانوگرسنگان و محرومان، با تمام وجود تلاش کنیم… ما باید خود را آماده کنیم تا در برابر جبهه متحد شرق و غرب، جبهه قدرتمند اسلامی انسانی، با همان نام و نشان اسلام و انقلاب ما تشکیل شود وآقایی و سروری محرومین و پابرهنگان جهان جشن گرفته شود» .

انتشار اظهارات هاشمی رفسنجانی درخصوص زندگی تجمل گرایانه و توجیه آن با تمسک به ذکر خاطره از امام خمینی (ره) و تحلیل و برداشت سخنان ایشان درحالی انجام می شود که طی روزهای گذشته خبر « جشن دولتی روز زن در کاخ سعدآباد» که با کیفیتی تجملی و بدور از شان جامعه ای اسلامی توسط همسر رئیس جمهوربرگزار شد که اعتراض افکار عمومی و نخبگان جامعه را در پی داشت.

 

ارائه این اظهارات هاشمی رفسنجانی این شائبه را در اذهان بوجود می آورد که وی قصد دفاع از برگزاری جشن اشرافی روز زن توسط دولت حسن روحانی را دارد و در توجیه این اقدام راهی جز دفاع از سبک زندگی مصرف گرایانه و تجملی در مقابل خویش نمی بیند.

 

در این میان باید به این نکته توجه داشت که از بعد از شروع بکار دولت یازدهم، هاشمی رفسنجانی و تیم رسانه ای دفتر وی همواره در مقابل انتقادات فعالین سیاسی و نخبگان جامعه از دولت تدبیر و امید ایستادگی کرده و با انتشار خاطره هایی بدون سند از امام (ره) و تحریفات بخشی از تاریخ بعد از انقلاب اسلامی یه توجیه سیاست ها و مشی لیبرالی و کارگزارنی دولت پرداخته است.

unnamed

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات