با حضور نماینده ویژه امام خامنه ای/

لرستان خبر: دقایقی پیش پنجاهمین سالگرد ارتحال آیت‌الله کمالوند با حضور شخصیت‌های حوزوی و دانشگاهی داخل و خارج استان از جمله آیت‌الله رسولی محلاتی نماینده مقام معظم رهبری و آیت‌الله حسینی بوشهری در خرم‌آباد آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری لرستان خبر، دقایقی پیش پنجاهمین سالگرد ارتحال آیت‌الله کمالوند با حضور شخصیت‌های حوزوی و دانشگاهی داخل و خارج استان از جمله آیت‌الله رسولی محلاتی نماینده مقام معظم رهبری و آیت‌الله حسینی بوشهری در خرم‌آباد آغاز شد

 

در این همایش که با حضور 700 مهمان ویژه ملی و استانی در خرم آباد برگزار می شود آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری رئیس حوزه های علمیه سراسر کشور و آیت الله محلاتی نماینده ویژه مقام معظم رهبری، مهمانان ویژه هستند.

 

قرائت پیام آیت‌الله‌العظمی سبحانی و پخش سخنرانی مراجع عظام تقلید مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی و نوری همدانی در مورد شخصیت آیت‌الله کمالوند از دیگر برنامه‌های این همایش است.

 

 

یادآور می‌شود، آیت‌الله کمالوند در سال 1319  هجری قمری در شهر خرم‌آباد و در خانواده‌ای کشاورز دیده به جهان گشود. مرحوم کمالوند تا سال 1336 قمری در خرم‌آباد به فراگیری علوم دینی پرداخت و از علمای آن دیار کسب فیض کرد، سپس به امید حضور در محضر استاد بزرگوار آیت‌الله‌ حسین بروجردی، عازم بروجرد شد و با عنایت الهی دو سال از درس این فقیه استفاده برد. آنگاه به اراک هجرت کرد، در مقابل آیت‌الله‌العظمی شیخ عبدالکریم حائری زانوی ادب زد و از خرمن وجودش بهره‌های وافر برد.

 

با مهاجرت آیت‌الله حائری به شهر مقدس قم، مرحوم کمالوند نیز در شمار علمای مهاجر به قم جای گرفت و برای استفاده بیشتر در جوار کریمه اهل بیت(س) مأوا گزید. زمانی که آیت‌الله‌العظمی بروجردی به قم مشرف شد، مشتاقانه در مجلس درس آن فقیه حاضر شد و روح تشنه خویش را سیراب ساخت.

 

آن مرحوم هم‌زمان با تحصیل و کسب فیض از محضر بزرگان، خود از استادان پرتوان حوزه علمیه قم به‌شمار می‌رفت و هنگام ورود آیت‌الله بروجردی به تدریس کفایه و درس خارج مشغول بود و شاگردان نمونه و بارزی به جامعه مسلمانان تقدیم کرد. از جمله شاگردان آیت‌الله کمالوند می‌توان به حمید عیدی، سیدمحمدتقی شاهرخی خرم‌آبادی، شیخ مهدی قاضی خرم‌آبادی، سیدصالح طاهری خرم‌آبادی، سیدیدالله صدری و شیخ عباس‌علی صادقی اشاره کرد.

 

در سال 1329 قمری گروهی از مردم خرم‌آباد به شهر قم آمدند و از محضر آیت‌الله بروجردی تقاضا کردند که ‌آیت‌الله کمالوند‌ را به خرم‌آباد اعزام کنند تا مردم از وجود با برکت وی بهره جویند، آیت‌الله بروجردی نیز در پاسخ به دعوت دوستداران آیت‌الله کمالوند نامه‌ای به وی نوشت که مضمون آن چنین است:

 

"ضمن تقدیر از شما با اینکه به وجود حضرت‌عالی احتیاج دارم برای مصلحت اسلام و مسلمین شما را به خرم‌آباد می‌فرستم."

 

در پی فرمان آیت‌الله بروجردی، مرحوم کمالوند امتثال امر کرده و در سال 1319 هجری قمری به خرم‌آباد بازگشت و مورد استقبال گرم طلاب و روحانیان خرم‌آبادی که در قم مشغول تحصیل بودند به وطن بازگشت و در محفل درس آن دانشمند بزرگ حاضر شدند و در سایه تلاش‌های آن فقیه وارسته مدرسه علمیه خرم‌آباد مرمت و بازسازی شد و رونق کهن خویش را بازیافت.

 

آیت‌الله کمالوند همراه خود جمعی از روحانیان فاضل را نیز به خرم‌آباد آورد تا یاورش باشند و امر تبلیغ و ارشاد مردم را رونق بخشند. مرحوم کمالوند میان مردم خرم‌آباد دارای محبوبیتی خاص بود و از نفوذ سیاسی و اجتماعی یک مرجع بهره می‌برد، محبوبیت فراوان آن مجتهد وارسته تنها در سایه اخلاق و پرهیزگاری شکل گرفت و تواضع وی میان مردم زبان‌زد بود.

 

آیت‌الله کمالوند با وجودی‌ که از نظر علمی در مقام بالای فقاهت بود اما همراهی و تفقد مردم را بر خود لازم می‌دانست، هرگاه مجلس عزاداری اهل‌ بیت(ع) را برپا می‌ساخت با احترام و ادب کنار در خانه می‌ایستاد.

 

مجتهد بزرگ خرم‌آباد از فرصت‌های تبلیغی بهره می‌برد، آیات الهی را با بیانی ساده و روان، برای مردم تفسیر می‌کرد و قلوب مشتاقان وحی را روشنایی می‌بخشید و روزهای پنجشنبه و جمعه در جمع طلاب حضور می‌یافت و سربازان امام زمان(عج) را از نور تفسیر قرآن بهره‌مند می‌ساخت.

 

آن مجاهد نستوه اعتقاد داشت که روحانی نباید از حوادث جامعه خویش غافل باشد با این بینش بود که با اجازه مرحوم آیت‌الله بروجردی در مسائل سیاسی هم دخالت و اعمال نفوذ می‌کرد و در موقع مناسب به عزل و نصب مأموران دولتی همت می‌گماشت.

 

مجاهد روشن‌بین خرم‌آباد در بسیج مردم علیه گروهک‌های منحرف(توده‌ای‌ها) نقش بسزایی داشت و با سخنرانی‌های بیدارکننده خویش نقشه‌های آنان را نقش بر آب می‌کرد. وی از حامیان و مریدان حضرت امام خمینی(ره) بود و دوشادوش آن مبارز قدم بر می‌داشت و علاوه بر این با توجه به اینکه وی به‌واسطه یکی از بستگان نزدیک خود در دستگاه پهلوی نفوذ داشت، رابط دستگاه و حضرت امام(ره) به‌شمار می‌رفت.

 

آیت‌الله کمالوند در بهمن‌ ماه‌ 1342 در خرم‌آباد دچار سکته‌‌ قلبی‌ شد و برای‌ درمان‌ به‌ تهران‌ عزیمت‌ کرد، ولی‌ در اردیبهشت ماه سال 1343 در تهران‌ دیده‌ از جهان‌ فرو بست‌ و پیکر مطهر ایشان در مسجد بالاسر قم، در جوار مرقد استاد بزرگوارش آیت‌الله‌ بروجردی به خاک سپرده شد.

 

انتهای پیام/

 

 

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات