نماینده ولی فقیه در لرستان:

لرستان خبر: نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد گفت: آیت الله کمالوند شخصیتی برجسته در حوزه علمیه بودند، تکریم عالمان از سفارشات حکیمانه رهبر انقلاب است.

به گزارش لرستان خبر، حجت الاسلام والمسلمین ˈسیداحمد میرعمادیˈ روز چهارشنبه درهمایش گرامیداشت پنجاهمین سالگرد ارتحال آیت الله روح الله کمالوند در خرم آباد، افزود: علم از دیرباز به عنوان سلاحی که می تواند استکبار را به زانو درآورد، مورد توجه و مطرح بوده است.

وی با اشاره به اینکه علم مایه حیات دل هاست که قوام و اساس جامعه به آن بستگی دارد، اظهار کرد: از همین رو، علما و دانشمندان نزدیکترین گروهها و اقشار به خداوند هستند.

نماینده ولی فقیه در لرستان با بیان اینکه قوه عقل برای تشخیص و قوه علم برای فهم و درک است، افزود:

عقل، محور دین و فضلیت های اخلاقی است و هرکجا که عقل و تدبیر باشد، دین، حیا، عفت و پاکدامنی نیز هست.

امام جمعه خرم آباد گفت: خداوند در کنار عقل، علم را به بشریت داده که دارای ارزش والایی است چراکه توجه به عقل و علم همواره موجب هدایت و روشنایی شده است.

وی با تاکید بر اینکه علم، سرلوحه همه برنامه های فرهنگی است، اظهار کرد: علم آموزی و مجهز شدن به آگاهی و دانش نقش مهم و موثری در تحقق شعار سال مبنی بر ˈاقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادیˈ دارد.

نماینده ولی فقیه در لرستان در ادامه با اشاره به ابعاد شخصیتی آیت الله کمالوند، خاطرنشان کرد: توجه و عنایت ویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی به این همایش و حضور نماینده ایشان در مراسم بزرگداشت آیت الله کمالوند، نشاندهنده شخصیت برجسته و ممتاز این روحانی و عالم وارسته است.

حجت الاسلام و المسلمین میرعمادی گفت: مرحوم آیت الله کمالوند با بکارگیری عقل نظری و بهره مندی از علم و دانش الهی، نفوذ فوق العاده ای در میان جامعه داشت که همین امر موجب تقویت و تحکیم روابط ایشان با مردم می شد.

امام جمعه خرم آباد، حسن خلق، گشاده رویی، مردم داری، تواضع و رسیدگی به مشکلات مردم را ویژگی های برجسته اخلاقی و رفتاری آیت الله کمالوند برشمرد و اظهار کرد: آیت الله کمالوند، توانست با علم و دانش خود به عنوان یک شخصیت صاحب فتوای و اجتهاد در حوزه های علمیه مطرح شود.

وی با بیان اینکه آیت الله کمالوند از جمله شخصیت های برجسته و ممتاز فرهنگی، مذهبی و علمی استان لرستان محسوب می شود، گفت: ایشان در طول یک قرن فعالیت های خود، منشا خدمات و برکات زیادی برای این استان بودند که از آن جمله می توان به تاسیس حوزه علمیه کمالیه خرم آباد اشاره کرد.

نماینده ولی فقیه در لرستان افزود: مقام علمی ایشان مورد تایید مراجع عظام تقلید بود که همه این موفقیت ها به برکت ارتباط نزدیک آیت الله کمالوند با امام راحل بوده است.

نماینده ولی فقیه در لرستان گفت: برگزاری این همایش در حقیقت فرصت مناسبی است تا مفاخر و بزرگان استان لرستان را به عنوان الگوهای مناسب هدایت، معنویت و نورانیت جامعه به مردم به ویژه نسل جوان و نوجوان معرفی کنیم.

همایش گرامیداشت سالگرد ارتحال آیت الله کمالوند صبح امروز با حضور آیت الله رسولی محلاتی به نمایندگی از جانب رهبر معظم انقلاب، نمایندگان مراجع عظام تقلید، تعدادی از نمایندگان مردم در مجلس خبرگان رهبری، مدیر حوزه علمیه قم، رییس حوزه های علمیه کشور، برخی از شخصیت ها و چهره های فرهنگی، سیاسی و مذهبی کشور در خرم آباد برگزار شد.

قرائت پیام حضرت آیت الله سبحانی و پخش سخنرانی مراجع عظام تقلید حضرت آیت الله مکارم شیرازی، حضرت آیت الله صافی گلپایگانی و حضرت آیت الله نوری همدانی در مورد شخصیت آیت الله کمالوند از جمله برنامه های این همایش بود.

آیت الله کمالوند در سال ۱۳۱۹ هجری قمری در شهر خرم آباد و در خانواده ای کشاورز دیده به جهان گشود. وی تا سال ۱۳۳۶ قمری در خرم آباد به فراگیری علوم دینی پرداخت و از علمای آن دیار کسب فیض کرد.

آن مرحوم همزمان با تحصیل و کسب فیض از محضر بزرگان، خود از استادان پرتوان حوزه علمیه قم به شمار می رفت، او هنگام ورود آیت الله بروجردی به تدریس کفایه و درس خارج مشغول بود و شاگردان نمونه و بارزی تربیت کرد.

آیت الله کمالوند در اردیبهشت ماه سال ۱۳۴۳ دیده از جهان فرو بست

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات