نامه تشکل های دانشجویی دانشگاه لرستان به سرپرست جدید دانشگاه لرستان /

لرستان خبر: در نامه تشکل های دانشجویی دانشگاه لرستان در پی انتصاب سرپرست جدید دانشگاه لرستان آمده است: استفاده از متدهای مدیریتی امتحان پس داده در سالهای نه چندان دور و شکست بی چون و چرای آن ها نه تنها نخواهد تواست نیاز امروز جامعه را برآورده سازد بلکه عقب گردی جبران نشدنی است.

به گزارش لرستان خبر، تشکل های دانشجویی دانشگاه لرستان در پی انتصاب سرپرست جدید دانشگاه لرستان نامه ای سرگشاده به وی نوشته اند.

 

در این نامه آمده است:

سنگینی مسئولیت آن چنان است که مردانی همچون مالک را نیازمند به نصایح علی (علیه السلام) می نماید و این درسی است که استاد و شاگردی چون علی(علیه السلام) و مالک به بشریت آموخته اند. آن جا که مولا در جدی ترین مسائل مدیریتی مالک را پند راهگشا و راهکار عملی می دهند. چرا که عرصه مسئولیت همان گونه که بستری برای رشد و تعالی است جولانگاه دام های شیطان و غوطه ور شدن در ورطه هولناک حق الناس نیز هست. و سربلندی در این مسیر ایمان می خواهد و توکل و صبر به چاشنی نصیحت پذیری خیرخواهانی معتقد و بی غرض که چونان هبه ای آسمانی به صاحب کرسی مسئولیت ارزانی می شود.

 

تردیدی نیست که دانشگاه لرستان امروز در مختصات رفیع ترین جایگاه خویش در طی سالهای گذشته قرار دارد و به عنوان نمادی برای پیشرفت از آن به نیکی یاد می شود که این را مدیون و مرهون زحمات تمامی اساتید محترم و دانشجویان و کادرهای مدیریتی پیشین است. اما امروز بار امانت را بر دوش استادی نهاده اند که پیشتر نیز سابقه درک سختی مسئولیت را داشته است. لذا بر خود شرعاً لازم دیدیم تا ضمن تبریکات صمیمانه نکاتی را خدمت ایشان عرضه بداریم:

 

جناب آقای دکتر خسرو عزیزی

سلام علیکم

1.     اولین نکته ای که انتخاب حضرتعالی به ذهن متبادر می سازد علم شما به زوال مناصب دنیوی به حسب تجربه های پیشین شماست که گوهری است ارزشمند نزد شما و تامّه ایست برای ایقان به آیه شریفه «کُلُّ شیءٍ هالِکٌ اِلّا وَجهَهُ» لذا تردیدی نیست که اتکا به سوابق مدیریتی گذشته تان خواهد توانست سنگینی بار مسئولیت را بر شما سهل نماید.

 

2.     همان طور که اشاره شد امروز دانشگاه لرستان به عزتی در میان دانشگاه های کشور دست یافته است که هرچند آغاز راهی پر تلاطم و دشوار برای رسیدن به آن چه لیاقتش را دارد می باشد نمونه ایست از تلاش همگانی برای تحقق خواسته های آرمانی. لذا از شما می خواهیم آن چنان عزمتان را جدی و قدمتان را استوار برگزینید که دوران مسئولیتتان نگینی در تاریخ دانشگاه لرستان و برگ زرینی در کارنامه اعمالتان و در مسیر ایمان به «فَمَن یَعمَل مِثقال» باشد.

 

اما پس از یادآوری نکاتی عام لازم است تا نکاتی را با توجه به شرایط خاص دانشگاهی و بویژه دانشگاه لرستان توضیح دهیم:

 

جناب دکتر عزیزی

3.     امروز در دهه چهارم انقلاب ریاست بر یک دانشگاه که کلیتش مبدا تحولات ، استادش مربی تعالیم انسانی و اسلامی و اخلاقی و دانشجویش موذن جامعه است نیازمند مدیریتی است که خلاق و پویا باشد. استفاده از متدهای مدیریتی امتحان پس داده  در سالهای نه چندان دور و شکست بی چون و چرای آن ها نه تنها نخواهد تواست نیاز امروز جامعه را برآورده سازد بلکه عقب گردی جبران نشدنی است. لذاست که مقام عظمای ولایت در تذکری متین فرمودند: «نگذارید دانشگاه جولانگاه جریان های سیاسی گردد.» مدیریت جهادی که نیاز امروز عصر ماست در دانشگاه به طریق اولی خود نمایی می کند و زلفش گره خورده با دو مقوله مهم و حیاتی به نام های «فرهنگ» و «علم» است. لذا تاثیر گزینش همکاران و معاونان شما در این دو بخش یعنی معاونت های فرهنگی و دانشجویی بر کسی پوشیده نیست. بکوشید تا کارگزارانی را در این دو بخش به کار بندید که اعتلای فرهنگ اسلامی جامعه و ارتقای علمی مبتنی بر نیازهای بومی کشور و استان نه تنها سرلوحه اقداماتشان باشد بلکه دغدغه ای باشد که خواب از چشمان آنها برباید. و بدانید تشکل های دانشجویی به حسب تجربیات و حساسیتی که بر این معاونت ها دارند انتخاب مهره های مسئله دار، زاویه دار با آرمان ها و ضعیف را برنمی تابند. فالامر علیکم...

 

4.     نکته قابل تامل دیگر کاستی هایی است که علیرغم تلاش های گذشتگان همچنان باقی اند و تلاشی مضاعف می خواهند تا بر آنان جامه عمل پوشانده شود. همان طور که جامعه علمی دانشگاه لرستان همگی مستحضرند کمبود نیروی هیئت علمی، کمبود امکانات علمی و آزمایشگاهی و رفاهی همچون خوابگاه های استاندارد دانشجویی از معضلاتی است که علیرغم تلاش صادقانه مدیران گذشته دانشگاه همچنان قسمتی از آن باقی است. لذا توقع اینست که با توجه به مشهود بودن برخی نیازها اقدام مکفی و تسریع در روند تکمیل یادگارهای گذشتگان صورت پذیرد.

 

5.     جناب آقای دکتر عزیزی بدانید که جریان انقلابی دانشجویی به عنوان سر دم دار مطالبه منویات مقام معظم رهبری(حفظه الله) همواره شرایط را تحت رصد خود دارد و مطالبات خود را نه مبتنی بر اشخاص بلکه مبتنی بر عملکردها استیفا خواهد کرد. نگاهی به تاریخچه جنبش دانشجویی نشان گر این نکته است که هرگاه مسئولین توانسته اند ارتباط خوبی را با جریان های دانشجویی همسو با آرمان های انقلاب برقرار کنند موفق به توفیقات بزرگی شده اند؛ حال آن که رشد تکنولوژیک و فنی کشور نیز بدست همین متخصصان متعهد که عمدتاً در رأس جریانات مؤمن انقلابی قرار داشته اند بوده است.

 

6.     استان لرستان با ویژگی های منحصر به فرد و خاص بیش از هر استانی نیازمند تعامل حوزه های اجرایی و تصمیم سازی با محیط های دانشگاهی و فکری است. نگاه عمیق و متفکرانه به پشتوانه پیشرفت و توسعه شهرهای کشور می نمایاند هرگاه نهاد های دانشگاهی به وادی های تخصصی اجرایی ورود پیدا کرده اند گشایشی چشم نواز حاصل شده است. لذا بکوشید تا ارتباط با صنعت را حبل المتین کارهای پژوهشی قرار داده و با تکیه بر علم و تخصص دانشمندان بومی دانشگاه موانع استان را از پیش پا بردارید. گزینش دانشجو بر اساس نیازهای استان در زمینه های کشاورزی، مدیریت گردشگری، شیمی و پتروشیمی و دیگر حوزه های مورد نیاز استان می تواند سرآغازی بر این اقدام باشد.

 

در پایان ضمن آرزوی توفیقات برای حضرتعالی و همکارانتان به رسم برادری شما را به پیروی از آموزه های اسلام و منویات مقام معظم رهبری(حفظه الله) توصیه می نماییم.

 

بسیج دانشجویی دانشگاه لرستان

جامعه اسلامی دانشگاه لرستان

مرداد ماه 1392

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات