عیدی برای اکمال دین/

«غدیر» عصاره و نتیجه خلقت و چکیده تمام ادیان الهی و خلاصه مکتب وحی است و صرفاً واقعه‏‌ای تاریخی نیست. این نام مقدس، عنوان عقیده ما و اساس دین است.

به گزارش لرستان خبر «غدیر» عصاره و نتیجه خلقت و چکیده تمام ادیان الهی و خلاصه مکتب وحی است و صرفاً واقعه‏‌ای تاریخی نیست. این نام مقدس، عنوان عقیده ما و اساس دین است. غدیر ثمره نبوت و میوه رسالت است غدیر تعیین کننده خط ‏مشی مسلمانان تا آخرین روز دنیاست. غدیر ماجرایی سرنوشت‌‏ساز است که «خطبه غدیر» شاخص‌‏ترین و زنده‌‏ترین سند آن است.

 

غدیر در زبان عربی به معنی گودال و «خم» نام محلی نزدیک منطقة «جحفه» است. که در آن روزگار چشمه‌ای روان و درختانی کهنسال داشت. به‌دلیل موقعیت سوق‌الجیشی «غدیر خم» حاجیان شهرها و سرزمین‌های مختلف عربستان پس از انجام مناسک حج و هنگام بازگشت به شهر و دیارشان در این منطقه از هم جدا می‌شدند.

 

آن‌چه نام این محل را در تاریخ اسلام مهم و به یادماندنیکرده است به سال دهم هجری و تصمیم  پیامبر اسلام (ص) برای زیارت خانه خدا و به‌جا آوردن مراسم حج و اعلام ایشان مبنی بر این‌که امسال آخرین حج ایشان خواهد بود، برمی‌گردد. لذا مردم شهرها و مناطق مختلف عربستان به‌وسیله قاصدانی از این امر مطلع شدند.

 

غدیر؛ تداوم خط نبوت

واقعه غدیر خم که در آخرین سال زندگی رسول گرامی اسلام رخ داد و در آن علی(ع) به جانشینی آن حضرت برگزیده شد، حادثه‌‏ای تاریخی نیست که در کنار دیگر وقایع بدان نگریسته شود. غدیر تنها نام یک سرزمین نیست؛ یک تفکر است. غدیر، نشانه و رمزی است که از تداوم خط نبوت خبر می‌‏دهد. غدیر، نقطه تلاقی کاروان رسالت با طلایه‏‌داران امامت است. آری، غدیر خم یک سرزمین نیست؛ چشمه‏‌ای است که تا پایان هستی می‏‌جوشد؛ کوثری است که فنا برنمی‏دارد؛ و افقی است بی‏کرانه و خورشیدی است عالم‏تاب.

 

غدیر و سرنوشت اسلام

بدون شک واقعه غدیر خم، نقش سرنوشت سازی در تعیین مسیر آینده اسلام داشته است. در این واقعه، پیامبر اسلام(ص)‏ مهم‌‏ترین مأموریت دوران پیامبریِ خود را به انجام رساند؛ مأموریتی که انجام آن، به منزله رساندن پیام رسالت حضرت بود، و کوتاهی در مورد آن، به از بین رفتن زحمات چندین ساله ایشان می‌‏انجامید؛ چنان‌که خداوندمتعالی در آیه ۶۷ سوره مائده می‌‏فرماید: «یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَاللّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللّهَ لاَ یَهْدِی الْقَوْمَ الْکَافِرِینَ؛ اى پیامبر آن‌چه از جانب پروردگارت به‌سوى تو نازل شده ابلاغ کن و اگر نکنى پیامش را نرسانده‌‏اى و خدا تو را از [گزند] مردم نگاه می‌‏دارد آرى خدا گروه کافران را هدایت نمی‌‏کند».

 

عید غدیر در احادیث

زیاد بن محمد گوید: به امام صادق(ع) گفتم: آیا مسلمانان عیدی غیر از عید قربان و عید فطر و روز جمعه دارند؟ فرمود: «آری، روزی که رسول خدا(ص) امیرمؤمنان علی(ع) را به خلافت و ولایت منصوب کرد».

 

رسول خدا(ص) فرموده است: «روز غدیر خم، برترین عیدهای امت من است، و آن روزی است که خداوند بزرگ دستور داد برادرم، علی بن ابی‏طالب را به‌عنوان پرچمدار (و فرمانده) امتم منصوب کنم، تا بعد از من مردم به دست او هدایت شوند، و آن روزی است که خداوند در آن روز دین را تکمیل، و نعمت را بر امت من تمام کرد و اسلام را دین آنان قرار داد».

 

حضرت امام رضا(ع) به نقل از جدّش امام صادق(ع) فرمود: «روز غدیر خم، درآسمان مشهورتر از زمین است» و امام صادق(ع) نیز در این رابطه فرموده است: «به خدا قسم اگر مردم فضیلت واقعی روز غدیر را می‏‌شناختند، فرشتگان روزی ده بار با آنان مصافحه می‏‌کردند. بخشش‏‌های خدا به کسی که آن روز را شناخته، قابل شمارش نیست».

 

همچنین، از امام صادق(ع) نقل شده است که فرمود: «یک درهم دادن به برادران با ایمان و معرفت در روز عید غدیر، برابر هزار درهم (در روزهای دیگر) است؛ بنابراین، در این روز به برادرانت انفاق کن و هر مرد و زن مؤمن را شاد گردان».

 

آداب غدیر

در تاریخ اسلام، غدیر و امامت همان اندازه اهمیت دارد که روز مبعث؛ زیرا غدیر، امامت را به‌وجود آورد و ادامه رسالت بود. حاج میرزا جواد ملکى تبریزى در این‌‏باره می‌‏نویسد: «روز غدیر نسبت به مبعث، به منزله باطن از ظاهر و به منزله روح از انسان است؛ زیرا هرچه در مبعث از خیر و سعادت وجود دارد، مشروط به ولایت امیرمؤمنان و امامان است».


به‌دلیل اهمیت عید غدیر به‌عنوان بزرگ‌‏ترین و مهم‌‏ترین اعیاد اسلامى است که آداب بی‌شمارى براى آن بیان شده است. فراوانى آداب و اعمال این روز، با اعمال هیچ روزى قابل مقایسه نیست و در این آداب و اعمال، همه گروه‌‏ها مورد خطاب قرار گرفته‏‌اند. از جمله آداب عبادى این روز به نماز شب و روز غدیر، نماز مسجد غدیر، روزه، یاد خدا و پیامبر، زیارت امیر مؤمنان(ع) و غسل می‌‏توان اشاره کرد.


همچنین جشن و عید گرفتن، تبریک و تهنیت به پیامبر، امیر مؤمنان و یکدیگر، دید و بازدید، صدقه دادن، دیدار با رهبرى و بیعت و اتحاد و اجتماع، از جمله آداب اجتماعى و سیاسىِ سفارش شده در این روز است.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات