جنجال سازی دولت برای هیچ/

مگر نه اینکه وزرا و مدیران دولت راستگویان بارها از تخلف 3000 نفری سخن گفته بودند؟ جنجال برای 3000 بورسیه غیرقانونی کجا و مجاز نبودن فقط 36 نفر برای ادامه تحصیل کجا؟ آیا دولت راستگویان به ما اجازه می‌دهد بر همین قیاس نسبت به سایر آمار و اطلاعاتش مشکوک باشیم؟

به گزارش لرستان خبر، چهارم خرداد امسال رئیس سازمان امور دانشجویان کشور در نشست خبری با ارائه توضیحاتی در رابطه با روند اعزام دانشجویان به خارج از کشور در سال‌های اخیر گفت: نهادهای قانونی در حال بررسی پرونده‌ها و تخلفات صورت گرفته احتمالی هستند. وی خبر از حضور 3 هزار بورسیه غیرقانونی در دولت دهم داد و عنوان کرد که ردپای آقازاده‌ها نیز در این بورسیه‌ها دیده می‌شود.

 

این نشست سرآغازی بود بر جنجال رسانه‌ای حامیان تندروی دولت. تعدادی از روزنامه‌ها و سایت‌های حامی دولت با انتخاب تیترهای مشابه و تاکید بر غیر قانونی بودن بورسیه تمامی 3 هزار نفری که مشمول بورسیه وزارت علوم بوده‌اند، تلاش کردند تا تمامی این افراد را شامل این تخلفات نشان داده و این پیام را منتقل کنند که «هر کسی که در دولت قبل بورسیه تحصیلی اتخاذ کرده است، به طور غیر قانونی و به خاطر رانت‌های مختلف موفق به این کار شده است.»

 

 

                               

 

        

 

      

 

4 روز بعد از صحبت‌های صدیقی وزارت علوم بیانیه‌ای منتشر کرد که نشان می‌داد حتی مسئولان این وزارتخانه نیز ادعای رسانه‌های حامی دولت را قبول ندارند  و حتی در بخشی از آن اطلاعیه ضمن گلایه از رسانه‌های حامی دولت مبنی بر تهمت زدن به دانشجویان بورسیه، خواستار رعایت انصاف از سوی آنها شدند.

 

در عین حال با داغ شدن بحث استیضاح فرجی‌دانا، سونامی تبلیغاتی موهوم علیه 3000 بورسیه غیرقانونی! مجددا به راه افتاد.دولتی‌ها همچنان بر طبل غیرقانونی بودن بورسیه‌ها می‌کوبیدند تا استیضاح وزیر را تحت الشعاع آن قرار دهند. در همین بحبوحه بود که لیستی از اسامی دانشجویان بورسیه که ادعا می‌شد توسط یکی از معاونان فرجی‌دانا در اختیار افراد قرار گرفته، منتشر شد، انتشار این اسامی موج جدیدی از اعتراضات را برانگیخت تا جایی که 622 نفر از دانش آموختگان و دانشجویان بورسیه داخل و خارج از کشور طی نامه‌ای اعتراضی تأکید کردند: «ما دانشجویان بورسیه جمهوری اسلامی ایران پس از ماه‌ها سکوت در راستای تحقق اهداف والای نظام و وظایف خود بر تهمت‌ها و تشویش اذهان عمومی علیه دانشجویان بورسیه سعی در حفظ سعه صدر داشته تا اینکه متاسفانه بی‌اخلاقی‌ها از سوی برخی به اوج رسیده است لذا بر خود واجب می‌دانیم برخی موارد به وضوح به اطلاع مردم شریف و مسئولین دلسوز نظام رسانیده شود. امید آن است از سودجویی برخی به نام نظام و جمهوری اسلامی ایران جلوگیری شود.»

 

این دانشجویان در نامه خود آوردند: «در حالی که تاکنون هیچ دانشجوی بورسیه‌ای توسط نهادهای قانونی ذیصلاح، متخلف معرفی نشده، وزارت علوم چگونه در اقدامی خلاف شأن و قانون، اسامی این دانشجویان را همردیف با مجرمان اقتصادی در دسترس عموم قرار داده است؟» دانشجویان در نامه خود از مقامات قضایی و بازرسی خواستند اگر تخلفی در فرایند بورس و اعزام دانشجویان بورسیه وجود دارد با موضوع به شدت برخورد کنند و تأکید کردند که برای تنویر افکار عمومی و اعاده حیثیت تمام مدارک و مستندات دانشجویان بورسیه مورد بازبینی قرار گیرد و چنانکه تخلفی در آنها مشاهده شد با متخلفین برخورد شود. از آنجا که اغلب قریب به اتفاق دانشجویان به درستی و بر اساس شایستگی‌هایشان موفق به دریافت این بورس تحصیلی شده‌اند نه تنها خواستار عذرخواهی رسمی تهمت‌زنندگان شدند، بلکه خواستند مطابق قانون اساسی حقوق و حیثیت تضییع شده آنها از طریق مجاری رسمی پیگیری شود.

 

رسانه‌های حامی دولت اما همچنان قبل و بعد از استیضاح در قبال سوالات مجلس از قبیل "منصوب نمودن افراد دارای سوابق مشخص در فتنه 88 در وزارت علوم" و "چرایی سقوط ۲ پله‌ای جایگاه ایران در تولید علم" می‌گفتند: علت استیضاح افشاگری بورس‌های تحصیلی است!

 

جالب اینجاست که این جنجال با رای آوردن استیضاح وزیر نیز به پایان نرسید و همچنان به عنوان عامل اصلی هجمه ها علیه دولت معرفی می‌شد.

 

خط و نشان کشیدن‌های مسئولین ادامه داشت و تقریبا در کمتر نشستی مرتبط با وزارت علوم بود که از بورسیه‌ها صحبت نشود و روی آن مانور تبلیغاتی داده نشود. همواره صحبت از افشاگری بود و اینکه به زودی جزئیات 3000 بورسیه غیرقانونی منتشر می‌شود. مردم و رسانه‌ها مدت‌ها منتظر اعلام رسمی و دقیق جزئیات بورسیه‌ها بودند تا ببینند دلیل این همه جنجال چیست؟

 

سرانجام عصر روز جمعه نتایج بررسی بورسیه‌ها توسط وزارت علوم اعلام شد که براساس آن از تعداد 3772 نفر بورسیه شده بین سال‌های 88 تا 92 بورسیه 508 نفر لغو شده اما با پرداخت هزینه مجاز به ادامه تحصیل هستند و فقط از تحصیل 36 نفر جلوگیری می‌شود.

 

بلافاصله پس از اطلاعیه وزارت علوم، قاسم جعفری، سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه، اطلاعیه وزارت علوم بخش اعظمی از ادعاهای قبلی‌شان را رد کرده، گفت: همین 36 بورسیه‌ای که از بین 3700 ادعای قبلی‌شان می‌گویند نمی‌توانند تحصیل کنند را نیز راستی‌آزمایی می‌کنیم.

 

وی با بیان اینکه، وزارت علوم بهتر بود از سه هزار نفری که به آبرویشان تعرض شده رسماً عذرخواهی می‌کرد، تصریح کرد: همین تعداد افرادی که می‌گویند، بورسیه‌هایشان غیرقانونی است باید مورد راستی‌آزمایی مجلس قرار بگیرد؛ اگر ادعایشان درست باشد حتماً باید مطابق قانون برخورد شود اما اگر ادعایشان مثل ادعاهای نخست باشد، مجلس مردم را در جریان امور و بازی کردن وزارت علوم با آبروی مردم قرار خواهد داد.


جعفری با بیان اینکه، مجلس به وزارت علوم اجازه نخواهد داد با حاشیه‌سازی برای کشور و دانشگاهیان، جنگ روانی درست کند، گفت: به فرض اینکه، اطلاعیه امروزشان کاملاً دقیق باشد باید بگوییم اطلاعیه امروز بخش اعظمی از ادعاهای گذشته این آقایان را رد کرده است.


وی با بیان اینکه، نمی‌شود وزارت علوم خودش را هم مقام مدعی و داور قرار دهند، تأکید کرد: کمیته‌ای که در مجلس برای بررسی بورسیه‌ها در دولت هاشمی، خاتمی و احمدی‌نژاد تشکیل شده، فعالیت خود را به طور جدی دنبال می‌کند تا حقیقت را برای مردم روشن کند؛ وزارت علوم موظف است با این کمیته همکاری کند و اطلاعات لازم را به کمیته بدهد؛ درباره همین 36 نفری که آقایان ادعا می‌کنند ما تحقیق خواهیم کرد تا حقیقت روشن شود.


سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس در پایان گفت: بهتر بود وزارت علوم که علاوه بر بورسیه‌های دولت نهم و دهم، بورسیه‌های دولت اصلاحات را هم بررسی می‌کرد؛ البته مردم بدانند  که مجلس حتماً در بررسی بورسیه‌ها، تنها به بررسی تخلفات احتمالی در دولت احمدی‌نژاد بسنده نخواهد کرد و وضعیت بورسیه‌ها را در دولت‌های گذشته بررسی خواهد کرد.

 

امروز اما با مشخص شدن سرنوشت بورسیه‌های پر حرف و حدیث وزارت علوم، سوال این است که سرانجام آنها که این همه هیاهو و جنجال را به پا کردند چه می‌شود؟ سرنوشت آنها که با حیثیت علمی بیش از 3000 نخبه علمی بازی کردند؟

 

سوال اساسی‌تر آنکه از این پس تکلیف ما با سایر گفته‌های مسئولان رده بالای دولتی چیست؟ مگر نه اینکه رئیس‌جمهور محترم بارها از بزرگ بودن ابعاد بورسیه‌ها گفته بود؟ مگر نه اینکه وزرا و مدیران دولت راستگویان بارها از تخلف 3000 نفری سخن گفته بودند؟ جنجال برای 3000 بورسیه غیرقانونی کجا و مجاز نبودن فقط 36 نفر برای ادامه تحصیل کجا؟

 

آیا دولت راستگویان به ما اجازه می‌دهد بر همین قیاس نسبت به سایر آمار و اطلاعاتش مشکوک باشیم؟

 

رسانه‌های تندرو که همه توانشان را برای وصل کردن این بورسیه‌ها به اصولگرایان و منتقدان دولت به کار بسته بودند، امروز چه مواجه‌ای با اطلاعیه وزارت علوم خواهند داشت؟ ما که پاسخ دوستان عزیز رسانه‌ای را می‌دانیم، کاش لااقل برای مخاطبانشان توجیه قابل قبولی داشته باشند...

 

منبع: خبرگزاری دانشجو

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات