از "لولهنگ رزم‌آرا" تا "آبگوشت ترکان"

ادبیات عجیب اکبر ترکان درباره وضعیت صنایع مختلف در کشور یادآور توهین تاریخی نخست وزیر دست نشانده پهلوی به ملت بود.

به گزارش لرستان خبر، اکبر ترکان دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد در نشست تخصصی صنعت خودرو گفته است: بدون تعارف بگویم آیا در فناوری الکترونیک و یا برق و یا صنایع دیگر امکان رقابت را با محصولات کشورهای دیگر داریم.

ترکان ادامه داد: بگذارید با خود روراست باشیم ما به جز پخت آبگوشت بزباش و قورمه سبزی در هیچ تکنولوژی صنعتی نسبت به جهان برتری نداریم.

این ادبیات عجیب به وضوح یادآور توهین علی رزم آرا تخست وزیر دست نشانده پهلوی در سال 1329 بود. اظهارات رزم آرا در شرایطی که ملت ایران به توفیق جنبش ملی شدن صنعت نفت امید فراوانی بسته بود، خشم عمومی از نخست وزیر را برانگیخت.

رزم آرا بعد از آنکه لایحه معروف گس-گلشاییان برای تضمین منافع نفتی انگلیس در مجلس ایران رد شد، در توهین تاریخی خود گفته بود: "ملت ایران قادر به ساختن لولهنگ نیست و یک کارخانه سیمان را نمی‌تواند اداره کند"!
 
مقام معظم رهبری یک بار در آذرماه 84 در دیدار با بسیجیان به این توهین تاریخی به ملت ایران اشاره و تاکید کرده بودند: "همه‌ی ابزارهای فرهنگی و تبلیغی در طول صد سال یا بیشتر به‌کار گرفته شد، تا این ملت را به خودشان بدبین کنند - یکی از شخصیت‌های سرشناس معروف می‌گفت: ایرانی، یک لولهنگ نمی‌تواند بسازد! - لولهنگ یعنی آفتابه گِلی؛ آن زمانها از گل، آفتابه درست می‌کردند. این‌جور این ملت را تحقیر می‌کردند.
 
این ملت حالا در زمینه‌های زیستی، در زمینه‌ی فعالیت‌های گوناگون علمی، تحقیقی کارهایی می‌کند که خودش را جزو ده کشور اول جهان قرار می‌دهد؛ این، شوخی نیست. این مسأله به ملت ما، به شما جوان‌ها، در هرجا که هستید و در هر قسمتی که کار می‌کنید، هشدار می‌دهد که قدر خودتان را بدانید، حرکت کنید، ناامید نشوید؛ شماها می‌توانید. شما آن نسلی هستید که اگر خوب عمل کردید، آینده‌ی این کشور را - صد سال، دویست سال یا بیشتر - تضمین خواهید کرد."
 
منبع: صراط
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات