طی عملیاتی تفحصی درشهرستان ازنا

آخرین فصل از کاوش و خنثی سازی تسلیحات انفجاری منفعل باقیمانده ازدوران جنگ تحمیلی باکشف مقادیری بمب خوشه ای از ناحیه مخازن نفتی شهرستان ازنا با موفقیت پایان یافت.

به گزارش لرستان خبر و به نقل از ازنا خبر، طی عملیاتی خطیر به همت گروه مهندسی تفحص وخنثی سازی ارتش جمهوری اسلامی ایران، سازمان جمعیت هلال احمر ازنا و پرسنل زحمت کش شرکت توزیع و پخش نفت ازنا، میدان وسیعی آمیخته به تسلیحات انفجاری منفعل بازمانده ازحملات هوایی دوران جنگ تحمیلی پاکسازی شد.

 

با کشف مقادیری تسلیحات ممنوعه کشتار جمعی یادگار تلخ از هجوم هوایی جنگنده های رژیم بعثی به مردم و شهر ازنا سندی دیگر از کارنامه سیاه و جنایات دوول غربی علیه مردم مظلوم و بی دفاع ایران برملا شد.

 

به گفته یک منبع آگاه این دور ازکاوش ها که چند روز به درازا انجامید آخرین فصل پاکسازی محوطه مخازن نفتی بود که طی آن پانزده بمب فرسوده فرو رفته در گل و لای از نوع خوشه ای توسط متخصصین کاردان کشف و ضبط گردید.

 

این منبع آگاه هدف از این فصل کاوش ها را پاکسازی عمومی حیطه ساخت وسازه های عمرانی و توسعه تاسیسات نفتی در جهت پیشگیری از بروز حوادث غیر مترقبه احتمالی به هنگام گود برداری های آینده اعلام و وجود موارد بیشتر را پس از پایان این فصل از کاوش ها ضعیف ارزیابی کرد.

 

بنابراین گزارش بمب های خوشه ای مانند تسلیحات شیمیایی هسته ای ممنوعه و جزء دسته سلاح های کشتارجمعی محسوب می شوند که از سوی سازمان جهانی حقوق بشر و مجامع انسانی ممنوع اعلام شده اند.

 

با این حال در طول جنگ هشت ساله تحمیلی رژیم بعث با حمایت دوول سفاک غربی بارها در حملات هوایی این تسلیحات کشتار جمعی و خانمانسوز را بر سر مردم بی دفاع ایران باریدند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات