یادداشت/ حجت‌الاسلام محمدصادق محمدی وفایی

جناب حنان سخنان همایشی شما صریح وزنده‌اند و نیازی به تفسیر ندارند و اصولاً تفسیر و توجیه‌بردار نیستند. در این صورت چرا به‌صراحت عذرخواهی نمی‌کنید؟!

به گزارش لرستان خبر، باخبر شدم همایشی تحت عنوان «همایش احیای دینی و اصلاح‌طلبی از دیدگاه امام خمینی» برگزارشده است و مدیرکل ارشاد اسلامی استان لرستان سخنان تندی را ایراد کرده است. همه‌ دقتم را صرف مطالعه‌ جناب حنان کردم تا لب و مغز گفتارش را دریابم و دریافتم که او فرموده‌اند:

 

«امروز بعضی‌ها به لجبازی و منفعت‌طلبی روی آورده‌اند و مصلحت طلبی را کنار می‌گذارند و سپس از اشخاصی چون جناب علم الهدی، پناهیان ورسایی نام می‌برند. او می‌گوید: ریاست‌جمهور چهار نفر را برای وزارت علوم معرفی کرد شما که معیارتان فتنه‌گری است چرا چهارمی را رد نکردید؟ و نیز می‌فرماید: د ر سلسله و یا سرسلسله جریان افراطی در کشور جبهه پایداری قرار دارد. من به برادران پایداری عرض می‌کنم ما یک‌بار حاصل تفکر شمارا در هشت سال گذشته دریافت کرده‌ایم که این دولت در حوضه سیاسی به دنبال جدایی دین از سیاست بود. در بحث فرهنگ که بعضی از آقایان مثل مشایی‌ها که لیدر فرهنگی شما بودند که تفکر لیبرالی داشتند. در بعد اخلاقی، بدترین روحیات اخلاقی در ۸ سال به جامعه تزریق کردید اعم از تهمت و دروغ و ریا و افترا و تظاهر …»

 

جناب حنان بنده نیز از افراط‌وتفریط بیزارم، به امام خمینی «ره» و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی ایران (دام‌ظله الوارف) عشق می‌ورزم. علاوه بر این از باندبازی نیز متنفرم ولی نسبت به گفتار جنابعالی در همایش مذکور و اصلاحیه‌ای که در اختیار سراچه‌ها قرار داده‌اید نقدهای دارم که برخی‌ها را در قالب نکات زیر تقدیمتان می‌کنم:

 

1-امام خمینی «ره» شخصیتی بوده است که همه‌ی خوبی‌هایی خوبان را، در خودش جمع کرده بود. او درعین‌حال که فقیه و اصولی و سیاستمدار بود عارف و انقلابی و مزین به همه‌ی خصلت‌های نیک و متنفر از غیبت و تهمت و رذایل اخلاقی بود ازاین‌رو کسی جرات نکرده است در محضر آن سفرکرده غیبتی یا تهمتی مرتکب شود. امام در کتاب چهل حدیثش از استاد عرفانش مرحوم آیت‌الله شاه‌آبادی «ره» نقل می‌کند به کافری که نمی‌دانید باحال کفر از دنیا رفته است یا اسلام بد نگویید که‌ای بسا اگر مسلمان از دنیا رفته باشد بدگویی شما مانع رشد معنویتان خواهد بود.

 

بنابراین وقتی همایشی مزین به‌نام امام خمینی «ره» می‌شود، سخن و کردار سخنرانان نیز باید بوی سخنان امام را بدهد. امام هم با افراط‌وتفریط مخالف بود و هم افراط‌وتفریط مرتکب نمی‌شد؛ بنابراین جناب حنان! مطالبی که جنابعالی در آن همایش فرمودید اگر مطابق واقع است و نامبردگان را افراطی و یا لجباز و به‌دوراز مصلحت سنجی می‌دانید، آن اصلاحیه‌ای که در سایت‌ها درج شده است به چه معناست؟!

 

 اگر مطالب مطرح شده شما در همایش با واقعیت‌ها و کردار و رفتار نام بردگان نمی‌سازد و خود در دام افراط‌وتفریط افتاده‌اید، چهار عذرخواهی بدهکارید. از خداوند متعال که نافرمانی‌اش را مرتکب شدید، از دولت که مدیرکل ارشادش، شأن دولت اعتدال و ارشاد اسلامی را رعایت نکرده است. از کسانی که در آن همایش بودند و وقتشان را تلف کردید و از جناب علم الهدی و پناهیان و رسایی. در این صورت چرا به‌صراحت عذرخواهی نمی‌کنید؟!

 

2- در اصلاحیه‌ شما آمده است «محور صحبت‌های من در بیان و تشریح پیامدهای افراطی‌گری و تندروی در حیطه سیاسی و اعتقادی بوده که افراطی‌گری در طول تاریخ اسلام ضربه‌ی سختی به اسلام وارد کرده که هنوز که هنوز است اسلام و مسلمین تاوان آن تفکرات افراطی را می‌پردازد و امروز نیز به‌وسیله جریانات افراطی در بعضی از کشورهای مسلمان خسارتی که به اسلام و مسلمین زده‌اند، جبران‌ناپذیر است و اگر هم‌اسمی از شخص خاص یا جناح خاص برده شده به‌دوراز هرگونه توهین و یا تخریب بوده ما به تمام افرادی که در چهارچوب نظام جمهوری اسلامی فعالیت می‌کنند احترام می‌گذاریم و اگر از سخنان این‌جانب برداشت اهانت شده، همگان بدانند که در قاموس و روحیه فردی این‌جانب و در ادبیات دولت هیچ‌گونه قرینه‌ای یا صراحتی که دال بر توهین به افراد و یا جناح‌هایی که در چارچوب قانون حرکت کنند، نیست.»

 

جناب حنان سخنان همایشی شما صریح وزنده‌اند و نیازی به تفسیر ندارند و اصولاً تفسیر و توجیه‌بردار نیستند. وقتی از جبهه‌ی پایداری نام می‌برید و از افراط‌وتفریط و داعشی گری می‌نالید چگونه فلان برداشت نشود؟!

 

از اصلاحیه شما به یاد خاطره‌ای افتادم. روزی در دانشگاهی از اراک گفتم امروز که از قم حرکت کردم تا خدمت شما (دانشجویان) برسم، دانشجویی بی‌ادب سخنم را قطع کرد و گفت یک بطری شراب خورده‌ای! و... سپس همان دانشجو آمد و گفت حاج‌آقا من منظوری نداشتم! گفتم سخن شما سرشار از تهمت و بی‌احترامی بود منظوری نداشتم یعنی چه؟!

 

برادر گرامی بنده و شما که لباس ارزشمند روحانیت را به تن داریم بیش از دیگران باید احتیاط کنیم تا گفتار و کردارمان باهم سازگاری داشته باشد وگرنه مصداقی برای بیت زیر خواهیم بود:

 

واعظان کاین جلوه در محراب و منبر می‌کنند

 

چون به خلوت می‌روند آن کار دیگر می‌کنند

 

مشکلی دارم ز دانشمند مجلس بازپرس

 

توبه‌فرمایان چرا خود توبه کمتر می‌کنند

 

الهی چنان کن سرانجام کار تو خوشنود باشی و ما رستگار

 

نویسنده: حجت‌الاسلام محمدصادق محمدی وفایی

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
  • محمد

    باسلام وخسته نباشیدبه نیروهای انقلابی لرستان خبر....خوشحالیم که جایی که اسب چموش تزویروانحراف توسط برخی روحانی نمایان می تازدهستندروحانیونی ازتبارعمارکه این اسب رارام کنندودهنه بزنند....بدابه حال آن دسته که نمی دانند این اسب چموش چگونه آن هارابه اسفل السافلین ملحق می کند

نظرات